Więcej chętnych niż miejsc pracy
Dział: praca.studentnews.pl
Według danych MPiPS w 2009 w agencjach zatrudnienia zarejestrowało się ok. 12% więcej osób niż w roku ubiegłym. Mimo to, liczba faktycznie zatrudnionych spadła o 9%.
Jeszcze większy spadek dotknął rekrutowanych do pracy zagranicą – było ich aż o 26% mniej niż w poprzednim roku. Zdaniem Polskiego Holdingu Rekrutacyjnego SA to efekt kryzysu i znacznego spadku zapotrzebowania na rekrutację wśród firm.
Co ciekawe, tylko 10% spośród rekrutowanych znalazło zatrudnienie na terenie RP. Ponad połowa to kobiety, nie widać więc żadnej dysproporcji w strukturze płci. Najwyższy odsetek osób, które znalazły się na listach ewidencyjnych i podjęły później pracę stanowią Polacy do 25 roku życia. Najmniej efektywnie poszukiwali pracy ludzie pomiędzy 25 a 50 rokiem życia oraz seniorzy w wieku powyżej 50 lat. Zaledwie 8% potencjalnych pracowników w wieku od 25 do 50 lat udało się znaleźć pracę. Mimo wzrostu liczby kandydatów, ilość zatrudnionych w porównaniu z 2008 rokiem spadła o prawie 18 tys., czyli o blisko 10%.
Najwięcej osób znalazło pracę w województwie mazowieckim i małopolskim, kolejno 44% i 18% ogółu zatrudnionych. Najmniej – poniżej 1% – podjęło pracę w podlaskim i lubuskim .
„Rekrutacje na rynki zagraniczne są trudniejsze i bardziej kosztowne. Tylko agencje o solidnych podstawach są w stanie należycie obsłużyć takie kontrakty. To jednocześnie dobry miernik siły rynku rekrutacyjnego. O rozdrobnieniu polskiego rynku świadczy w związku z tym np. rosnący z roku na rok dystans między rekrutacjami na rynek krajowy i zagraniczny oraz ogólnie malejąca liczba pozytywnie zakończonych rekrutacji na stanowiska poza granicami Polski. Lekarstwem powinna być szersza i bardziej kompleksowa obsługa Klientów zagranicznych, którzy poszukują w Polsce silnych i wiarygodnych partnerów” – dodaje Bartosz Kaczmarczyk, prezes Polskiego Holdingu Rekrutacyjnego.
W Polsce najwięcej osób do pracy za granicą, blisko 51% wszystkich zatrudnionych, skierowały agencje zatrudnienia w województwie opolskim oraz pomorskim. Krótkoterminowe rekrutacje – do 3 miesięcy – dotyczyły blisko 53% zatrudnionych. Tylko 3% rekrutacji można uznać za długoterminowe, na okres powyżej roku.
Najwięcej osób, niemal 41%, znalazło zatrudnienie w Holandii. W czołówce są także Niemcy, gdzie pracę znalazło 14% i Norwegia, do której przybyło 11% osób.
Źródło: nf.pl
ostatnia zmiana: 2010-07-27