W dzisiejszych czasach znajomość przynajmniej jednego języka obcego oraz ukończenie studiów to podstawa w zdobyciu ciekawego zatrudnienia. Są jednak kierunki, po których trudniej lub zdecydowanie łatwiej znaleźć ciekawą pracę. Dlatego im wcześniej zadamy sobie pytanie, co chcemy w życiu robić i wybierzemy odpowiedni kierunek studiów, tym łatwiej będzie nam znaleźć pracę, która nie będzie tylko miejscem, w którym zarabiamy pieniądze, ale również miejscem, w którym spełniamy własne pasje i ambicje.
Wielu specjalistów sądzi, że najłatwiej o dobrą posadę, absolwentom kierunków technicznych, jednak nie każdy chce albo ma umiejętności, aby pracować w zawodzie inżyniera czy programisty systemów operacyjnych, jest wiele innych kierunków, które w zgodzie z własnymi zainteresowaniami mogą stanowić receptę na ciekawe życie zawodowe.
Coś dla humanisty
Niektórzy twierdzą, że w Polsce wykształciło się w ostatnich latach zbyt duża ilość humanistów, co w pewnym sensie jest prawdą, jednak nie każdy humanista to filozof, pisarz czy socjolog. Dzisiejsze aspiracje zawodowe osób po kierunkach humanistycznych są, co raz to bardziej wymyślne. Wiele osób oczywiście realizuje w pracy dziennikarza lub psychologa, jednak bardzo duża część osób pracuje w branży Public Relations, Agencjach Reklamowych czy też działach HR. Osoba, która ma tak zwane lekkie pióro oraz wrodzoną zdolność do nawiązywania kontaktów z nowymi ludźmi, a przy tym jest kreatywna i na tyle przebojowa, aby swoją osobą zaciekawić otaczających ją ludzi, z pewnością może zainteresować się pracą w, któryś z powyższych zawodów. Dobrym kierunkiem studiów będzie właśnie polonistyka, filologia czy też socjologia, a więc kierunki, które kształcą pod kierunkiem pracy z tekstem i drugim człowiekiem. Jak wynika z danych udostępnionych przez ekspertów z portalu infopraca, tylko na samym portalu www.infopraca.pl miesięcznie ukazuje się nawet 1200 ofert pracy z całej polski, dla osób po kierunkach humanistycznych. Sprawdź aktualne oferty pracy dla studentów
O tym, że informatyk to zawód z przyszłością nie trzeba absolutnie nikogo przekonywać, jednak informatyk to nie osoba, która potrafi włączyć komputer i skorzystać z komunikatora czy wysłać e-mail, a osoba o naprawdę wysokich zdolnościach. W ostatnich latach branża informatyczna tak bardzo mocno rozwinęła się na świecie, że wydaje się ona nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Praktycznie każda firma potrzebuje pracownika w charakterze informatyka, który będzie zajmował się bieżącą obsługą sieci lub dbała o dobrą kondycję urządzeń biurowych. Taki obraz informatyka rysuje się zazwyczaj w mniejszej, kilkunastoosobowej firmie, jednak duże korporacje posiadają świetnie wykształconych informatyków z praktycznie każdej dziedziny informatyki, która tak naprawdę jest pojęciem bardzo ogólnym. Z danych portalu infopraca.pl wynika, że na potęgę potrzebni są programiści, graficy, specjaliści od sieci teleinformatycznych, a także web developerzy. Aby zostać dobrym informatykiem trzeba być przede wszystkim pasjonatem tego zawodu, ale także znać bardzo dobrze język angielski, programy graficzne oraz język programowania. Wykształcenie oczywiście jest ważne, ale nie priorytetowe, świat zna wielu świetnych informatyków, którzy nie ukończyli żadnej wyższej szkoły, a skupili się na przykład na nauce programowania. Przeglądając oferty pracy na portalu infopraca.pl można odnaleźć nawet ponad 2000 ogłoszeń, dla osób szukających pracy w informatyce w zawodzie grafika czy programisty, ale również innych pokrewnych dziedzinach takich jak np. teleinformatyka.
Może prawnik lub lekarz?
Od dawien dawna utarło się, że są zwykłe zawody i zawody prestiżowe. Do tych ostatnich z pewnością należy zawód prawnika, a także lekarza. Na tych stanowiskach pracują zwykle Ci, którzy już od dziecka wyróżniali się predyspozycjami do wykonywania tej trudnej pracy, ale także osoby, które wybrały jedne z trudniejszych kierunków studiów, a więc prawo i medycynę. Mordercze pięć lat studiów i godziny spędzone nad książkami, a także na ćwiczeniach opłacają się, ponieważ oprócz prestiżu w zawodzie prawnika, lekarza chirurga czy plastyka, można liczyć na bardzo dobre zarobki, które w górnych granicach sięgaj nawet do 50 tys. miesięcznie, a czasem nawet więcej. Oczywiście nie każdy zostaje świetnym lekarzem czy prawnikiem, do tych zawodów trzeba mieć po prostu talent i ciągłą chęć poszerzania własnej wiedzy i umiejętności. Bardzo ważna jest również systematyczność i pokora, zatem nie są to zawody przewidziane dla ludzi leniwych.
źródło: portal www.infopraca.pl