„Start na rynku pracy” – ogólnopolski projekt badawczy

Logo Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych
Dział: praca.studentnews.pl

„Start na rynku pracy” to pierwszy w Polsce projekt badawczy, skierowany do środowiska akademickiego na tak dużą skalę, którego celem jest zdiagnozowanie wyzwań stojących przed studentami i absolwentami w ich przygotowaniach do wchodzenia na rynek pracy, jak również licznych problemów występujących po stronie przyszłych pracodawców.

Projekt rozpoczyna się przeprowadzeniem badań społecznych wśród studentów i absolwentów, szkół wyższych, a także pracodawców, przedstawicieli uczelni i instytucji publicznych, partnerów społecznych odpowiedzialnych za wchodzenie młodych ludzi na rynek pracy. Przewidywana łączna liczba ankietowanych wyniesie około 2 000 osób. Realizatorami są Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych oraz Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

W kolejnym etapie zostanie powołane grono eksperckie, które dokona analizy i diagnozy wyników. Zaproponowane rozwiązania zostaną poddane analizie prawnej, dzięki której możliwe będzie określenie koniecznych zmian w ustawach, rozporządzeniach i regulaminach.

Projekt zakończy się konferencją w marcu 2016 roku, na której studenci wygłoszą swoje postulaty przedstawicielom MNiSW, MPiPS, szkolnictwa wyższego oraz środowisk biznesu.

W ostatnich latach, temat podjęcia pierwszej pracy przez młodych ludzi po zakończeniu lub w trakcie studiów, stał się jednym z najważniejszych tematów publicznej dyskusji. W rozmowach, o tym problemie, powinny brać udział wszystkie podmioty odpowiedzialne za szkolnictwo wyższe, przede wszystkim: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiciele biznesu oraz organizacje pozarządowe. W przeciwnym razie kwestia bezrobocia wśród młodzieży stanie się krytycznym problemem, mającym swoje skutki we wszystkich dziedzinach polskiej gospodarki - mówi Mariusz Chłopik, prezes Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych.

Projekt "Start na rynku pracy" skierowany jest zarówno do studentów, pracodawców oraz uczelni. Upowszechnienie wyników, poprzez rozesłanie raportu z badań oraz liczne publikacje artykułów i audycji w mediach, wpłynie na rozpoczęcie dialogu i współpracy między tymi instytucjami.

Projekt finansowany jest ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+, który od lat wspiera reformy edukacji oraz rozwój polityki młodzieżowej.


opublikowano: 2015-11-25
Komentarze
Trochę humoru przed pracą:)
Firma zatrudnia nowego dyrektora finansowego, wybrano kilku kandydatów: matematyka, filozofa, ekonomistę i prawnika. Pierwszy na rozmowę kwalifikacyjną do prezesa wchodzi ekonomista:
- Mam tylko jedno pytanie. Ile jest dwa plus dwa? - pyta prezes.
- No, jeżeli spojrzymy na to pod kątem matematyki to 4, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę zasadę zysków korporacyjnych... itp. itd.
- Dziękuję, skontaktujemy się z panem.
Następnie wchodzi filozof:
- Mam tylko jedno pytanie. Ile jest dwa plus dwa? - pyta znowu prezes.
- Hmmmm, to trzeba by się zastanowić nad symboliką liczby dwa... można by zacząć od kultury antycznej albo nawet hinduizmu... trzeba by też pomyśleć o aspektach znaczenia połączenia obu dwójek... itd. itd.
Kolejny wchodzi matematyk i słyszy to samo pytanie.
- Cztery - odpowiada bez zastanowienia.
Ostatni wchodzi prawnik i na zadane pytanie powoli wstaje, podchodzi do okna, zaciąga żaluzje, zamyka drzwi na klucz. wraca na swoje miejsce, siada, spogląda prezesowi prosto w oczy i pyta:
- A ile ma być?
Polityka Prywatności