Przełożyć wiedzę na biznes

Dział: praca.studentnews.pl

W Polsce zarówno studenci, jak i pracownicy naukowi nie otrzymują w toku kształcenia formalnego praktycznej wiedzy umożliwiającej im komercyjne wykorzystanie informacji i umiejętności zdobytych w trakcie studiów. Jest to istotna bariera na drodze do wdrażania innowacyjnych pomysłów, co blokuje dalszy rozwój gospodarki opartej na wiedzy. A tylko taka gospodarka może gwarantować w dzisiejszych czasach rozwój.

Polskie uczelnie pracują przeważnie nad badaniami, które nie mają szansy wdrożenia. Słaby transfer wiedzy do biznesu kształtuje ograniczenie strukturalne w postaci małej liczby studentów kierunków ścisłych i technicznych. Młodzi ludzie nie widzą bowiem dla siebie przyszłości w dziedzinach, które mają kluczowe znaczenie dla gospodarki. Nawet ci, którzy wybrali kierunki potencjalnie przyszłościowe, po studiach podejmują działalność niezwiązaną z kierunkiem studiów bądź, zasilają szeregi bezrobotnych. Do tego dochodzą bariery mentalno-kulturowe przejawiające się negatywnym nastawieniem do podejmowania ryzyka, negatywnymi reakcjami środowiska naukowego na działalność komercyjną oraz brakiem zachęt ze strony uczelni do podejmowania aktywności gospodarczej.
Zapotrzebowanie środowiska akademickiego na wiedzę biznesową musi wiec być zaspokajane poza systemem szkolnictwa wyższego. Na rynku pojawią się coraz częściej oferty, przeważnie współfinansowane ze środków unijnychumozliwiające dopływ wiedzy pozwalającej na dobry start w biznesie. Szczególnie preferowana jest wiedza na temat firm typu spin-off i spin-out.
Polska Giełda Pracy najbliższym czasie będzie realizować w Radomiu dwa współfinansowane ze środków Unii Europejskiej projekty szkoleniowe nakierunkowane na wsparcie współpracy sfery nauki i przedsiębiorczości: „wSPINaj się do kariery” i „Akademicki spin”. Oba startują z początkiem roku akademickiego 2011/2012, a skierowane są do studentów, doktorantów i absolwentów wyższych uczelni (do 12 miesięcy od ukończenia studiów). W sumie z bezpłatnego szkolenia w ramach obu projektów będzie mogło skorzystać w sumie 190 osób.
Projekt „wSPINaj się do kariery” oferuje stacjonarne szkolenie w zakresie: charakterystyki działalności typu spin-off i out, prawnych i finansowych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej, komercjalizacji nauki, zarządzania firmą, finansowania działalności gospodarczej ze źródeł zewnętrznych oraz moduł e-learningowy poświęcony promocji, marketingowi i technikom sprzedaży.
Z kolei projekt „Akademicki spin” oferuje szkolenia w zakresie umiejętności społecznych i menadżerskich, zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, zarządzania komercjalizacją, zarządzania strategicznego oraz rozwoju umiejętności językowych.
- Zapraszamy chętnych do naszego biura w Radomiu, gwarantujemy wysoki poziom merytoryczny i dydaktyczny oferowanych szkoleń – mówi Bogusław Drozd, prezes Zarządu PGP i dodaje. – Przy realizacji obu projektów wykorzystamy bowiem nasze doświadczenie przy realizacji projektów współfinansowanych z Unii Europejskiej, których zrealizowaliśmy w całym kraju kilkadziesiąt, jak i to nabyte podczas realizowanego dla lubelskiego środowiska akademickiego projektu „SPIN-Skuteczny, Pomysłowy, Innowacyjny, Nowoczesny”, z którego skorzystało 75 osób w Lublinie i Zamościu.
To doświadczenie PGP zostało już docenione przez mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie, która przyznała lubelskiej spółce, jako jedynemu podmiotowi spoza województwa mazowieckiego, realizację dwóch projektów „spinowskich”, oceniając ich przygotowanie bardzo wysoko.
Więcej informacji na temat projektu: “Akademicki SPIN”

dodane przez Polska Giełda Pracy


ostatnia zmiana: 2011-11-18
Komentarze
Polityka Prywatności