Praca - artykuły, informacje

W wiosenno-letnim sezonie pojawia się coraz więcej ogłoszeń pracy tymczasowej w Polsce i za granicą. Czy warto na takie ogłoszenia odpowiadać? Zapraszamy do lektury przewodnika wyjaśniającego, jak działa agencja pracy tymczasowej oraz co należy wiedzieć, zanim podejmiemy taką formę zatrudnienia.
McDonald's Polska planuje zatrudnić co najmniej tysiąc nowych pracowników do końca roku. Nowe miejsca pracy związane są przede wszystkim z dynamicznym rozwojem tej sieci restauracji w całym kraju, czego – mimo ogólnie panującego spowolnienia gospodarczego – firma nie zamierza zaprzestać. Jak podkreślają przedstawiciele McDonald’s Polska, na brak zainteresowania ze strony kandydatów do pracy nie mogą narzekać.
Według najnowszych badań, aż 82% pracowników jest motywowanych za pomocą premii finansowych. Niewiele mniej, bo 78% jest zachęcanych do pracy szkoleniami podnoszącymi ich kwalifikacje. Pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że już nie tylko dodatkowe gratyfikacje finansowe, ale również inwestowanie w rozwój osobisty pracowników, przynosi wymierne korzyści.
To, w jaki sposób absolwenci postrzegają swoje perspektywy pracy zależy w równym stopniu od nastawienia do rozwoju kariery zawodowej, jak i od sytuacji w kraju.
W ciągu ostatnich lat zmienił się nie tylko sposoby poszukiwania pracy, ale również to, jak kandydaci odpowiadają na wybrane oferty. Kiedyś uczyliśmy się, jak przygotować CV i list motywacyjny, dziś coraz częściej mamy do czynienia z aplikacjami on-line, bo rośnie liczba firm, które korzystają z nowych technologii w rekrutacji. Czasem wymagają większego zaangażowania kandydata niż wysłanie tradycyjnego CV, ale jak pokazuje praktyka, to się opłaca.
Ze względu na bezrobocie oraz trudną sytuację ekonomiczną, coraz więcej Polaków (w tym młodych) decyduje się na wyjazd do pracy za granicę. Niezależnie od tego, czy to praca na stałe, czy też sezonowa, warto się do takiego wyjazdu przygotować, aby uniknąć ewentualnych rozczarowań czy wręcz kłopotów.
Wysokie bezrobocie zbiera plon w pogarszających się nastrojach Polaków – jak wynika z najnowszych wyników badania Monitor Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad, rosną nasze obawy o możliwość utrzymania zatrudnienia oraz słabnie przekonanie, że można znaleźć nową pracę. W tych warunkach dla wielu ludzi niezmiennie trwa walka o finansowy byt. Największy ciężar zmagań o zatrudnienie uderza w młodych, dla których nie istnieje różnica między pożądaną a jakąkolwiek pracą. To oni, najczęściej z konieczności zmieniają pracodawcę. Niełatwo jest też kobietom, które dodatkowo muszą zmagać się z otoczeniem zawodowym kulturowo wspierającym mężczyzn.
Każdy bezrobotny lub osoba chcąca zmienić swoje dotychczasowe zatrudnienie może bez wychodzenia z domu zapoznać się z ofertą rekrutacyjną pracodawców. Wszystko dzięki Wirtualnym Targom Pracy, które potrwają do 19 kwietnia.
Trendy rynkowe pokazują, że liczba ofert pracy dla programistów stale rośnie. Czy jednak rzeczywiście jest to tak atrakcyjny zawód, jak się wydaje na pierwszy rzut oka? Wokół tego tematu narosło wiele utartych opinii, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się, jak wygląda praca kodera w Polsce.

Najnowszy raport „Rynek Pracy Specjalistów”, przygotowywany co kwartał przez ekspertów portalu Pracuj.pl, pokazuje, że na rynku pracy nadal mamy do czynienia ze stagnacją. Niepokojące jest to, że spowolnienie widoczne jest już w sektorach, które do tej pory, niezależnie od koniunktury w gospodarce, zawsze odnotowywały wzrost popytu na pracowników.
Rozwój sektora IT podtrzymuje popyt wśród pracodawców na specjalistów tej branży. Odwrotnie, niż ma to miejsce w innych gałęziach gospodarki, pracownicy IT rzadko korzystają z możliwości współpracy z rekruterem. Tymczasem relacja z przedstawicielem wyspecjalizowanej firmy doradztwa personalnego może dostarczyć im konkretne korzyści.
Jak wynika z przeprowadzonego przez firmę konsultingową Deloitte badania młodzieży z 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej 60-70% młodych ludzi jest gotowych się przeprowadzić, by znaleźć lepszą pracę. Młodzi nie wyobrażają sobie pracy bez wynagrodzenia powyżej średniej krajowej, a na stażu powyżej płacy minimalnej.
Kryzys na rynku pracy dotknął już większość branż, ale z pewnością nie IT. Przedstawiciele tego zawodu mogą przebierać w ofertach i mieć duże oczekiwania finansowe. Pracodawcy biją się o najlepszych, a tych brakuje. W zaspokojeniu deficytu może pomóc nauka programowania od najmłodszych lat.
Bezrobocie wynosi obecnie w Polsce ponad 14% i dotyka coraz częściej młodych ludzi, w tym absolwentów szkół wyższych. Wbrew popularnym opiniom, tzw. pokolenie Y to nie tylko osoby, które nad pracę zawodową przedkładają własny rozwój i osobiste szczęście.
Firma ASTOR zajęła trzecie miejsce w wynikach badania polskiego Instytutu Great Place to Work®, otrzymując tytuł Najlepszego Miejsca Pracy 2013. Wyróżnienie to przyznawane jest przedsiębiorstwom, które potrafią zbudować wartościowe relacje z pracownikami oraz stwarzają przyjazne warunki pracy.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności