Rozwój sektora IT podtrzymuje popyt wśród pracodawców na specjalistów tej branży. Odwrotnie, niż ma to miejsce w innych gałęziach gospodarki, pracownicy IT rzadko korzystają z możliwości współpracy z rekruterem. Tymczasem relacja z przedstawicielem wyspecjalizowanej firmy doradztwa personalnego może dostarczyć im konkretne korzyści.
Rozwój rynku informatycznego skutkuje niesłabnącym zapotrzebowaniem na pracowników tego sektora, przede wszystkim programistów i inżynierów IT. Specjaliści branży IT mają silną pozycję na rynku pracy, w związku z czym nie obawiają się utraty zatrudnienia czy też kłopotów w jego zdobyciu. Chętniej, niż przedstawiciele innych sektorów, decydują się na pracę kontraktową. Częściej także rezygnują z dotychczasowych stanowisk nie tylko z powodu dążenia do poprawy swojego wynagrodzenia, lecz również zainteresowania innymi projektami oraz chęcią rozwoju. Wydawać by się zatem mogło, że pracownicy IT nie tracą wiele nie decydując się na współpracę z konsultantami firmy doradztwa personalnego, a zamiast pogoni kandydatów za pracą, jak ma to miejsce w innych branżach, mamy do czynienia z pogonią rekrutera za kandydatem. Czy oby na pewno takie podejście jest dla kandydata opłacalne?
Według ekspertów wyspecjalizowanej firmy doradztwa personalnego Experis, zajmującej się rekrutacją specjalistów oraz kadry zarządzającej w obszarach IT, inżynieria i finanse, można rozróżnić 2 rodzaje podejścia pracowników IT do rekruterów. Dla części kandydatów wzięcie udziału w rekrutacji prowadzonej przez agencję doradztwa personalnego stanowi standardowy etap każdego procesu ubiegania się o pracę. Dla pozostałych to zbędna formalność, której muszą się poddać ze względu na brak innego wyboru, choć najchętniej by ten etap pominęli. To osoby, które z reguły znają swoją pozycję na rynku. Efektem ich postawy jest utrata potencjalnej, korzystnej oferty, lub też niewykorzystanie cennego wsparcia oferowanego przez rekrutra.
- Konsultant ds. rekrutacji jest pośrednikiem pomiędzy pracodawcą a zainteresowanym jego ofertą kandydatem, jego celem jest dbanie o korzyść obydwu tych stron, – mówi Agata Stawicka, przedstawiciel agencji doradztwa personalnego Experis, odpowiedzialna za rekrutację informatyków. – Ubiegającemu się o pracę kandydatowi, rekruter bardzo często kojarzy się z osobą, która w procesie starania się o pracę spełnia funkcję dodatkowego ogniwa, jednak bez merytorycznej wiedzy technicznej. Tymczasem konsultanci z wyspecjalizowanych firm doradztwa personalnego wychodzą poza łamy tego stereotypu. Doskonale znają branżę oraz rynek poruszających się w jej ramach pracodawców. Inaczej patrzą na potencjalnych kandydatów. Starają się być dla nich nie tylko partnerem do rozmów, ale również doradcą.
Wsparcie konsultantów agencji doradztwa personalnego może być bardzo szerokie. Prócz możliwości zaproponowania ciekawej oferty pracy, podpowiadają kandydatom czego brakuje w ich doświadczeniu, by aplikować na dane stanowisko lub też jak powinni poprawić swoje CV, by lepiej ich reprezentowało. Doradzają też, w jaki sposób powinni przygotować się do rozmowy ze swoim potencjalnym przełożonym. Specjalizujący się w branży IT rekruterzy posiadają także bardzo dokładne informacje rynkowe dotyczące m.in. rekrutacji otwartych, możliwości dodatkowych, jakie otwierają przed kandydatami potencjalni pracodawcy, czy też widełek finansowych w danej grupie stanowisk.
Ocena konsultanta bywa również decydująca podczas procesu
rekrutacyjnego. Branża informatyczna jest jedną z najbardziej wymagających, w której przy podjęciu decyzji o zatrudnieniu
kandydata przeważa znajomość niszowych technologii czy też posiadanie przez
niego wiedzy eksperckiej z danej dziedziny. Coraz częściej jednak w procesie
rekrutacyjnym specjalistów IT istotną rolę odgrywają tak zwane umiejętności
miękkie. Zwłaszcza
przy rekrutacji na wyższe stanowiska. Sprawdzenie wiedzy i kompetencji
technicznych leży zatem nadal po stronie specjalisty z tej samej branży, jednak
weryfikacja umiejętności pracy w zespole, zarządzania grupą, a także projektem, będzie już spoczywała po stronie rekrutera.
– Oferowane kandydatom wsparcie i dobra współpraca sprawiają, że często wracają do nas po ukończeniu projektu z pytaniem o nowe możliwości. Jest to często spotykane przy pracy na zasadach kontraktu, rzadziej przy rekrutacjach stałych, w przypadku których kandydaci wiążą swoją przyszłość z danym pracodawcą na kilka lat, – opowiada Agata Stawicka z Experis. – Przy korzystaniu z popularnej w tej branży formy zatrudnienia, jaką jest kontrakt, współpraca z konsultantem przynosi kandydatowi istotną korzyść w postaci wsparcia podczas zakładania działalności gospodarczej lub przy wyborze opodatkowania, – dodaje Stawicka.
Podtrzymywanie
dobrych relacji pomiędzy pracownikami branży IT a rekruterami to dla kandydatów
dostęp do konkurencyjnych na rynku pracy ofert oraz możliwość uzyskania wsparcia
doradczego. W przypadku pracy kontraktowej bliska współpraca z rekruterem
gwarantuje również stałość zatrudnienia z racji dużego dostępu kandydatów do
kolejnych ofert.
Źródło: Experis ManpowerGroup