Jak opowiadać o swoich mocnych i słabych stronach podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Dział: praca.studentnews.pl

Pytanie związane z mocnymi i słabymi stronami kandydata pojawia się na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Rekruterzy chcą w ten sposób sprawdzić, jak dana osoba postrzega swoje wady i zalety i w jaki sposób o nich opowiada. Sprawdź koniecznie, jak opowiadać o swoich mocnych i słabych stronach podczas rozmowy rekrutacyjnej!

Jak przygotować się do odpowiedzi o mocne strony?

Odpowiednie przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej pozwoli Ci lepiej pokazać się w oczach rekrutera. Dlatego przed spotkaniem postaraj się stworzyć listę mocnych stron. Możesz podzielić je na kategorie.

Wypisując mocne strony, podziel je na te związane z wiedzą (zdobyte certyfikaty, znajomość języków obcych), doświadczeniem zawodowym czy charakterem (np. umiejętność radzenia sobie ze stresem, otwartość na krytykę, komunikatywność). Takim sposobem w jasny sposób przedstawisz wszystkie cechy, ponadto będziesz wiedział, jak je argumentować. Rzucanie słów na wiatr bez ich argumentacji nie jest dobrym krokiem podczas rozmowy rekrutacyjnej. Zamiast tego, wymieniając swoje mocne strony, podaj również przykład, który obrazuje te zalety.

Pamiętaj też o selekcji zalet i wad. Przeczytaj ogłoszenie i postaraj się wybrać z listy te strony, które odnoszą się do danej oferty. Takim sposobem dasz znać rekruterowi, że jesteś w 100% zainteresowany danym stanowiskiem.

Jak opowiadać o swoich słabych stronach?

Nikt nie lubi opowiadać o swoich wadach, mimo iż każdy z nas je posiada. Warto jednak zwrócić na nie szczególną uwagę podczas przygotowań do rozmowy rekrutacyjnej. Podobnie jak w przypadku mocnych stron, dobrym pomysłem będzie stworzenie listy zawierającej wszystkie złe strony. Następnym krokiem będzie ich selekcja. Wybierz te wady, z którymi już sobie poradziłeś. Przedstaw to za pomocą sytuacji ze swojego życia służbowego. Jednocześnie wybieraj te wady, które nie mają wpływu na pracę na stanowisku, o które się starasz. Jeżeli więc aplikujesz na stanowisko copywritera, a nie lubisz przygotowywania raportów, możesz nawiązać do tej słabej strony.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu odpowiedzi na pytanie o mocne i słabe strony zdobycie pracy będzie dla Ciebie dziecinnie proste! Jeżeli chcesz znaleźć więcej wskazówek dotyczących tworzenia CV, to na blogu Pracuj.pl znajdziesz dużo przydatnych informacji.


Źródło: pracuj.pl
data ostatniej modyfikacji: 2023-04-07 18:30:51
Komentarze
Ostatnie:
13.05.2023 17:36
Dodał(a): ~adamm
takie rzeczy trzeba o sobie wiedzieć, ale nie w każdej pracy ich wymagają. ja ostatnio wyjechałem za granicę i mega się z tego cieszę, bo otto mi wszystko załatwiło, ja robię swoją robotę i do domu
 
Polityka Prywatności