Dla wszystkich młodych ludzi, który zdecydowali się studia wiedza i umiejętności zdobyte podczas zajęć jest najważniejsza. Jednak w dzisiejszych czasach same studia to za mało, aby bez problemu wkroczyć na rynek pracy – potrzebne jest doświadczenie.
Eksperci zajmujący się rynkiem pracy nawołują aby studenci jak najszybciej pojawiali się na rynku pracy. Warto maksymalnie wykorzystać w tym celu okres studiów, bo to się opłaca. Czas na znalezienie stanowiska jaki poświęca student, który pracował w trakcie nauki waha się od 2 do 3 miesięcy. Ten, który w trakcie studiów nie pracował musi przeznaczyć na to statystycznie od 2 do 3 lat. Dlatego warto więc przeznaczyć czas studiów nie tylko na beztroskie życie studenckie, ale na rozwój swojej kariery.
W niemal każdym ogłoszeniu o pracę wymagane jest od absolwentów doświadczenie zawodowe, a konkurencja na rynku pracy jest ogromna. W Polsce studiuje ok 1,93 mln osób. Jeżeli student, nie chce być tylko jednym z bezrobotnych bezskutecznie poszukujących pracy, musi interesować się jak zdobyć dodatkowe doświadczenie.
Student powinien wykazać się aktywnością, poszukiwać dróg rozwoju. Doświadczenia powinien szukać odbywając praktyki śródroczne, wakacyjne, bądź też staże w dobrych firmach. Cenne umiejętności zdobędzie również pracując w organizacjach studenckich, kołach badawczych lub szukając wolontariatu. Dla pracodawców bowiem, bardzo liczy się aktywność, chęć podejmowania nowych zadań oraz co wiąże sie z pracą w wolontariacie = bezinteresowność i odpowiedzialność.
Kolejną formą pracy wartą docenienia przez studenta są prace okresowe. Dzięki nim młody człowiek nie tylko podreperuje swoje finanse, ale również uzyska cenne doświadczenie zawodowe. Jest to forma pracy bardzo ceniona przez pracodawców, świadczy bowiem ona o dojrzałości studenta i odpowiedzialności za swoje życie.
Ciekawą alternatywą są wyjazdy zagraniczne w czasie trwania studiów oraz stypendia w ramach bardzo licznych programów stypendialnych. Taka informacja w cv studenta daje przyszłemu pracodawcy obraz młodej, ambitnej osoby, która ma doskonale wyniki w indeksie.
Wszystko to, ale również wiele więcej znajdziesz już 18 i 19-tego marca na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, w trakcie Międzynarodowych Targów Pracy, więcej informacji: www.mtp.wroclaw.pl.
Podczas profesjonalnie przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej, dla pracodawcy bardzo ważne są dodatkowe punkty w CV kandydata. Liczy się więc wszystko co może spowodować, że dłużej zatrzyma sie na naszym życiorysie i być może właśnie Tobie zaproponuje pracę, a przecież właśnie oto chodzi.