Zdobywanie doświadczenia zawodowego podczas studiów

Dział: praca.studentnews.pl

Odpowiednie wykorzystanie okresu studiów na zdobywanie doświadczenia zawodowego, to najlepszy sposób na osiągnięcie sukcesu zawodowego. O tym jak żyć na progu kariery zawodowej podczas pierwszego spotkania ze studentami mówi Władysław Kosiniak - Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej.

Ewelina Galoch i Karina Galli (dalej - E.G. i K.G.): Jaką politykę zamierza Pan prowadzić w odniesieniu do absolwentów szkół wyższych?

Władysław Kosiniak - Kamysz (dalej - W.K.K.): Walka z bezrobociem wśród młodych to dla mnie priorytet, W najbliższym czasie ruszy projekt staży, który ma na celu zwiększenie szans młodych ludzi na uzyskanie doświadczenia zawodowego.

E.G. i K.G.: Czy są przygotowane jeszcze inne programy, ułatwiające młodym znalezienie pracy?

W.K.K.: Jesteśmy szczególnie zainteresowani grupą osób do 30 roku życia. Pracujemy nad rozwiązaniami dla młodych. Projekt stażowy, o którym wspomniałem jest jednym z etapów programu.

E.G. i K.G.: Kiedy rozpocznie się zapowiadany program ministerstwa?

W.K.K.: Program całościowy wymaga czasu, jednak zamierzamy wprowadzić go pilotażowo w czerwcu bieżącego roku. Musimy ustalić to z pracodawcami, ze stroną związkową. Ważną sprawą są także nasze możliwości budżetowe. Pilotaż pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie, która forma wsparcia tej aktywnej polityki rynku pracy jest najbardziej skuteczna dla młodych osób.

E.G. i K.G.: Czy pilotaż jest skierowany do wszystkich absolwentów?

W.K.K.: Projekt pilotażowy będzie dostępny dla osób z wybranych kilkudziesięciu powiatów, w których stopa bezrobocia jest najwyższa. Jeśli projekt się sprawdzi, będziemy starali się wprowadzić go w całej Polsce.

E.G. i K.G.: Jakie Pana zdaniem młody człowiek ma perspektywy pracy po studiach w Polsce?

W.K.K.: To zależy tak naprawdę od profilu studiów, jaki wybierzemy. Są określone kierunki, po których ukończeniu praca jest pewna. Są też takie, po których 39% absolwentów nie może znaleźć zatrudnienia. Skończyłem medycynę i wykonywałem zawód lekarza. Dla tej profesji zawsze znajdzie się miejsce na rynku pracy.

E.G. i K.G.: Czy oprócz tego programu, który jest priorytetem ministerstwa są jakieś inne propozycje dla młodych? Jak wiadomo dyplom wyższej uczelni niczego nie gwarantuje w rywalizacji na rynku pracy. Na co wobec tego należałoby stawiać nacisk podczas kształcenia?

W.K.K.: Zachęcam do nabywania umiejętności zdobywanych na praktykach, stażach, szkoleniach podczas studiów. Podnoszenie kwalifikacji w trakcie kariery zawodowej jest niezbędne. Trzeba pamiętać, że bez kształcenia ustawicznego nie można funkcjonować na dzisiejszym rynku pracy.

E.G. i K.G.: Resort pracy chce wprowadzić bony: stażowe, na zasiedlenie i na szkolenie. Jaki jest ich cel?

W.K.K.: Pracodawcy często nie przedłużają umowy o pracę po odbytym stażu. Bony stażowe mają związać pracownika z pracodawcą na dłużej, niż okres stażu. Chcemy, żeby pracodawcy zobowiązali się do utrzymania pracowników przez kolejne pół roku od zakończenia stażu. Liczymy, że nie będą tak łatwo zwalniać młodych ludzi.

E.G. i K.G.: Na czym ma polegać pomoc młodym w podjęciu pracy poza miejscem zamieszkania, na jaką kwotę będą mogli liczyć absolwenci dzięki bonom?

