Czy studenci boją się stresu w pracy?

Dział: praca.studentnews.pl

Zakończyło się badanie ankietowe przeprowadzane wśród łódzkich studentów odnośnie wymarzonego miejsca do pracy. Ciekawym wnioskiem z odpowiedzi młodych łodzian jest wyraźna potrzeba odstresowania się w pracy.

Aż 90% ankietowanych chciałoby w biurze mieć pomieszczenie przeznaczone wyłącznie do odpoczynku. Czy tworzenie miejsc relaksacyjnych w biurowcach jest możliwe?

Kilka lat temu wielkie poruszenie wywołały zdjęcia wnętrz biur Google w Szwajcarii. Zastosowana linia projektowa jest obecnie wykorzystywana na całym świecie przez firmy, które wymagają kreatywnych umysłów np. w agencjach reklamowych. Ale czy kosztowne, niekonwencjonalne rozwiązania są możliwe do wprowadzenia w większości polskich biur, centrach rozliczeń, przedsiębiorstwach outsourcingowych?

Młodzi ludzie biorący udział w badaniu są realistami – wskazując cechy wymarzonego biura kierują się użytecznością i chcą, aby pracodawca umożliwił im wypełnianie swoich obowiązków w komfortowych warunkach. Co ciekawe, 90% przebadanych osób jest zdania, iż warto wyznaczać w biurowcu miejsca relaksacyjne. Wedługg większości respondentów w pokoju do odpoczynku powinny znajdować się wygodne sofy i fotele oraz rośliny, a według co piątego warto zainwestować w urządzenia do odtwarzania muzyki. Wśród udogodnień w biurowcu najczęściej wymieniana jest kawiarnia (blisko 44% odpowiedzi), a niemalże 100% badanych uważa, że niezbędny jest punkt gastronomiczny. Czy są to jedynie życzenia, czy możliwe do realizacji podpowiedzi dla dewelopera?

„Park Biznesu Teofilów jest inwestycją, która pozwala najemcom elastycznie aranżować wnętrza swoich biur i dowolnie wydzielać poszczególne pomieszczenia. Z naszej strony zapewniliśmy na każdej kondygnacji ogólnodostępny aneks kuchenny i planujemy uruchomić restaurację lub kawiarnię na parterze” – wyjaśnia Łukasz Maciak, Dyrektor Inwestycji Komercyjnych Funduszu Arka BZWBK.
Niemal wszyscy respondenci są zdania, iż wykończenie i jakość materiałów wpływają na jakość wykonywanej pracy, przy czym trzeba zaznaczyć, że dokonując wyborów, kierują się względami praktycznymi. Przykładowo decydując się na podłogę w biurze, postawili na wykładzinę dywanową (blisko 33%) i drewno (ponad 32%), mimo dostępności innych, designerskich rozwiązań. Badani łodzianie doszli do wniosku, że w pomieszczeniach powinny dominować ciepłe barwy, chociaż kolory nie są dla nich tak istotne jak dostęp do światła dziennego. Aż 9 na 10 młodych respondentów uważa, że naturalne oświetlenie powinno dominować w biurze.
„Duże okna w Parku Biznesu Teofilów zapewniają ponadprzeciętny dostęp do naturalnego światła w biurze. Co więcej w biurowcu zostały stworzone przestrzenie wypoczynku na parapetach przy elewacji monolitycznej, na których można usiąść i wypić kawę podczas przerwy śniadaniowej. Podobnie zachęcający klimat stworzymy w lobby na dole budynku, gdzie niecodziennym rozwiązaniem będzie połączenie standardowej kamiennej podłogi z przytulną wykladziną i wygodnymi fotelami dla gości oczekujących na wejscie do budynku” – dodaje Łukasz Maciak, Dyrektor Inwestycji Komercyjnych Funduszu Arka BZWBK.

Ankieta realizowana była w ramach organizowanej przez Park Biznesu Teofilów „Akademii Wymarzonego Biura”. W akcję włączyli się działacze Studenckiego Koła Naukowego HR Leaders oraz Gospodarki Przestrzennej ze Studenckiego Koła Naukowego Spatium, pod kierunkiem dr Piotra Chomczyńskiego, adiunkta w Katedrze Socjologii Organizacji i Zarządzania UŁ. W ankiecie wzięło udział 237 osób w deklarowanym przedziale wiekowym od 18 do 30 lat.


ostatnia zmiana: 2011-04-05
Komentarze
Polityka Prywatności