Ponad 44 tysiące odbytych szkoleń, 3 144 osoby, które ukończyły kursy, 94% zwolenników e-learningu wśród uczestników projektu – takie są efekty zakończonego w maju „Profesjonalisty rynku pracy” (PRP) realizowanego przez Asseco Business Solutions.
Projekt miał na celu rozwój zawodowych kompetencji pracowników instytucji rynku pracy poprzez serię szkoleń. Wybrano najbardziej efektywną metodę edukacyjną – e-learning.
W projekcie mogli wziąć udział pracownicy instytucji rynku pracy: urzędów pracy, agencji pośrednictwa pracy, instytucji szkoleniowych, instytucji dialogu społecznego, fundacji i stowarzyszeń. Udział w „Profesjonaliście rynku pracy” był bezpłatny.
„Jestem pośrednikiem pracy w 50-cio tysięcznym mieście. Chcąc sprostać wymaganiom obecnego rynku pracy wciąż doskonalę swoje umiejętności. Szczególnie bliski jest mi system e-learning, gdyż jestem pracującą żoną i matką. Kilkakrotnie korzystałam z tej formy nauki. Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że twórcy „Profesjonalisty rynku pracy” pomyśleli o każdym, nawet najdrobniejszym szczególe. Przed komputerem mogłam zasiąść nie wtedy kiedy mi kazano, ale wtedy kiedy czułam się na siłach (…). Co istotne, nauczanie tą metodą eliminowało koszty związane z delegacjami, dojazdami i zakwaterowaniem. Dyskretne e-maile od organizatorów przypominały jedynie kiedy upływa termin zakończenia dostępu do szkoleń. Mentorzy projektu czujnie obserwowali każdy krok uczestników projektu. Ich pomoc i reakcja na moje pytania, wątpliwości czy problemy była wręcz natychmiastowa. (...) Profesjonaliści, dzięki „Profesjonaliście…” zrobili ze mnie profesjonalistę.” – powiedziała jedna z uczestniczek projektu.
Największą część uczestników projektu – aż 61 % – stanowili pracownicy niepublicznych instytucji rynku pracy (agencji pośrednictwa pracy, instytucji szkoleniowych, itp.). Osoby zatrudnione w jednostkach publicznych służb zatrudnienia (urzędach pracy) stanowiły 33% uczestników, pozostałe 6% to osoby z innych instytucji rynku pracy (instytucji dialogu społecznego, fundacje i stowarzyszenia).
Uczestnicy mieli do wyboru cztery bloki tematyczne: pakiet MS Office, zarządzanie projektami z uwzględnieniem specyfiki projektów współfinansowanych z UE, umiejętności interpersonalne w miejscu pracy (zarządzanie i przywództwo, osobista skuteczność w pracy), skuteczny kontakt z osobą poszukującą pracy (analiza profilu osoby pod kątem zatrudnienia i obsługa klienta instytucji rynku pracy). W ramach bloków uczestnicy mogli wybierać ścieżki szkoleniowe, które obejmowały konkretne szkolenia elektroniczne i symulacje.
Największy odsetek wśród uczestników projektu stanowiły kobiety: 75%. Wielką popularnością wśród nich cieszyły się tematy związane z zarządzaniem projektami w instytucjach rynku pracy, umiejętnościami interpersonalnymi w miejscu pracy oraz zarządzeniem projektami wykorzystującymi fundusze strukturalne. Uczestnicy PRP często podkreślali bardzo profesjonalne wsparcie, o jakie dbali mentorzy projektu. Ułatwiło ono każdemu przejście wybranej ścieżki szkoleniowej i zakończenie jej pozytywnym wynikiem – powiedział Przemysław Fuks, Dyrektor Działu Realizacji Projektów Szkoleniowych w Asseco Business Solutions, Pion Biznesowy Incenti.
PRP zakończono ankietą, która miała sprawdzić czy badane osoby byłyby zainteresowane udziałem w przedsięwzięciach e-learningowych realizowanych w ramach przyszłych projektów unijnych w latach 2007-2013. W pięciostopniowej skali ocen, gdzie 1 oznaczał „nie, a 5 – „bardzo”, 94% badanych entuzjastycznie odniosło się do wspomnianych projektów, pozostałe 6% wskazało na inne, preferowane metody edukacji.
