Księgowy - przyszłość zawodu

Dział: praca.studentnews.pl

W ostatnich latach dzięki dynamicznie rozwijającej się technologii świat znacząco zmienił kierunek rozwoju w wielu dziedzinach. Z pewnością transformacja cyfrowa, jaka miała - i nadal ma - miejsce, odegrała w tej kwestii istotną rolę. Takie zmiany mają ogromy wpływ na pracę wielu osób, w tym również księgowych, którzy muszą stale dostosowywać się do zmieniających się warunków pracy i korzystać z nowych narzędzi. Spore znaczenie miała cyfryzacja, internet, automatyzacja wielu procesów czy obecnie popularna sztuczna inteligencja. Przyjrzeliśmy się, jak poszczególne zmiany wpływają na przyszłość pracy w księgowości. Jakie kompetencje będą kluczowe dla osób pracujących w tej dziedzinie i na co się przygotować w najbliższym czasie?

Zawód księgowego teraz i w przyszłości

Takie nowoczesne technologie jak sztuczna inteligencja, sam internet, czy też wszechobecne automatyzacja i cyfryzacja, to kwestie, które mogą budzić zachwyt. Jednocześnie pojawiają się pewne obawy. Wiele osób zastanawia się, czy zawód księgowego w przyszłości nie zniknie z rynku. Bez wątpienia rozwiązania te będą miały ogromy wpływ na ten i na wiele innych zawodów.

Jak mówi księgowy z biura rachunkowego Partner Gospodarczy: Mimo rozwiniętej technologii, w przypadku księgowości człowiek nadal będzie kluczowym i nieodłącznym elementem w całym tym procesie. Osoby pracujące na stanowisku księgowego będą oczywiście musiały w przyszłości poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, czy też zmodyfikować dotychczasowy sposób pracy względem zmieniającego się rynku. W zasadzie robimy to już od dłuższego czasu. Warto przy tym pamiętać, że rozwój technologii nigdy nie zamyka drogi w danej dziedzinie. Jedynie może ją nieco zmienić, jednocześnie dając nam w zamian nowe narzędzia i szersze możliwości.

Sztuczna inteligencja, cyfryzacja oraz automatyzacja księgowości

Kilka lat temu praca w księgowości wiązała się głównie z manualnym przetwarzaniem dużej ilości dokumentów. Monotonia tych czynności mogła z czasem stać się męcząca. Jednakże, dzięki postępowi w dziedzinie technologii, księgowość uległa znaczącej zmianie. Przyczyniły się do tego głównie cyfryzacja i automatyzacja, które sprawiły, że księgowość może być prowadzona w znacznie szybszy, wygodniejszy i pozbawiony wielu błędów sposób.

Patrząc od strony prawnej, cyfryzacja wszelkich informacji finansowych daje większą kontrolę nad bezpieczeństwem i legalnością danej działalności. Co więcej, nowoczesne systemy księgowe, potrafią również samodzielnie interpretować dane z elektronicznych faktur, automatycznie wprowadzając je do systemu, przypominając o terminach zapłaty i innych ważnych kwestiach. Dzięki temu księgowi dostają pewnego rodzaju wirtualnego pomocnika, który czuwa nad całym procesem i informuje, a nawet ostrzega, gdy jest to konieczne.

Obecnie proces ten jest jeszcze bardziej usprawniony za sprawą sztucznej inteligencji. Ta w pewnym zakresie jest w stanie działać bez pomocy człowieka. Powstają już systemy i programy, które w oparciu o specjalnie przygotowane w tym celu modele AI, są w stanie skutecznie wspierać pracę księgowych na wielu płaszczyznach. Nie jest jednak możliwe, aby działały w pełni samodzielnie i zastąpiły zarówno w tej, jak i w wielu innych dziedzinach, pracę ludzką. 


data ostatniej modyfikacji: 2024-03-08 14:52:05
Komentarze
 
Polityka Prywatności