Inauguracja Innowatorów
Dział: praca.studentnews.pl, Warszawa
20 kwietnia (poniedziałek), o godz. 11.00 w Auli Spadochronowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (al. Niepodległości 162) odbędzie się inauguracja Innowatorów 2009 – 5-letniego systemowego program transferu nauki do biznesu.
Przedstawimy również pierwsze efekty pilotażu Szkoły Milionerów, a Apeiron Synthesis (start-up Lewiatan Business Angels i Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości przy PW) przeprowadzi widowiskowy eksperyment chemiczny. W panelu dyskusyjnym z politykami, biznesmenami i naukowcami będziemy rozmawiać dlaczego system transferu wiedzy do biznesu w Polsce nie działa. Całe wydarzenie poprowadzi zwycięzca Kapitalnego Pomysłu – Karol Kowalczuk, który wygrał program swoim pomysłem na lecznicze gogle.
W Polsce nauka nie jest komercjalizowana. Polscy naukowcy nie zarabiają na swoich wynalazkach, nie ufają biznesowi a biznesmeni nie widzą uzasadnienia biznesowego w transferze wiedzy i technologii do biznesu.
Nie bez kozery inauguracja Innowatorów odbywa się w szkole biznesowej. Uważamy, że najlepsze technologiczne pomysły powstają na politechnikach, jednak to właśnie szkoły biznesowe powinny komercjalizować wiedzę polskich naukowców. Tylko skuteczna symbioza między naukowcami szkół technicznych a przedsiębiorcami ze szkół biznesowych pozwoli na skuteczny transfer nauki do biznesu – podkreśla Mariusz Turski, wiceprezes AIP.
Program Innowatorzy stanowi VI etap strategii Droga do Polski Przedsiębiorczej i obejmuje między innymi stworzenie Business Technologies Point na uczelniach, przeprowadzenie konkursu na kreowanie innowacyjnych pomysłów biznesowych – Konkurs Innowatorzy oraz zajęcia w Szkole Milionerów. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości kreują warunki do stworzenia drugiego skype’a. AIP pomagają znaleźć pomysł, pracują nad nim z autorem a następnie inwestują w firmę.
Program transferu technologii do biznesu „Innowatorzy” ma za zadanie wskazać odpowiednie mechanizmy i systemowe rozwiązania, które zapewnią skuteczną komercjalizację wiedzy.
Konkurs Innowatorzy stanowi nabór do programu transferu technologii do biznesu i jest dla młodych naukowców szansą na rozwinięcie swoich innowacyjnych pomysłów i wprowadzenie ich w życie, dzięki możliwości przetestowania ich w ramach preinkubacji AIP. Usługa ta dostarcza początkującym przedsiębiorcom infrastrukturę niezbędną do zbudowania własnej firmy, m.in. obsługę prawną i księgową, coaching, opiekę mentora oraz doradztwo.
Aby wziąć udział w Konkursie Innowatorzy należy zgłosić swój innowacyjny pomysł w konkursie za pomocą formularza dostępnego na stronie www.innowatorzy.eu
Następnym krokiem młodego Innowatora jest u dział w Szkole Milionerów, która pilotażowo prowadzona jest w trzech województwach: pomorskie, śląskie i wielkopolskie. W sumie zgłosiło się ponad 200 osób z innowacyjnymi pomysłami. Do programu ostatecznie została zakwalifikowana połowa kandydatów. Celem Szkoły Milionerów jest edukacja głównie naukowców z zakresu komercjalizacji wiedzy i prowadzenia biznesu. Trenerzy uczą myśleć jak milionerzy, przygotowują do tworzenia produktów i usług, następnie uczestnicy testują w praktyce swój innowacyjny pomysł na biznes w praktyce. Jednocześnie korzystają z indywidualnego doradztwa rzecznika patentowego, brokera finansowego, mentora i coacha. Szczegóły Szkoły Milionerów dostępne są na stronie www.innowatorzy.eu
Doskonałym przykładem jak można komercjalizować wiedzę jest firma Apeiron Synthesis – firmę prowadzi dr Michał Bieniek, naukowiec posiadający trzy międzynarodowe patenty. Wykorzystuje ona najnowocześniejsze rozwiązania z obszaru chemii (metateza olefin), dzięki którym powstają związki chemiczne m. in. dla przemysły farmaceutycznego. Firma powstała dzięki wsparciu Lewiatan Business Angels, w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości przy Politechnice Warszawskiej.
Mówiąc naukowo, metateza to taka reakcja chemiczna która prowadzi do tworzenia nowych wiązań pomiędzy atomami węgla. Badania te od kilku lat są prowadzone w zespole prof. Karola Greli (Instytut Chemii Organicznej PAN oraz Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego).
Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest dr Michał Bieniek, który zdecydował się na założenie firmy, widząc coraz większe zainteresowanie firm z branży farmaceutycznej i chemicznej stosowaniem reakcji metatezy w wielkotonażowej produkcji. Wartość światowego rynku w tym zakresie szacowana jest na około 1,5 mld USD (dynamika wzrostu około 9-10% rocznie).
W roku 2006 w wyniku międzynarodowego konkursu dr Michał Bieniek – założyciel Apeiron Synthesis został wytypowany do uczestnictwa w „18th Meeting of Nobel Prize Winners in Chemistry” w Lindau w Niemczech (spotkanie najlepszych młodych naukowców z całego świata z 23 noblistami z dziedziny chemii, fizyki i medycyny). Dr Bieniek jest współautorem 14 publikacji i trzech międzynarodowych zgłoszeń patentowych.
ostatnia zmiana: 2009-04-15