W.K.K: Chcemy uruchomić pomoc dla osób, które w poszukiwaniu pracy zmieniają miejsce zamieszkania. Dostaną bon na zasiedlenie, który ma ułatwić wynajęcie mieszkania oraz utrzymanie, do momentu otrzymania pierwszej wypłaty. Kwota jest w trakcie ustalania, jednak zapewniam, że będzie ona wystarczająca.

E.G. i K.G.: Jesteśmy pokoleniem zdefiniowanym przez kryzys, ponieważ bezrobocie pozbawia nas podstawowego celu w życiu. Czy Rząd przeznaczy pieniądze na stworzenie nowych miejsc pracy?

W.K.K.: Sama intencja rządu nie wystarczy. Zmiany gospodarcze na rynku są dynamiczne. Wydarzenia na świecie związane z ekonomią, rynkiem światowym mocno wpływają na sytuację w Polsce. Są bardzo odczuwalne. Nasz kraj na tle innych krajów przechodzi przez te trudne czasy dość odpornie i wzrost PKB jest utrzymywany na wysokim poziomie. Wzrost gospodarczy zależy od aktywności pracodawców i pracowników.

E.G. i K.G.: Idealny pracownik to młody, po studiach i z dużym doświadczeniem. Jak takiemu wyzwaniu można sprostać?

W.K.K.: Przede wszystkim warto poświęcić swój czas na zdobywanie doświadczenia zawodowego, choćby podczas wakacji. Ważne jest zaangażowanie w sprawy społeczne takie jak: prowadzenie portalu internetowego, działalność w stowarzyszeniach, organizacjach studenckich, samorządach, wolontariatach. Na to trzeba stawiać.

E.G. i K.G.: Rzadko zdarza się, że absolwenci pracują w wyuczonym zawodzie. Jak można zmienić tą sytuację?

W.K.K.: Wspierając doradztwo zawodowe na etapie nie tylko licealnym, ale już w gimnazjum. Chodzi o to, aby świadomie wybrać odpowiedni kierunek studiów. Przemyślany wybór ścieżki edukacyjnej wiąże się z późniejszą karierą zawodową.

E.G. i K.G.: Istnieje okres ochronny przed przejściem na emeryturę. Jednak wielu pracodawców zwalnia pracowników tuż przed jego rozpoczęciem. Czy taki proceder będzie dalej się powtarzał beż żadnej reakcji?

W.K.K: Jest to poważna dyskusja między pracodawcami, a związkami zawodowymi. Pracodawcy chcą być elastyczni w doborze pracowników, nie chcą wiązać się z nimi na dłużej. Jest to nadal poważny problem.

E.G. i K.G.: Studenci są zmuszani do wyjazdów zagranicznych w celu uzyskania pracy. Jakie ministerstwo ma pomysły, aby ich zatrzymać?

W.K.K.: Podstawą jest wybranie odpowiedniego kierunku, po którym jest możliwość uzyskania pracy. Są, bowiem takie kierunki, po których można dostać pracę w Polsce. Zachęcam samorządy do wspierania i zatrudniania młodych osób, którzy stanowią wielki potencjał naszego kraju.

E.G. i K.G.: Jakie są odczucia Pana ministra po spotkaniu ze studentami UŁ?

W.K.K.: Dziękuję za dyskusję i poruszenie tematów o rynku pracy, tematów emerytalnych oraz za ciekawe spostrzeżenia.

E.G. i K.G.: Dziękujemy Panu za przyjazd do Łodzi, na Wydział Prawa i Administracji. Mamy nadzieję, że pierwsze spotkanie ze studentami będzie dla Pana, i dla nas studentów, owocne.

W.K.K.: Dziękuję Państwu za zaproszenie. Życzę sukcesów w trakcie studiów oraz mądrego i odpowiedzialnego planowania kariery zawodowej.

Autor: Redakcja portalu Student.lodz.pl
Wywiad przeprowadziły Ewelina Galoch i Karina Gall, a zdjęcia wykonał Rafał Tryścień.

ostatnia zmiana: 2012-03-26
Komentarze
Polityka Prywatności