Miejsce pracy to coraz częściej pojęcie względne. Wraz z rozwojem rynku zmienia się zarówno definicja tradycyjnego biura, jak też potrzeby i wymagania pracowników. CoWork – warszawskie biuro coworkingowe – to ciekawa alternatywa nie tylko dla freelancerów, ale także dla tych wszystkich, którzy poszukują miejsca do efektywnej pracy.
Pierwszy raz termin "coworking" został użyty w 1999 roku przez amerykańskiego projektanta gier komputerowych - Bernarda De Kovena. W 2005 roku wykorzystał je Brad Neuberg, który opisywał wspólną przestrzeń do pracy, gdzie spotykał się z wraz z innymi freelancerami. Neuberg to prekursor idei coworkingu i założyciel "Hat Factory" w San Francisco, które można uznać za pierwsze biuro coworkingowe na świecie. Początkowo "Hat Factory" otwarte było dla wszystkich - zarówno dla pracowników jak też dla osób z zewnątrz. Pierwszą przestrzenią wyłącznie do pracy było Citizen Space, którego pomysłodawcą, podobnie jak w przypadku "Hat Factory", był Neuberg. To tam narodził się ruch coworkingu, który szybko rozprzestrzenił się na całym świecie. Idea ta spowodowała dynamiczny rozwój nowego modelu biznesowego, który zrewolucjonizował globalny rynek pracy.
CoWork: wspólna przestrzeń - indywidualny tryb pracy
Kilkunastu profesjonalistów z różnych branż spotyka się w jednym miejscu, żeby pracować - indywidualnie bądź nad wspólnym projektem. To najprostszy sposób na opisanie idei coworkingu, która ma w Polsce coraz więcej zwolenników. Tradycyjne biuro to nie zawsze najlepsze i najbardziej optymalne rozwiązanie. Wraz ze wzrostem świadomości i potrzeb pracowników, pracodawcy redefiniują postrzeganie miejsca pracy i starają się zapewnić warunki, które zagwarantują efektywność i wzmocnią motywację. Coworking to atrakcyjna alternatywa dla tych wszystkich, którzy szukają niestandardowych rozwiązań, cenią sobie niezależność i możliwość indywidualnego trybu pracy.
Dostrzegli to założyciele warszawskiej firmy CoWork, która stara się rozwijać ideę coworkingu w Polsce. Biurko do wynajęcia i wirtualny adres to usługi stanowiące filar tego typu działalności. Pierwsza z nich daje możliwość wykupienia miejsca w firmowym Open Space, gdzie każdy z coworkerów posiada własne biurko i nieograniczony dostęp do Internetu. Dzięki elastycznej ofercie, każdy może sam zadecydować, na ile dni w tygodniu czy miesiącu chce wynająć takie miejsce pracy. Natomiast wirtualny adres to usługa skierowana głównie do przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na założenie własnej firmy i poszukują adresu rejestracyjnego dla swojej działalności. W przypadku CoWork jest to prestiżowa lokalizacja przy Placu Trzech Krzyży.
Idea coworkingu wiąże się nie tylko ze stworzeniem alternatywy dla tradycyjnego biura, ale także możliwością poznania ludzi o podobnym podejściu do pracy: "Work is no longer a place you go, it is something you do". CoWork to miejsce, gdzie można realizować się zawodowo,
a jednocześnie nawiązać nowe kontakty zawodowe i prywatne. Dzielenie się doświadczeniem oraz wiedzą tworzy więź, która stanowi nieodłączny element idei coworkingu. Chcesz dowiedzieć się więcej i poznać szczegóły oferty CoWork? Zapraszamy na naszą stronę www oraz profil w serwisie Facebook.