Inżynierowie poszukiwani

inżynierowie

Wiele firm z kapitałem zagranicznym coraz częściej podejmuje decyzje o stworzeniu centrum kompetencyjnego w Polsce. Czynnikiem determinującym ten trend są nie tylko korzyści finansowe, ale także świetnie wyszkolona i doświadczona kadra pracownicza, pośród której znajdują się również inżynierowie. To świadczy o postępie technologicznym Polski, do czego od wielu lat zmierzaliśmy, a czego oznaki powoli zaczynamy obserwować.

- Obecnie dobrzy inżynierowie nie poszukują pracy. Trend jest tu odwrotny, to praca poszukuje ich, - komentuje Kamila Idzik-Kielnar, konsultant agencji doradztwa personalnego Experis Engineering, specjalizującej się w rekrutacji inżynierów. - Wzmożone zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę inżynierską zauważalne jest głównie wśród firm inżynieryjnych oraz produkcyjnych, gdzie występują działy konstrukcyjne, projektowe czy też badań i rozwoju. Najbardziej pożądane kompetencje i umiejętności koncentrują się wokół takich branż, jak elektronika, elektrotechnika, mechanika maszyn, hydraulika siłowa, pneumatyka, automatyka, konstrukcje budowlane. Prócz wiedzy i doświadczenia pracodawcy doceniają u polskich kandydatów także otwartość na naukę oraz ponadprzeciętne zaangażowanie w codziennej pracy, - wyjaśnia przedstawiciel Experis.

W związku ze wzrostem inwestycji prowadzonych na naszym rynku przez firmy zagraniczne, zmianie ulegają wymagania stawiane chcącym w nich pracować kandydatom. Obok umiejętności technicznych, na znaczeniu zyskuje znajomość języków obcych. Najczęściej wymaganym jest język angielski lub niemiecki, a nierzadko obydwa z nich. Polscy inżynierowie w strukturach międzynarodowych firm pełnią często role kierowników projektów. Wiąże się to dodatkowo z koniecznością posiadania zdolności interpersonalnych, organizacyjnych, a także umiejętnością analitycznego myślenia. Realizując zadania związane z zarządzaniem projektami, a tym samym ludźmi, inżynierowie powinni sprostać wymogom właściwego motywowania zespołu, delegowania oraz egzekwowania realizacji zadań, dążenia do założonych celów biznesowych.

- Przy rekrutacji na stanowiska inżynieryjne w międzynarodowych firmach lista wymagań wzrasta, - wyjaśnia Kamila Idzik-Kielnar. - Pracodawcy napotykając na problem w rekrutacji odpowiednich kandydatów, coraz chętniej korzystają ze wsparcia firm doradztwa personalnego, które specjalizują się w pozyskaniu przedstawicieli danej grupy zawodowej. Naszą rolą jest identyfikowanie najciekawszych talentów na rynku. To wymagające zadanie. Z jednej strony musimy dokładnie poznać i określić potrzeby pracodawcy, z drugiej zaś dopasować do tych wysokich wymagań kandydata, nie zapominając i o jego preferencjach. Jednocześnie kandydaci,
z którymi rozmawiamy oczekują, że konsultant będzie ekspertem nie tylko rynku pracy, ale również w danej branży i będzie rozumiał specyfikę pracy kandydata. Dzięki sprostaniu tym wymaganiom stajemy się dla niego nie tylko partnerem do rozmowy, ale również zaufanym doradcą w rozwoju kariery. Stanowimy zatem platformę porozumienia pomiędzy pracodawcą oraz kandydatem, a to fascynująca, ale i odpowiedzialna funkcja.

Wyspecjalizowana firma doradztwa personalnego Experis Engineering jest partnerem pomagającym poruszać się na współczesnym rynku pracy zarówno inżynierom, jak i współpracującym z nimi przedsiębiorcom. Zwracający się do agencji pracodawcy mogą mieć pewność, że współpracujący z nią kandydaci to najlepsi, wykwalifikowani w swojej branży specjaliści. Z kolei inżynierowie, dzięki posiadanej przez agencję znajomości rynku i sieci kontaktów, zyskują ciągłość projektów, szybko otrzymując kolejne prace. Konsultanci Experis Engineering zachęcają ich także do większej aktywizacji i świadomego wybierania kontaktów zawodowych. Doradzają przy wyborze, a także negocjowaniu warunków kontraktu.

Źródło: Expres ManpowerGroup


opublikowano: 2013-10-03
ostatnia aktualizacja: 2016-09-02
Komentarze
Trochę humoru przed pracą:)
Różnice między Tobą i Twoim szefem:
- Kiedy robisz coś długo, jesteś powolny.
- Kiedy twój szef robi coś długo, jest skrupulatny.
- Kiedy czegoś nie zrobisz, jesteś leniwy.
- Kiedy twój szef czegoś nie zrobi, jest zbyt zajęty.
- Kiedy popełniasz błędy, jesteś idiotą.
- Kiedy twój szef popełnia błędy, jest tylko człowiekiem.
- Kiedy robisz coś, czego nie kazano ci zrobić, wykraczasz poza zakres swoich obowiązków.
- Kiedy robi to twój szef, wykazuje się inicjatywą.
- Kiedy zapominasz o jakiejś zasadzie etykiety jesteś chamski.
- Kiedy twój szef zapomina o kilku, jest oryginalny.
- Kiedy podlizujesz się szefowi, jesteś wazeliniarzem.
- Kiedy twój szef podlizuje się swojemu szefowi, jest dobrym współpracownikiem.
- Kiedy w godzinach pracy opuszczasz biuro, urywasz się z pracy.
- Kiedy twój szef urywa się z pracy, załatwia ważne interesy.
Polityka Prywatności