Przedsiębiorczość akademicka, czyli parę słów o przedsiębiorstwach spin-off
Dział: praca.studentnews.pl
Spółki spin-off powstają przede wszystkim w sektorze R&D (naukowo-badawczym), głównie ze względu na istniejące rygory prawne.
Powodują one, że tego typu jednostki organizacyjne same nie mogą podejmować określonej aktywności (komercyjnej lub quasi-komercyjnej). Ma to szczególne znaczenie w przypadku jednostek rozwojowo-badawczych o charakterze non-profit, którym dopiero spółki typu spin-off dają sposobność utworzenia przedsiębiorstwa dzięki wypracowanemu know-how, przy istotnym zastrzeżeniu pozyskania dodatkowego wsparcia od strony rynkowej. Coraz częściej jednak komercyjne firmy i korporacje interesują się przedsięwzięciami tego typu.
Istnieje wyraźna różnica w celach i zasobach koniecznych do powstania spółki typu spin-off (tym bardziej, że w praktyce wyróżnia się wiele rodzajów spółek tego typu jak chociażby typowy spin-off uniwersytecki, czy spin-off hybrydowy, spin-off korporacyjny etc.). Bez względu czy uniwersytecki, czy korporacyjny, spin-off musi charakteryzować się odpowiednim poziomem innowacyjności, obarczonej określonym, raczej wysokim, poziomem ryzyka rynkowego z racji nowości. Ryzyko to jest oczywiście równocześnie minimalizowane poprzez swoiste gwarancje, leżące po stronie zaangażowanych w przedsięwzięcie ekspertów danej dziedziny.
Zainteresowanie inwestowaniem w tego typu przedsięwzięcia deklarują między innymi właściciele spółek Work Express z Katowic oraz eSKY.pl z Radomia. Sami zaczynali działalność gospodarczą będąc studentami i doskonale rozumieją potrzeby oraz problemy, z jakimi muszą zmagać się młodzi ludzie, chcący realizować swoje pomysły biznesowe. Spółki, które założyli, działają z powodzeniem zarówno w sektorze usług, jak również rozwoju technologii IT, czyli w całkowicie różnych obszarach działalności komercyjnej.
„Temat ten jest bardzo ciekawy i jako inwestorzy jesteśmy oczywiście zainteresowani inwestowaniem środków w obiecujące i innowacyjne przedsięwzięcia typu spin–off. Na dziś nie mamy wielu podobnych doświadczeń, ale od pewnego czasu bardzo poważnie myślimy o wsparciu aktywności akademickiej. Uważam, iż taka działalność to dobry pomysł dla młodych, przedsiębiorczych osób. ” - mówi Łukasz Kręski, Wiceprezes Zarządu Work Express.
Samo pojęcie spin-off używane jest dla określenia podmiotu, który wydzielił się z jednostki (korporacji) macierzystej, w celu podjęcia działalności, w ramach tejże jednostki niemożliwej lub trudnej do zrealizowania. Z interpretacją pojęcia spin-off nie ma większego problemu, gdy jest ono odnoszone do podmiotów powstających jako satelity dużych korporacji, głównie do realizacji nowych, często ryzykownych projektów technologicznych.
„Analizujemy wnikliwie nowe obiecujące przedsięwzięcie, w perspektywie jego 5-letniego rozwoju na rynku, przygotowując, wspólnie z pomysłodawcą, biznes plan oraz założenia strategii rozwoju. Osoba lub grupa młodych naukowców otrzymuje, po pozytywnej weryfikacji, kapitał na rozwój swoich planów oraz opcje na akcje lub udziały przekazywane w ciągu 5 lat. Mogą one stanowić do 50 % wartości, w zależności od rozwoju projektu. Jako inwestor oferujemy również, poza wsparciem finansowym, wsparcie merytoryczne w obszarze zarządzania, organizacji i planowania oraz kontrole nad płynnością finansową. W ten sposób zabezpieczamy stabilność przedsięwzięcia, aby młodzi naukowcy mogli koncentrować się głównie na rozwoju własnych pomysłów” - mówi Łukasz Kręski, Wiceprezes Zarządu Work Express.
W przypadku spółek powstających w sektorze R&D, spin-off oznacza nowe przedsiębiorstwo, które zostało założone przez co najmniej jednego pracownika instytucji naukowej lub studenta bądź absolwenta, w celu komercjalizacji innowacyjnych pomysłów lub technologii. Taka spółka jest zwykle w pewien sposób zależna (organizacyjnie, formalno-prawnie, finansowo, itp.) od organizacji macierzystej (np. uczelni). Jest to nowe przedsiębiorstwo, które powstało w drodze usamodzielnienia się pracownika, wykorzystując do tego celu intelektualne zasoby organizacji macierzystej. Firmy spin-off posiadają charakter przedsięwzięć niezależnych od organizacji macierzystej. Oprócz spółek spin-off istnieją także spółki spin-out. Różnica polega na tym, że spółki spin-out są powiązane z organizacją macierzystą (kapitałowo lub operacyjnie).
Spółki spin-off istnieją w Polsce już od kilkunastu lat i wszystko wskazuje na to, że będzie ich przybywać. W wyniku pojawienia się na arenie gospodarczej tego typu firm, wzrosło zainteresowanie budową programów i infrastruktury, mających na celu pomóc w powstawaniu takich właśnie przedsięwzięć. W dobie rozwoju idei gospodarki opartej na wiedzy, misją przedsiębiorstw, a także ośrodków akademickich, powinno być budowanie wzajemnych, kompleksowych relacji, opartych na rozwoju nowoczesnych technologii oraz poszukiwanie dróg efektywnego transferu wiedzy do przemysłu.
Przedsiębiorczość akademicka jest bardzo istotnym elementem rynku. Dlatego priorytetem powinien być wzrost nakładów na badania i rozwój, zatrzymanie w placówkach naukowych młodej kadry oraz sprzyjanie przemianom w rozumieniu roli pracowników nauki i instytucji naukowych, jako przyjaznych biznesowi i wspierających ducha przedsiębiorczości wśród młodych naukowców.
ostatnia zmiana: 2009-04-28