Jesteś studentem i myślisz sobie: „Po sesji będę miał masę wolnego. Fajnie by było gdzieś pojechać”, po czym markotniejesz, patrząc na braki finansowe na koncie. A co, jeśli możesz gdzieś wyjechać, w dodatku jeszcze na tym zarobić?
„W Tunezji czy Egipcie rzadko kiedy jesteśmy w hotelu, w którym nie spotkalibyśmy animatorów”, twierdzi Patrycja Litwicka, właścicielka firmy Animator-Kraków zajmującej się organizacją szkoleń czy castingów dla animatorów. „W Polsce jednak praca animatora czasu wolnego nie jest jeszcze zajęciem popularnym”.
Studencie – to praca idealna dla Ciebie!
„Dlaczego?”, spytasz. „Dlaczego, skoro jestem studentem, jest to zawód dla mnie?”. Odpowiedź jest prosta, choć wymaga podania paru argumentów.
Argument pierwszy - masz możliwość poznania innych kultur. Jeśli zdecydujesz się na wyjazd, zazwyczaj jest to parotygodniowy pobyt, często w krajach dla nas egzotycznych. Codzienny kontakt nie tylko z kulturą państwa, w którym przebywasz, ale także z różnymi obcokrajowcami będącymi gośćmi hotelowymi, znacząco wpłynie na Twoje postrzeganie świata.
Argument drugi - zdobywasz doświadczenie. Doświadczenie w pracy z dziećmi, dorosłymi; doświadczenie w grupie międzykulturowej, nie zawsze znającej wspólny język; z różnych środowisk, z różnym charakterem i temperamentem. Uczysz się kontaktu z drugim człowiekiem, rozwiązywania sytuacji kryzysowych, jak i prowadzenia rozmowy.
Argument trzeci - taka praca to łączenie przyjemnego z pożytecznym! Oczywistym jest, że praca animatora łączy się z wielkim wysiłkiem – przygotowywanie programu, wieczornych show, ciągły kontakt z gośćmi, organizacja im czasu wolnego. Niemniej, jest to praca, za którą otrzymujemy wynagrodzenie (całkiem konkretne zresztą). I, najważniejsze: przez parę tygodni mamy zapewnione zazwyczaj zarówno zakwaterowanie, jak i wyżywienie. „Niektórzy pokuszą się o stwierdzenie, że to takie kilkutygodniowe wakacje, za które to nie my płacimy, ale NAM płacą. I coś w tym jest”, mówi Patrycja Litwicka. „ale praca ta wiąże się z wielkim wysiłkiem, o którym trzeba pamiętać i warto się wcześniej przygotować”.
Jak przygotować się do pracy animatora?
Częściowo animatorem jesteśmy, pracując w hufcach harcerskich, różnych oazach czy nawet opiekując się grupką młodych berbeciów – uczymy się, jak zorganizować im czas; wymyślamy kreatywne zabawy; jesteśmy dla nich i z nimi. W pracy animatora są to bardzo ważne cechy.
Chcąc zostać animatorem hotelowym, animatorem czasu wolnego, można wybrać
drogę akademicką – kierunki z animacji proponuje większość uczelni w Polsce.
Można też zapłacić za kursy organizowane przez parę firm w Polsce. Koszt kursu
to koszt około 200-400zł, zazwyczaj trwa do 20 godzin.
Chcę zostać animatorem!
Jesteś energiczny, żywiołowy, rozpiera Cię energia? Z łatwością nawiązujesz nowe znajomości? Uwielbiasz rozmawiać i współpracować z ludźmi? Niewątpliwie są to cechy kluczowe potrzebne do pracy animatora czasu wolnego.
Nie można zapominać o znaniu języków obcych – niezbędnych, jeśli chcemy podjąć pracę za granicą – jak i, siłą rzeczy, pełnej dyspozycyjności w okresie podanym przez naszego pracodawcę.
Zazwyczaj animatorzy poszukiwani są na sezon wakacyjny – warto więc
pamiętać, że pracodawcy będą poszukiwali animatorów odpowiednio wcześniej.
Pierwsze castingi organizowane są już na początku roku, warto więc nie
przegapić okazji.
źródło: Animator-Kraków