L4 online – czym jest e zwolnienie i jak je uzyskać bez wizyty w gabinecie?

Dział: praca.studentnews.pl

Aby usprawiedliwić nieobecność w pracy z powodu kryzysu zdrowotnego, ciąży czy opieki nad chorym członkiem rodziny, musisz dostarczyć swojemu przełożonemu zwolnienie lekarskie. Niegdyś można było uzyskać je jedynie podczas wizyty w gabinecie, dziś natomiast otrzymasz je nawet bez wychodzenia z domu, w trakcie e-konsultacji. Czym dokładnie jest L4 online i komu przysługuje? Jakie korzyści za sobą niesie i gdzie znajdziesz jego pełną wersję? Poznaj najważniejsze informacje na temat e zwolnienia i dowiedz się, jak zdobyć je w 15 minut!

Czym jest L4 online i co się dzieje po jego wystawieniu?

Zwolnienie online, czyli e–ZLA, to dokument w wersji elektronicznej, który ma na celu usprawiedliwienie nieobecności w pracy z przesłanek natury medycznej. Jest ono odpowiednikiem tego w wersji papierowej, choć wystawiane jest w zupełnie inny sposób – najpierw generowane jest ono w specjalnym systemie informatycznym, po czym przesyłane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i na platformę PUE ZUS. Dzięki temu nie musisz dostarczać go osobiście do zakładu pracy, ponieważ twój przełożony ma do niego niemal natychmiastowy wgląd.

Choć L4 online stanowi duże udogodnienie dla pacjentów, nie każdy podchodzi do niego z entuzjazmem. Wiele osób obawia się, że ich pracodawca będzie miał dostęp do danych, których nie chcą mu udostępniać – mowa przede wszystkim o kodzie statystycznym choroby, określonym symbolem ICD-10, który zdradza, z jaką chorobą dokładnie się zmagasz. Na szczęście strach ten jest bezpodstawny – wersja zwolnienia online przesłana do twojej firmy jest pozbawiona takiej informacji. Ty jako pacjent oczywiście masz dostęp do pełnego dokumentu, a znajdziesz go, logując się na swoje Internetowe Konto Pacjenta.

Komu przysługuje zwolnienie online?

Główną przesłanką do wystawienia L4 online jest niemożność wykonywania obowiązków służbowych z powodu kryzysu zdrowotnego. Ale nie tylko – jeśli istnieją ku temu wskazania, może otrzymać je również kobieta oczekująca dziecka oraz osoba sprawująca opiekę nad chorym członkiem rodziny, zwłaszcza rodzicem lub dzieckiem. Ponadto można ubiegać się o nie w przypadku wizyty w centrum krwiodawstwa w celu oddania krwi. Warto zaznaczyć, że e zwolnienie upoważnia cię do pobierania świadczenia chorobowego i opiekuńczego, o ile regularnie odprowadzasz stosowne składki.

Wizyta w przychodni vs. teleporada – jak szybko otrzymać e zwolnienie?

Dzięki temu, że e zwolnienie wystawiane jest drogą elektroniczną, możesz uzyskać je na kilka różnych sposobów. Nie w każdym przypadku jesteś zobowiązany do odbycia wizyty w przychodni, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza wtedy, gdy masz pod opieką małe dziecko, czujesz się osłabiony lub obolały albo po prostu nie chcesz spędzać czasu w zatłoczonej poczekalni wśród innych chorych.

Pamiętaj, że teleporada to nie koncert życzeń, nawet jeśli korzystasz z usług prywatnej placówki. Lekarz może wypisać ci L4 online tylko w momencie, gdy uzna to za zasadne, zatem najpierw przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad i zapozna się z objawami choroby i twoją dokumentacją medyczną, np. wynikami ostatnich badań laboratoryjnych czy USG. Potrzebujesz zwolnienia online na już, ale masz trudności z zapisaniem się na e-wizytę? Na szczęście masz jeszcze jedną opcję do wykorzystania.

Zapewne jak każdy pacjent marzysz o tym, aby otrzymywać pomoc medyczną zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz. Jeszcze do niedawna było to zwykłą mrzonką, dziś natomiast stało się rzeczywistością, a to wszystko za sprawą dostępu do platform telemedycznych, takich jak Med24, gdzie dostęp do lekarzy jest całodobowy. Korzystając z ich oferty, możesz nie tylko zdobyć e zwolnienie, ale również e-receptę czy e-skierowanie na dalszą diagnostykę i to w zaledwie 15 minut, o każdej porze dnia i nocy, nawet w dni świąteczne. Wystarczy przejść przez prosty proces rejestracji na stronie i porozmawiać ze specjalistą w najwygodniejszej dla ciebie formie (telefon, wideorozmowa, czat SMS).


data ostatniej modyfikacji: 2023-12-29 15:09:21
Komentarze
 
Polityka Prywatności