Kto pyta, nie błądzi – ważne pytania do rekrutera

121383229-W2
Rekrutacja

Wyobraź sobie, że rozmowa z rekruterem powoli dobiega końca. Czujesz, że zrobiłeś dobre wrażenie i masz realne szanse na zatrudnienie. Tuż przed pożegnaniem pada jednak klasyczna formuła: „Czy ma Pan/ Pani jakieś pytania dodatkowe?”. Rezygnując z dopytania o kilka nurtujących kwestii, możemy stracić realną szansę na dowiedzenie się o np. stylu zarządzania, misji czy wizji organizacji. Brak pomysłu na pytania to też znak, że nie przygotowaliśmy się odpowiednio do wywiadu, a co za tym idzie – możemy zostać postrzegani jako bierni.

Oto lista doskonałych zagadnień, które warto podjąć podczas końcowego etapu rekrutacji:

1. Jak wygląda dzień pracy na tym stanowisku?

To niepowtarzalna okazja, by dowiedzieć się, jak wyglądają codzienne wyzwania na danym stanowisku oraz czego oczekuje od nas pracodawca. Odpowiedź rekrutera sprawi, że lepiej zrozumiesz powierzony zakres Ci obowiązków, a to pomoże Ci stać się bardziej efektywnym i dobrze zorganizowanym.

2. Jakie są długookresowe cele firmy? Jak mogę wspierać organizację w ich osiągnięciu?

To pytanie potrafi automatycznie zjednać sobie rekrutera. Pokazuje bowiem, że kandydat jest skłonny rozwijać się w szeregach firmy oraz poświęcić się dla jej dobra. Z kolei przyszły pracownik może dowiedzieć się, czy perspektywy ekspansji, rozwoju organizacji są zgodne z jego oczekiwaniami oraz planami na przyszłość - tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

3. Jakie są najważniejsze cechy pracownika który przoduje na tym stanowisku?

Przedstawienie wizji idealnego pracownika pomoże w zrozumieniu kogo tak naprawdę poszukuje organizacja. Pomaga to rozpoznać oczekiwania przełożonych, a tym samym sprawdzić, czy posiadamy odpowiednie kompetencje oraz cechy charakteru, by odnieść sukces na danym stanowisku.

4. Jakie są wyzwania, które mogą na mnie czekać w pracy?

Warto już na początku zasięgnąć wiedzy o elementach, które w nowej pracy mogą być źródłem potencjalnych problemów czy wyzwań. Zostaniesz ostrzeżony i dzięki temu unikniesz stresu czy zaskoczenia. Dzięki temu przygotujesz i wypracujesz gotowe rozwiązania, które usprawnią Twoje działania - podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

5. Jak wygląda ścieżka kariery w firmie?

Pracodawca chce wiedzieć, czy jesteś zainteresowany podjęciem długookresowej współpracy oraz czy Twoim celem jest rozwój w strukturach firmy. To naturalne, że każdy poszukuje stabilnego i pewnego zajęcia, w którym będzie mógł osiągać kolejne szczeble kariery. Nie podkreślaj jednak za wszelką cenę, że zależy Ci tylko na awansie. Zweryfikuj swoje oczekiwania, a jeśli ścieżka kariery nie jest dla Ciebie jasna i satysfakcjonująca - zrezygnuj z ubiegania się o stanowisko w danej firmie.

6. Jakie jest zespół, z którym będę pracować?

Kultura organizacyjna to istotny element wpływający na poczucie komfortu czy zadowolenia z pracy. Nie wahaj się zapytać o to, czy zespół pracowników jest zintegrowany, wspiera się w codziennej pracy oraz czy ma swojego lidera. Chcesz być przecież częścią dobrze rozumiejącej się społeczności biurowej.

Przygotowanie pytań do rekrutera zademonstruje Twoje dojrzałe, przemyślenie podejście. Pozostawisz tym samym dobre wrażenie po sobie i na pewno wyróżnisz się z tłumu innych kandydatów - podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.


opublikowano: 2014-12-15
Komentarze
Trochę humoru przed pracą:)
Profesorowi przeciekał kran, więc wezwał hydraulika. Hydraulik przez 10 minut
podłubał przy kranie i policzył 100 zł. Profesor się strasznie zdenerwował, że on, osoba wykształcona, zarabia grosze, a hydraulik za chwilę roboty policzył sobie spore pieniądze. Hydraulik na to:
- Wie pan co... U nas w spółdzielni szukają teraz pracowników. Zgłosi się pan i będzie pan pracował jako hydraulik. Tylko niech pan nie mówi, że pan jest profesor. Najlepiej będzie, jeśli pan powie że pan skończył 7 klas podstawówki.
Profesor tak właśnie zrobił i pracował przez jakiś czas, ale przyszło zarządzenie kierownictwa, że wszyscy pracownicy mają mieć skończoną podstawówkę. Więc profesor, chcąc nie chcąc, musiał iść na kurs razem z kolegami z pracy, żeby się nie wydał kłamstwo.
Na pierwszych zajęciach nauczyciel wziął profesora do tablicy każe policzyć pole koła. Profesor wypisał bardzo zgrabną całkę, ale wynik mu wyszedł ujemny.
Myśli, myśli, i nagle słyszy szept z pierwszej ławki:
- Zmień granice całkowania...
Polityka Prywatności