Przedsiębiorczość akademicka otwarta na potrzeby niepełnosprawnych
Dział: praca.studentnews.pl
Sonda ultradźwiękowa dla niewidomych została uznana za "Pomysł na Biznes Roku" w tegorocznym Konkursie na Biznesplany Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (AIP).
Konkurs został rozstrzygnięty już po raz czwarty. Twórcą zwycięskiego projektu jest Tomasz Wiśniewski, absolwent fizyki technicznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Oprócz niego nagrodzono także 9 innych projektów wyłonionych z 750 biznesplanów zgłoszonych przez ponad 1,5 tys. osób.
Przy uczelniach wyższych w Polsce działa 31 oddziałów AIP. Inkubatory Przedsiębiorczości to największa w kraju organizacja promująca przedsiębiorczość wśród młodych osób. Jak oszacowali eksperci z AIP najwięcej prac na tegoroczny konkurs wpłynęło z województwa mazowieckiego - 242 biznesplany.
NAJLEPSZE BIZNESPLANY ROKU
Biznesplan Tomasza Wiśniewskiego oparty został o badania wykonane na potrzeby jego pracy magisterskiej promowanej przez prof. Zygmunta Turło. Sonda ma pomagać osobom niewidomym i niedowidzącym w poruszaniu się w przestrzeniach zamkniętych i otwartych. Za pomocą fal ultradźwiękowych odbiera echo odbite od przeszkody, dzięki czemu użytkownik wie, gdzie znajduje się przeszkoda i jakim zmianom ulega odległość do niej w miarę przemieszczania się. Według szacunków autora biznesplanu, koszt wyprodukowania nieobudowanego urządzenia wynosi około 50 zł.
Drugie miejsce w konkursie zajął Artur Janus z Szydłowca. Zaplanował on otwarcie serwisu internetowego e-bejbik.pl, zawierającego rekomendacje produktów dla dzieci oraz porady wychowawcze dla rodziców. Jak wyjaśniają organizatorzy konkursu, działalność serwisu ma skupiać się na edukacji najmłodszych poprzez multimedia: gry, zabawy, kreskówki, labirynty itp., stanowiące autorskie projekty. E-bejbik będzie również właścicielem sklepu internetowego z artykułami dla dzieci: książeczki, gry, akcesoria oraz stroje na specjalną okazję.
Trzecią nagrodę zdobyła Natalia Papała z Warszawy z pomysłem "prywatnego asystenta", ułatwiającego podróże obcokrajowcom. Jej oferta jest skierowana głównie do przedsiębiorców i menadżerów oraz firm i korporacji, które rozwijają kontakty międzynarodowe lub międzymiastowe. Osobisty asystent ma pomóc gościom zapraszanym przez te firmy w takich czynnościach jak: odbiór z lotniska, pomoc w zakwaterowaniu, transport, druk prospektów i dokumentów służbowych, przygotowanie prezentacji oraz organizacja spotkań towarzyskich i kulturalnych czy też opieka lekarska.
Wśród nagrodzonych znaleźli się ponadto: Michał Kowalski - student Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku (za projekt Antykwarius.pl - strony internetowej z możliwością zamieszczania ogłoszeń o używanych książkach szkolnych oraz z panelem wymiany książek w szkołach gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych), trzech informatyków :Kamil Słabosz, Łukasz Schabowski oraz Piotr Relidzyński (za projekt serwisu społecznościowego dla rodziców AleBobas.pl), Paweł Dzięcielski z Mińska Mazowieckiego (za projekt firmy świadczącej usługi mobilne, oparte na wykorzystaniu aparatu fotograficznego zawartego w telefonie komórkowym oraz kodów kreskowych), Krzysztof Łojniewski - student Politechniki Białostockiej (za projekt internetowej wyszukiwarki ofert pracy pracaa.pl), Agnieszka Bauman (za pomysł na Pralnię Samoobsługową we Wrocławiu), Elżbieta Matus - studentka informatyki na Politechnice Białostockiej (za projekt firmy zajmującej się zwrotem podatku VAT podróżnym) oraz trzej studenci Wydziału Nauk Ekonomicznych i Wydziału Zarządzania UW Piotr Jutkiewicz, Norbert Kołos i Michał Stokłosa (za innowacyjne połączenie outsorcingu, wiedzy specjalistów, a także oprogramowania komputerowego w prognozowaniu przyszłości firmy).
STUDENCI I ABSOLWENCI MOGĄ LICZYĆ NA WSPARCIE
Zdaniem wiceministra gospodarki Rafała Baniaka, Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości zachęcającą absolwentów wyższych uczelni do rozpoczęcia własnego biznesu, wpisując się w realizację Krajowego Programu Reform w ramach Strategii Lizbońskiej. Jak ocenił, bliska współpraca AIP ze światem nauki daje również szanse na rozwój gospodarki opartej na wiedzy. W celu zwiększenia liczby podobnych inicjatyw na wyższych uczelniach, ministerstwo gospodarki co roku nagradza najlepsze pomysły na nowe inkubatory przedsiębiorczości.
Wiceminister zapewnił 30 kwietnia podczas rozdania nagród laureatom Konkursu na Biznesplany, że projekty realizowane w ramach AIP mają szansę na dofinansowanie w ramach programów operacyjnych Innowacyjna Gospodarka oraz Kapitał Ludzki.
AIP funkcjonują w oparciu o procedury systemu zarządzania jakością PN-EN ISO 9001:2001, są wpisane do Krajowego Systemu Usług oraz Krajowej Sieci Innowacji. Mecenasem AIP jest Euro Bank SA. Partnerzy AIP: Comarch, PKP Intercity, InterContinental Warszawa. Partnerem Konkursu na Biznesplany jest Fundacja BRE Banku.
Z badania przeprowadzonego przez AIP wynika, że ponad 60 proc. studentów IV i V roku chce założyć własną firmę. Co trzeciego respondenta przeraża jednak biurokracja, a co piątego podatki. Wśród powodów, jakimi kierują się studenci zakładając firmę, najczęściej pojawia się chęć samorealizacji i bycia niezależnym.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
ostatnia aktualizacja: 2008-05-08