Do końca lutego naukowcy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz University of Colorado przeprowadzają szkolenie przez Internet na temat stresu pourazowego w pracy. Osoby, które przejdą szkolenie będą potrafiły lepiej radzić sobie ze stresem w swojej pracy.
Szkolenie skierowane jest do osób pomagających ludziom, którzy doświadczyli traumatycznych zdarzeń - osoby pomagające również narażone są na stres. Adresatami szkolenia są przede wszystkim pracownicy socjalni,
kuratorzy sądowi, lekarze, psychoterapeuci, strażacy, policjanci,
strażnicy miejscy, żołnierze oraz personel medyczny. Chętni do końca lutego mogą wziąć udział w bezpłatnym internetowym badaniu stresu pourazowego i szkoleniu poświęconym radzeniu sobie z nim.
– Symptomy podobne do zespołu stresu pourazowego, którego doświadczają
osoby bezpośrednio poszkodowane, tj. ofiary wypadków drogowych czy
katastrof naturalnych, występują także u pomagających. Wówczas mówimy o
wtórnym stresie pourazowym – mówi dr hab. Roman Cieślak, prof. SWPS, kierownik badania.
Typowymi objawami stresu pourazowego są nadmierne pobudzenie, unikanie sytuacji lub obiektów kojarzących się z traumą oraz niechciane,
powracające obrazy, myśli i emocje związane z wydarzeniem. Dzięki szkoleniu uczestnik wzmacnia przekonanie o własnej skuteczności i ćwiczy umiejętność pozyskiwania i korzystania ze wsparcia od rodziny, przyjaciół czy współpracowników.
Szkolenie jest bezpłatne, potrwa do 28 lutego. Zainteresowani powinni wypełnić formularz, znajdujący się na stronie:
https://stres-pomagajacych.com.pl/index/ lub skontaktować się z autorami poprzez wysłanie maila o treści "badanie" na adres:
stres.mail@swps.edu.pl.
Szkolenie jest częścią projektu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.