Projekt „Profesjonalista rynku pracy” rozpoczął się w styczniu 2007 roku i trwał do maja 2008. Aby móc skorzystać z oferty wystarczyło zarejestrować się na stronie internetowej www.profesjonalistarp.pl. Kolejnym krokiem była rejestracja na platformie e-learningowej i wybór 2 ścieżek szkoleniowych. Każde szkolenie kończyło się testem weryfikującym wiedzę. Realizacja pełnej ścieżki szkoleniowej oszacowana została na ok. 31 godzin pracy z komputerem, co odpowiada około 65 godzinom tradycyjnego szkolenia. Od momentu rozpoczęcia pierwszej lekcji uczestnik miał 6 miesięcy na zamknięcie swojej ścieżki szkoleniowej. Po ukończeniu jej z wynikiem pozytywnym Asseco Business Solutions (realizator projektu) wystawiło uczestnikowi certyfikat.
Jednym z głównych motywów wykorzystania w projekcie e-learningu było ułatwienie dostępu do szkoleń oraz przewaga kursów elektronicznych nad jednorazowymi szkoleniami, które nie zawsze podnoszą kwalifikacje i umiejętności pracowników w zadowalającym stopniu. Szkolenia i symulacje elektroniczne udostępnione w ramach PRP, mogły być powtarzane dowolną liczbę razy w trakcie 6-miesięcznej ścieżki szkoleniowej, co pozwoliło na ugruntowanie wiedzy.
Metoda szkoleniowa zastosowana w projekcie umożliwiła jego uczestnikom dostęp do e-kursów niezależnie od miejsca zamieszkania i zatrudnienia. Istniejąca obecnie oferta szkoleniowa skierowana jest głównie do instytucji posiadających swoje siedziby w dużych ośrodkach miejskich, pomijając małe miasta i ośrodki wiejskie. Projekt „Profesjonalista rynku pracy” przełamał tę barierę poprzez zastosowanie wyłącznie szkoleń elektronicznych. Wystarczył komputer z dostęp do Internetu. Zastosowanie e-learningu uniezależniło uczestnika od miejsca i czasu szkolenia, a umożliwiło mu dostosowanie programu szkoleń do własnych potrzeb, co w pełni umożliwiło wykorzystanie zdobytej wiedzy na swoim stanowisku pracy.
Projekt realizowany był przez Pion Biznesowy Incenti firmy Asseco Business Solutions, która jest jednym z liderów na polskim rynku e-learningu. Dzięki doświadczeniu we wdrażaniu nowoczesnych metod szkoleniowych Asseco BS dysonuje odpowiednią wiedzą praktyczną, która zapewniła uczestnikom projektu wysoką jakość kursów oraz dała narzędzia do rozbudowy kompetencji.
Projekt „Profesjonalista Rynku Pracy” był współfinansowany ze środków EFS i realizowany w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006.
Asseco Business Solutions SA (Asseco BS) dostarcza nowoczesne rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw. Kompleksowa oferta firmy obejmuje gotowe programy dla małych spółek marki WA-PRO, indywidualnie dostosowywane systemy ERP Safo i Softlab, system do zarządzania kapitałem ludzkim marki KOMA a także usługi outsourcingu IT, e-learningu oraz konsultingu informatycznego marki Incenti. Za zarządzanie i rozwój poszczególnych marek odpowiedzialne są Piony Biznesowe. Asseco Business Solutions posiada swoje biura w 11 miastach Polski oraz sieć ponad 500 Partnerów Handlowych na terenie całego kraju. Partnerami technologicznymi i biznesowymi Asseco BS są największe światowe koncerny, m.in.: Oracle, Microsoft, HP, SkillSoft, IBM. Asseco Business Solutions jest notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Wraz z firmą Anica System Asseco BS tworzy Grupę Kapitałową Asseco Business Solutions. Spółka należy również do Grupy Kapitałowej Asseco, będącej jednym z największych dostawców oprogramowania własnego w Europie Środkowo-Wschodniej. Więcej informacji o firmie i ofercie: www.assecobs.pl