Pomyśl o kompetencjach

Dział: praca.studentnews.pl

Patrząc na ogłoszenia o pracę czujesz przerażenie? W zasadzie nie spełniasz większości kryteriów, o których pisze pracodawca. Spójrz jednak na te oferty inaczej. Pomyśl o kompetencjach, które kryją się pod zadaniami i zastanów się, czy zdołasz podjąć wyzwanie, aby rozwijać się zawodowo

Młody, świeżo po studiach, wykształcony w trzech kierunkach, z perfekcyjną znajomością języków, dyspozycyjny, elastyczny, z minimum pięcioletnim doświadczeniem. Wszystko to poparte referencjami i certykatami. - Tak właśnie pracodawcy widzą kandydata idealnego do pracy w swojej rmie - mówi Artur Olszewski z portalu rozwoju kompetencji e-peers. - Oczywiście nie ma możliwości, aby absolwenci spełnili te oczekiwania. Mogą jednak pokazać potencjalnemu pracodawcy, że ich wiedza i umiejętności pozwalają na sprawną realizacje oczekiwanych od nich zadań.

Studia to nie tylko zajęcia

Kilka tysięcy godzin zajęć na studiach, wiele milionów sekund spędzonych na czytaniu książek, kserówek i nic… Takie przeświadczenie przy przeglądaniu ofert pracy dla początkujących ma dziś wielu studentów. Problem tkwi bardzo często w podejściu do studiowania. I nie chodzi tutaj tylko o aktywność i zaangażowanie na zajęciach, ale o niewykorzystywanie możliwości, jakie bardzo często oferuje niemal każda uczelnia. - W trakcie studiowania oprócz wiedzy przekazywanej studentom podczas zajęć proponowane są także różne formy aktywności zawodowej, podczas których mogą oni rozwijać swoje kompetencje - mówi Monika Gasztych z biura karier Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. - Organizowane są wielotematyczne warsztaty i szkolenia interpersonalne, praktyki oraz staże studenckie. Przeprowadzane są testy predyspozycji zawodowych oraz rozmowy doradcze, podczas których doradcy zawodowi pracują ze studentami nad tym, by jeszcze podczas nauki na studiach mogli oni przede wszystkim uświadomić sobie swoje mocne strony, określić poziom swoich umiejętności zawodowych, aby potem umiejętnie rozwinąć je w praktyce.

Tak naprawdę szkołą budowania kompetencji są organizacje i inicjatywy studenckie, które pozwalają na rzeczywisty rozwój pasji, zainteresowań. To także wspaniała okazja nie tylko do rozwoju umiejętności, ale właśnie do zdobywania kompetencji, których tak szukają przedstawiciele świata biznesu. Tam w ferworze walki przy organizacji juwenaliów, konferencji naukowych, pracy w studenckich mediach zdobywa się wiele umiejętności, które wbrew pozorom są cenne podczas rozmów z pracodawcami. Praca pod presją czasu, zarządzanie zespołem, aktywność w wielokulturowych zespołach - to tylko jedne z wielu umiejętności, jakie można tam zdobyć.

Okiem pracodawcy…

- Tworząc ogłoszenia rekrutacyjne pracodawcy wypełniają je oczekiwaniami nie odnośnie człowieka, ale odnośnie jego kompetencji - mówi Tomasz Alfut z e-peers. - Nawet cechy takie jak uczciwość czy rzetelność, które mogą się wydawać wyróżnikami nie tyle dobrego pracownika, ale po prostu dobrego człowieka, działy HR wielkich korporacji zamknęły w jednym prostym słowie - kompetencje.

Czym zatem są kompetencje, których tak poszukują dzisiaj pracodawcy? To nie tyle umiejętności czy znajomość określonych narzędzi. To przede wszystkim cechy, które pozwalają na praktyczne wykorzystanie wiedzy i zdobytych umiejętności w pracy, studiach, czy każdym innym miejscu. - W ramach procesu rekrutacji stawiane są m.in. kryteria kompetencyjne, a więc wiedza, umiejętności i postawy, które składają się na kryteria oceny kandydata - wyjaśnia Dominika Gasztych, doradca zawodowy z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. - Kompetencje mają więc tę zaletę, że można je wykorzystywać podczas całego systemu zarządzania zasobami ludzkimi, w tym także już podczas procesu rekrutacji. Może to być np. wykorzystanie kompetencyjnych pytań lub testów w rekrutacji. Jedną z metod procesu rekrutacji jest wywiad, który składa się z konkretnych pytań badających kompetencje merytoryczne i interpersonalne. I tak, spotkanie z każdym kandydatem opiera się na takim samym zestawie pytań bądź zadań, co pozwala na obiektywne porównanie umiejętności kandydatów.

Teraz można także samodzielnie sprawdzić swoje kompetencje i rozwijać je, tak aby za miesiąc, dwa, albo kilkanaście osiągnąć wymarzony cel i stać się idealnym kandydatem na przyszłego marketera, bankowca czy niemal każdy inny wybrany zawód. Portal rozwoju kompetencji e-peers, współfinansowany ze środków unijnych, umożliwia w tym roku studentom przeprowadzenie całkowicie bezpłatnie testu kompetencji oraz wygenerowanie specjalnego raportu, który może być także wskazówką dla przyszłego pracodawcy. Będzie można je przeprowadzić m.in. w ramach bezpłatnych warsztatów organizowanych we współpracy z biurami karier. Więcej informacji o warsztatach można znaleźć tutaj.

Projekt e-peers jest przygotowanych w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej pt.: "Stworzenie portalu umożliwiającego planowanie, podejmowanie i monitorowanie działań rozwojowych w ramach kompetencji biznesowych" - działanie 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

opublikowano: 2013-12-13
Komentarze
Ostatnie:
7.01.2014 13:51
Dodał(a): ~krypto
Moim zdaniem są dwa wyjścia, jeśli chodzi o tego typu sytuacje - albo dać sobie spokój z tym ogłoszeniem i szukać czegoś innego, albo zastanowić się nad jakimś kursem czy zajęciami podyplomowymi. Przeczytałam na ten temat kilka teksów, wśród nich ten: http://www.szkolenia.blog.gowork.pl/kursy-czy-studia-podyplomowe-co-wybrac/ i teraz poważnie rozważam drugą opcję...
Polityka Prywatności