Big data - jak zmienia rynek pracy?

Dział: praca.studentnews.pl

Wśród technologii IT rozwijających się w błyskawicznym tempie warto wyróżnić Big Data. Obecnie specjaliści zajmujący się tym obszarem IT nie mogą narzekać na brak intratnych propozycji zatrudnienia. Ta technologia wpłynęła również na zapotrzebowanie na konkretne zawody oraz rozwój wielu sektorów gospodarki. Sprawdź, jak zmieniła rynek pracy!

Gwałtowny rozwój automatyzacji

Technologia Big Data nieodzownie wiąże się z rozwojem sztucznej inteligencji. W tym zakresie nie sposób nie dostrzec jej bezpośredniego wpływu na rynek pracy. Jest ona wykorzystywana w wielu branżach, w tym przede wszystkim w sektorach, w których stosuje się rozwiązania zautomatyzowane. Warto wspomnieć chociażby o lokalach gastronomicznych i innych punktach związanych z usługami typu delivery.

Nowi specjaliści związani z Big Data

Gwałtowny rozwój technologii Big Data bezpośrednio wpływa na pojawienie się konkretnych zawodów z branży IT. Co więcej, warto podkreślić, że wciąż wzrasta zapotrzebowanie na przedstawicieli tego typu profesji. Którzy specjaliści IT mogą liczyć na szybkie znalezienie pracy? Wśród zawodów ściśle związanych z omawianą technologią należy wymienić przede wszystkim Big Data Scientist. Osoba na tym stanowisku odpowiada nie tylko za przeprowadzanie analizy danych, ale także za ich interpretację. Zmiany na rynku pracy widać także w zakresie większego zapotrzebowania na specjalistów Technical Architect, którzy zajmują się tworzeniem oprogramowania do analizy danych oraz opracowywaniem infrastruktury sprzętowej. Należy też wspomnieć o coraz większym popycie na inżynierów pracujących w Hadoop - oprogramowaniu typu open source, które pozwala przetwarzać spore ilości danych.

Szukasz ofert pracy dla specjalistów Big Data? Odwiedź portal protocol i zapoznaj się z najnowszymi ogłoszeniami!

Potrzebne nowe umiejętności w sektorze IT

Wraz ze wzrostem popularności technologii Big Data zmieniają się oczekiwania pracodawców względem zatrudnianych specjalistów. Obecnie większość firm rekrutuje kandydatów, mając jasno określone wymagania. Rynek pracy szybko zweryfikował, które umiejętności są szczególnie ważne w tym sektorze IT. Aktualnie wiele ogłoszeń jest dedykowanych osobom ze znajomością konkretnych narzędzi analitycznych - największe szanse na szybko zdobycie zatrudnienia mają kandydaci, którzy biegle posługują się takimi technologiami, jak Python, SAS, R, MySQL czy PostSQL.

Big Data zmienia sektor biznesu i marketingu

Technologia Big Data zmienia rynek pracy także w sektorze marketingu i biznesu. Obecnie coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienia specjalisty z tego zakresu, aby z jego pomocą dotrzeć do jak największej grupy potencjalnych odbiorców. Wzrasta świadomość przedsiębiorców, jak wiele zależy od odpowiedniego profilowania klienta. W tym zadaniu skuteczne jest zbieranie i przetwarzanie danych, na podstawie których można opracować bardziej efektywne kampanie reklamowe lub wdrożyć usługi dostosowane do oczekiwań potencjalnych odbiorców.

Najnowsze oferty pracy dla specjalistów Big Data czekają na Ciebie!

Podsumowanie

Jeśli chcesz rozpocząć karierę w branży IT i zastanawiasz się nad odpowiednią specjalizacją, postaw na Big Data. To technologia przyszłości, która zmienia rynek pracy i wpływa na pojawienie się nowych zawodów. W wielu branżach jest ona powszechnie stosowana, co wiąże się z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów. Warto podkreślić, że obecnie znajomość Big Data może także otworzyć drzwi do kariery poza granicami kraju.

Chcesz sprawdzić ile wyniesie Twoje wynagrodzenie netto? Skorzystaj z kalkulatora brutto-netto.


Źródło: pracuj.pl
ostatnia zmiana: 2023-06-28
Komentarze
 
Polityka Prywatności