Jak napisać CV w 2023 roku?

Dział: praca.studentnews.pl

Szukasz pracy i zastanawiasz się, jak powinno wyglądać prawidłowo napisane CV? W 2023 roku rekruterzy cenią sobie przede wszystkim minimalizm, dlatego ważne jest uwzględnienie najważniejszych informacji w lapidarnej formie. Chociaż wymagania dotyczące dokumentów aplikacyjnych wciąż się zmieniają, główne punkty CV w 2023 są takie same, jak w latach poprzednich. Sprawdź, jak napisać je prawidłowo!

Postaw na minimalizm w formie

Rekruter zwraca uwagę nie tylko na treść CV, ale także na jego formę. Również w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie minimalizm. Podobnie jak w latach poprzednich, w 2023 nie należy stosować w CV zbyt dużej ilości podkreślników, pogrubionych słów czy fragmentów pisanych kursywą. Najlepiej ograniczyć się do zaakcentowania samych nagłówków, pogrubiając je i stosując większą czcionkę. Intensywne, kolorowe akcenty również nie są dobrym wyborem, ponieważ mogą rozproszyć uwagę rekrutera. Istotna jest także przejrzystość CV - należy unikać zbitych bloków tekstu.

Interesuje Cię praca IT? Pamiętaj, że kluczem do otrzymania wymarzonej posady jest CV napisane według norm obowiązujących w 2023 roku!

CV podzielone na sekcje

W 2023 roku rekruterzy wciąż zwracają uwagę na czytelność dokumentów aplikacyjnych. W przypadku CV bardzo ważną kwestią jest podział na podstawowe sekcje. Najlepiej zastosować rubryki, które będą dotyczyć konkretnych kwestii. Wśród wydzielonych sekcji musi znaleźć się miejsce na dane osobowe, podsumowanie zawodowe, dotychczasowe doświadczenie, informacje dotyczące wykształcenia oraz posiadane umiejętności i zainteresowania. Na końcu koniecznie należy wstawić klauzulę CV, czyli zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Bez tego elementu Twój dokument aplikacyjny nie weźmie udziału w rekrutacji.

Sprawdź na Pracuj.pl najnowsze ogłoszenia i pamiętaj, aby wysłać CV zgodnie z obowiązującymi w 2023 roku zasadami!

Klauzula CV

Podobnie jak w latach poprzednich, w 2023 roku wciąż obowiązują przepisy RODO. Podczas pisania CV nie możesz zatem zapomnieć o umieszczeniu stosownej klauzuli, czyli zgody na przetwarzanie danych osobowych. Należy przy tym zaznaczyć, że jej treść często ulega zmianie, dlatego musisz zadbać o jej aktualność. Jak wygląda klauzula CV w 2023 roku? Ważne jest, aby w jej treści zawrzeć nazwę firmy, tym samym wyrażając zgodę na przetwarzanie swoich danych przez danego pracodawcę. Możesz też wskazać dokładną nazwę ustawy o RODO, która reguluje tę kwestię - nie jest to jednak obowiązkowe w CV w 2023 roku.

CV w 2023 roku - o czym warto pamiętać?

Jeśli chodzi o samą treść CV, w 2023 roku nadal warto starać się, aby ten dokument był jak najlepiej dostosowany do ogłoszenia pracodawcy. Warto wskazać w nim swoje konkretne umiejętności, szczególnie gdy są pożądane na stanowisku, o które się ubiegamy. Najlepiej przed napisaniem CV dokładnie zapoznać się z daną ofertą pracy. Większość pracodawców w ogłoszeniu uwzględnia najważniejsze oczekiwania dotyczące kompetencji i umiejętności, które powinni posiadać potencjalni kandydaci. Na tej podstawie możesz wskazać swoje mocne strony, udowadniając, że sprawdzisz się na danym stanowisku. Pamiętaj, że w 2023 roku wciąż mocnym punktem w CV jest doświadczenie zawodowe. Jeśli starasz się o swoją pierwszą stałą pracę, wspomnij o swoich zajęciach dorywczych, wolontariatach czy udziale w konferencjach.

Podsumowanie

Zanim wyślesz do potencjalnego pracodawcy swoje CV, sprawdź, czy jest ono dostosowane do aktualnych wymogów. Zwróć uwagę zarówno na formę dokumentu, jak i samą treść.

Chcesz dokładnie wyliczyć okres przysługujących Ci urlopów z tytułu macierzyństwa? Skorzystaj z kalkulatora macierzyńskiego.


Źródło: pracuj.pl
ostatnia zmiana: 2023-08-29
Komentarze
 
Polityka Prywatności