Młodzi europejscy badacze, którzy chcą wziąć udział w półrocznym kursie języka chińskiego, mogą starać się o stypendium w Chinach. Stypendium umożliwi ponadto wybranym naukowcom realizację 18- miesięcznego pobytu badawczego w wybranej chińskiej instytucji naukowej.
Regulamin konkursu przewiduje, że przyszli stypendyści muszą być obywatelami UE, legitymować się tytułem magistra (lub jego ekwiwalentem) i mieć za sobą 2 lata praktyki badawczej. O stypendium mogą ubiegać się również doktorzy, którzy w momencie składania dokumentów nie ukończyli 32 lat. Kandydaci nie mogą znać języka chińskiego, program jest bowiem przewidziany dla początkujących.
Osoby zainteresowane konkursem i poszukujące partnera chińskiego powinny zwrócić się do prof. Guentera Heiduka, dyrektora Centrum Azji Wschodniej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Dzięki dużemu doświadczeniu we współpracy z Chinami i znajomościom na uczelniach chińskich, profesor może pomóc wybranym badaczom w wyborze uczelni, na której chcieliby realizować stypendium, i nawiązaniu kontaktu z partnerem chińskim. Z pomocy prof. Heiduka mogą skorzystać przedstawiciele wszystkich polskich uczelni i instytutów badawczych.
Korespondencję w języku angielskim należy kierować na adres: gheidu@sgh.waw.pl
Szczegóły programu, w tym informacje nt. warunków finansowych, można znaleźć na stronie komisji europejskiej, pod adresem: http://ec.europa.eu/europeaid/cgi/frame12.pl