List motywacyjny - obowiązek czy przeżytek?

Dział: praca.studentnews.pl

Na lekcjach przedsiębiorczości młodzi ludzie zwykle dowiadują się o konieczności pisania listów motywacyjnych do potencjalnych pracodawców. Co to jest zatem list motywacyjny? Taki dokument uzasadnia, dlaczego uważamy się za odpowiedniego kandydata na dane stanowisko. Czy pracodawcy wymagają obecnie listów motywacyjnych, czy raczej jest to przeżytek? Poszukajmy odpowiedzi.

Obowiązkowe listy motywacyjne: kto ich wymaga?

Istnieje kilka branż i typów firm, które wciąż wymagają od kandydatów przygotowania listów motywacyjnych wraz z CV. Mowa między innymi o placówkach państwowych, instytucjach pożytku publicznego i korporacjach, planujących zatrudnienie w biurach, urzędach, szkołach. Bardzo często listu oczekują też rekruterzy, działający na rzecz fundacji czy stowarzyszeń, którym zależy na tym, by skompletować wyłącznie zmotywowanych pracowników zainteresowanych pracą w danej branży.

Listu motywacyjnego oczekują też niektóre firmy sektora prywatnego, poszukujące wysokiej klasy specjalistów, kadry kierowniczej, managerów lub inżynierów. Starannie napisany, przemyślany list odgrywa znaczącą rolę w procesie rekrutacji, może bowiem zachęcić lub zniechęcić pracodawcę do dalszych rozmów. Dokumentacji w formie listów motywacyjnych wymagają również przedsiębiorstwa, planujące zatrudnienie ludzi na stałe, a nie do dorywczych prac czy jednorazowych projektów.

Firmy, które uznają listy motywacyjne za przeżytek

Jeszcze kilka lat temu pisanie listów motywacyjnych było standardem. Obecnie coraz częściej ich funkcje przejmuje CV i rozmowy kwalifikacyjne. Nietrudno też zauważyć, że na Pracuj.pl i innych portalach ogłoszeniowych pracodawcy coraz rzadziej umieszczają prośbę o dodanie listu motywacyjnego. Z czego to wynika? Po pierwsze, nikt nie ma czasu na jego analizę, a po drugie, wszelkie istotne kwestie rekruterzy poruszają podczas spotkań z kandydatami.

Listy motywacyjne z reguły nie obowiązują w branżach:

  • budowlanej (nie tworzą ich pracownicy fizyczni i kadra niższego szczebla),

  • IT (programiści i inni specjaliści wysyłają wyłącznie zwykłe CV),

  • reklamie, copywritingu i marketingu (w tej branży liczy się głównie atrakcyjne portfolio). 

Są one też przeżytkiem w branży transportowej i energetycznej, ponieważ dodatkowy wymóg w postaci listu może zniechęcać kandydatów do aplikowania na wybrane stanowisko.

Zastanawiasz się jak zmienić pracę? Odwiedź porady.pracuj.pl. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki dotyczące tego jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz w jaki sposób napisać profesjonalne CV czy list motywacyjny.


Źródło: pracuj.pl
data ostatniej modyfikacji: 2023-07-31 15:42:46
Komentarze
 
Polityka Prywatności