Spokój wśród pracodawców

Dział: praca.studentnews.pl

Jak pokazują wyniki czternastej edycji sondażu „Plany Pracodawców” prowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad, pracodawcy prognozują spadek recesji oraz wzrost gospodarczy w ciągu najbliższego półrocza.

Wraz z rosnącym optymizmem gospodarczym nastąpiło zwiększenie liczby firm, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy podwyższyły wynagrodzenia swoim pracownikom (z 26% na 36%).

Poprawa koniunktury i mniej niepokoju na rynku pracy

Po miesiącach niepewności względem tego, co przyniesie nam najbliższa przyszłość, sytuacja na rynku pracy zaczyna nabierać bardziej optymistycznych barw. Poczucie stabilności oraz nadzieje związane z inwestycjami wynikającymi ze zbliżającego się EURO 2012 sprawiają, że pracodawcy ze spokojem realizują swoje plany związane z polityką personalną.

Według przeprowadzonej przez Instytut Badawczy Randstad 14. edycji sondażu "Plany Pracodawców", istotnie wzrosła liczba firm zakładających wzrost gospodarczy w ciągu następnych sześciu miesięcy (z 11% w listopadzie 2011 r. do 19% w kwietniu 2012 r.). Przewidują go przede wszystkim przedsiębiorstwa eksportujące i importujące (30%).

Równocześnie coraz mniej badanych firm obawia się recesji (28% w listopadzie 2011 r. vs. 15% w kwietniu 2012 r.).

- Analizując wyniki sondażu pracodawców, możemy spodziewać się wzrostu poczucia bezpieczeństwa u pracowników - zaznacza Agnieszka Bulik, Członek Zarządu Randstad. - Przekładają się na nie obserwowane przez nas istotnie częstsze, niż w poprzednim kwartale, deklaracje pracodawców, według których w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zatrudnienie w ich przedsiębiorstwach pozostanie na tym samym poziomie (65%). Nowych miejsc pracy można się spodziewać natomiast w co szóstej badanej firmie (17%). Dodatkowo sezon letni, który przynosi nam wzrost miejsc pracy tymczasowej, może umocnić spokój na rynku pracy.

Pośród regionów, które planują zwiększenie zatrudnienia wyróżnia się wschodnia cześć Polski (29% respondentów). Z kolei największy odsetek planów redukcji zatrudnienia odnotowano w regionie zachodnim (19%).

W przypadku branż, największy odsetek deklarujący wzrost liczby miejsc pracy (32%) stanowią przedstawiciele transportu, gospodarki magazynowej i łączności. Ten sam sektor wyróżnia się także przy pytaniu o zmniejszenie zatrudnienia (29%). Z kolei najmniej pewna planów na przyszłość jest branża budownicza. Co piątemu respondentowi z tego sektora trudno jest ocenić plany w polityce personalnej ich firm w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Zatrudnienie nowych pracowników w działach produkcyjnych (29%) planowane jest w prawie co trzeciej badanej firmie- głównie stanowią je firmy budowlane (46%) oraz przemysłowe (42%).

W drugiej kolejności największe szanse na zatrudnienie mają pracownicy działów sprzedaży (12%), którzy będą poszukiwani przede wszystkim przez przedsiębiorstwa zajmujące się handlem i naprawami (25%).

Na podwyżki przyjdzie nam jeszcze poczekać

Wraz ze wzrostem optymizmu gospodarczego nastąpił istotny wzrost liczby firm, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy podwyższyły wynagrodzenia swoim pracownikom w porównaniu do poprzedniego kwartału (36% vs. 26%). Stanowiły je przede wszystkim przedsiębiorstwa zajmujące się działalnością eksportowo-importową (47%).

W planach na najbliższe 6 miesięcy, w przeciwieństwie do wyników poprzedniej edycji sondażu, istotnie więcej firm deklaruje, że wynagrodzenia pozostaną na tym samym poziomie (66% w listopadzie 2011 r. vs. 76% w kwietniu 2012 r.).

Wzrost wynagrodzeń w ciągu najbliższego półrocza jest deklarowany zdecydowanie rzadziej (24% w listopadzie 2011 r. vs. 14% w kwietniu 2012 r.).








ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Ostatnie:
15.05.2012 14:06
Dodał(a): ~KArolek
no i wreszcie jakieś dobre wiadomości, a nie tylko bombardowanie o pokoleniu śmieciowym. może jeszcze zwiększy się zatrudnienie wśród studentów, zwłaszcza, że jak widać tutaj - http://praca.eniro.pl/2012/05/laczenie-pracy-ze-studiami-czy-to-jeszcze-mozliwe jest co raz więcej chętnych, żeby pogodzić pracę ze studiami.
Polityka Prywatności