Atrakcyjny zawód - menedżer dóbr kultury

Strona www: www.wsl.edu.pl
Dział: praca.studentnews.pl

Co trzeba zrobić, aby profesjonalnie zarządzać dobrami kultury? Zdobyć odpowiednie kwalifikacje - na przykład na studiach podyplomowych w Wyższej Szkole Lingwistycznej w Częstochowie.

Do kogo adresowane są Podyplomowe studia – Zarządzania dobrami kultury i ochrony polskiego dziedzictwa narodowego?

W pierwszej kolejności oferta Zarządzania dobrami kultury i ochrony polskiego dziedzictwa narodowego skierowana została do  zatrudnionych w administracji państwowej różnego szczebla urzędników odpowiedzialnych już dzisiaj, w ramach powierzonego im zakresu obowiązków służbowych, za kulturę. Równolegle z tą pierwszą, priorytetową w zamyśle organizatorów grupą potencjalnie zainteresowanych słuchaczy podyplomowych studiów, jesteśmy otwarci na przyjęcie absolwentów studiów magisterskich oraz absolwentów studiów pierwszego stopnia (licencjackich), którzy myślą o związaniu swojej kariery zawodowej z kulturą – jej instytucjami oraz szeroko rozumianym dzisiaj przemysłem kultury.

Ambicją organizatorów powyższych studiów podyplomowych jest wykształcenie świadomych swego powołania  menadżerów kultury, którzy znając realną wartość regionalnej i lokalnej polityki kulturalnej będą w stanie skutecznie wypromować ideę „małych ojczyzn”, angażując w tym celu europejskie programy w dziedzinie wspierania  różnorodności kulturowej. To do nich powinno należeć określanie głównych założeń  lokalnej dyplomacji publicznej i kulturalnej, przekładającej się na realizację konkretnych projektów finansowanych, m.in. ze środków europejskich – np. cykliczne festiwale, wystawy, koncerty.

Zachodzący od dłuższego już czasu, i to zarówno na Zachodzie jak i w Polsce po 1989 r. systematyczny i systemowy proces decentralizacji instytucji kultury, skutkować będzie niebawem całkowitym zniesieniem archaicznych „wydziałów kultury”. Nie oznacza to, że będziemy mieć w to miejsce wszechstronnych (a przy tym zarządzających jednoosobowo) sołtysów, wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów, marszałków. Praktyka pokazuje, że do rzadkości należą wysokiej rangi urzędnicy „obyci” na sposób „niezawodowy” z wysoką kulturą.

I tutaj pojawia się miejsce dla naszego absolwenta, który nie tylko będzie w stanie zaproponować lokalnym władzom  konkretny projekt służący podniesieniu atrakcyjności regionu, ale również  wpisze go w nadrzędną ideę Państwa: zachowanie polskiego dziedzictwa narodowego. Obserwacje  życia codziennego w Polsce potwierdzają, że na drugi plan schodzą wartości, jak dotąd  uważane za stałe i niezmienne, określające esencję narodu i państwa.

Na to miejsce, jeśli  w ogóle, proponuje się  wypróbowany w demokracjach zachodnich unijny model etnicznych społeczności lokalnych, albo też - za przyzwoleniem nowoczesnych instytucji Państwa - proponuje się obywatelom usankcjonowaną względami ekonomicznymi zmianę obywatelstwa na bardziej europejskie/ unijne.

Należy  liczyć się z tym, że w niedługim czasie Polacy wyjeżdżający dzisiaj z Polski „za chlebem” już do Niej nigdy nie wrócą. Nie będą mieć dokąd i po co wracać. Budowanie patriotycznych więzi na szczeblu „małych ojczyzn” z pewnością nie przemieni polskiej prowincji w „kraj mlekiem i miodem płynący”. Ale też może być ostatnią szansą ocalenia naturalnej i pierwotnej zarazem więzi z „krajem lat dziecinnych”.

Głównym celem studiów jest zdobycie przez słuchaczy podyplomowych studiów umiejętności:
  • zarządzanie projektami,
  • organizacja imprez kulturalnych,
  • przygotowanie dokumentów strategicznych w kontekście pozyskiwania funduszy zewnętrznych,
  • świadome i zgodne z prawem korzystanie w praktyce z materiałów objętych ochroną własności intelektualnej i praw autorskich,
  • budowanie należytego wizerunku osób oraz misji instytucji,
  • znajomość podstaw protokołu dyplomatycznego oraz podstaw negocjacji i komunikacji (wystąpień publicznych i profesjonalnej korespondencji).
Weź udział w rekrutacji!

ostatnia zmiana: 2011-08-29
Komentarze
Polityka Prywatności