Nie potrafimy pisać życiorysów zawodowych

Dział: praca.studentnews.pl

Polacy mają problemy z przygotowywaniem dokumentów rekrutacyjnych. Nudna szata graficzna, brak organizacji i logiki w przedstawianiu informacji – to najczęstsze zaniedbania pojawiające się w życiorysach uczestników konkursu „Zostań odkrywcą”.

Zwycięzcy turnieju – zorganizowanego w maju br. przez portale internetowe otoPraca.pl i ArchitekciKariery.pl, otrzymali w nagrodę pomoc specjalistów w stworzeniu profesjonalnego Curriculum Vitae.
Pierwszym bodźcem, rozpędzającym całą machinę rekrutacyjną jest wysłanie do ogłoszeniodawcy życiorysu, czyli popularnego CV. O znaczeniu tego dokumentu mówi Marta Krauze z serwisu otoPraca.pl – życiorys jest wizytówką kandydata. Na jego podstawie pracodawca buduje pierwszą ocenę, decydującą o zaproszeniu danej osoby na rozmowę kwalifikacyjną. Dlatego powinien stanowić estetyczną i logiczną całość; tworzyć wyraźny, spójny profil zawodowy kandydata.

Brak proporcji
Małgorzata Radzikowska, doradca z ArchitekciKariery.pl, zwraca uwagę na zachowanie proporcji pomiędzy kompetencjami. Wykształcenie, nawet spójne ze ścieżką kariery, stanowi informację drugorzędną w stosunku do posiadanego już doświadczenia zawodowego. Nie umieszczajmy w życiorysach wszystkich danych – dodaje. – Jeśli rekruter nie znajdzie szybko najistotniejszych informacji, odrzuci aplikację. Potwierdza to Monika Disterheft z Działu Personalnego Allegro – Miesięcznie trafiają do nas setki aplikacji. Tylko te napisane w zwięzły i przejrzysty sposób zostaną przez nas zauważone.

Giniemy w morzu informacji
Dlatego życiorys zawodowy powinien bezpośrednio korespondować z wymaganiami stawianymi przed osobami ubiegającymi się o konkretne stanowisko. Małgorzata Radzikowska, opisując przypadek nad którym pracowała w ramach konkursu, zwraca uwagę na istotny błąd. Jeden ze zwycięzców posiadał doświadczenie oraz wykształcenie ściśle związane z pracą, jakiej poszukiwał. Informacje te nie zostały jednak wyeksponowane w odpowiedni sposób i ginęły w morzu innych, mniej istotnych danych. Dlatego w życiorysie została stworzona nowa sekcja „Kluczowe kompetencje”. Dzięki umieszczeniu jej na początku dokumentu mamy dużą pewność, że rekruter bliżej przyjrzy się właśnie tej aplikacji.

Ładne mają łatwiej
Inną słabą, ale ważną, cechą dokumentów przesyłanych do nas przez zwycięzców konkursu serwisu otoPraca.pl, była ich strona wizualna – ocenia Małgorzata Radzikowska. – Należy pamiętać, że nudna szata graficzna, nieodpowiednie bądź kiepskiej jakości zdjęcie oraz niewłaściwe formatowanie dokumentu może zniechęcić do zapoznania się z aplikacją. To dyskwalifikuje kandydata już na wstępie procesu rekrutacyjnego.

Kreatory życiorysów zawodowych
Warto korzystać z możliwości tworzenia wirtualnych CV, oferowanych przez portale rekrutacyjne. Użytkownicy serwisu otoPraca.pl mają do dyspozycji trzy kreatory życiorysów, dostosowane do różnych potrzeb. CV chronologiczne koncentruje się na wykształceniu i ścieżce kariery kandydata. CV funkcjonalne jest nastawione na podkreślenie sukcesów i doświadczenia oczekiwanych przez pracodawcę. Wreszcie skill CV skierowane jest do osób, które nie pracowały, ale chcą podkreślić posiadane umiejętności i wiedzę niezbędne do ubiegania się o konkretne stanowisko. To wygodne narzędzia, które w prosty sposób pomagają kandydatowi w uporządkowaniu życiorysu i stworzeniu spójnego wizerunku pracowniczego. Ustandaryzowana forma aplikacji ułatwia przeglądanie kandydatur przez ewentualnych pracodawców. Kreator CV likwiduje dodatkowo problem nieestetycznych dokumentów.


ostatnia zmiana: 2010-06-23
Komentarze
Ostatnie:
26.06.2010 14:49
Dodał(a): ~wyspiarz
Polska jest chyba jedynym krajem na swiecie, gdzie w CV wstawia sie zjecie. w Wielkiej Brytanii np. umieszczenie zdjecia jest nietaktem, a zadanie jego umieszczenia w cv przez pracowdawce, byloby rownoznaczne z pojerzeniem o dyskryminacje ze wzgledu na wyglad. no chyba ze sie ubiegamy o posade modelki albo modela.....;-)
26.06.2010 7:38
Dodał(a): ~dddd
... i rodzina.
24.06.2010 23:09
Dodał(a): ~ala
wystarcza znajomości, po co CV?
Polityka Prywatności