Krótko i nie na temat. Co drugie CV w Polsce jest źle napisane

Dział: praca.studentnews.pl

Co drugie CV polskich kandydatów do pracy to dokument niedopracowany lub nieprzemyślany. Prawie połowa osób (49%) nie dodaje do CV informacji o umiejętnościach. Tylko 54% kandydatów opisuje w CV swoje wykształcenie, a znajomością języków obcych chwali się zaledwie 51% osób szukających pracy.

Serwis kariery InterviewMe przeprowadził badanie „Polskie CV pod lupą”, w którym przeanalizowano blisko 50 tys. dokumentów aplikacyjnych. Celem badania było sprawdzenie jakości tworzonych przez Polaków CV.

Wyniki analizy wskazują na duże braki w badanych dokumentach. Kandydaci bardzo często pomijają istotne i typowe sekcje, ograniczając się do podania zdawkowych informacji na swój temat. Do pisania CV podchodzą tendencyjnie i najwyraźniej nie doceniają roli tego dokumentu w procesie szukania pracy. — zauważa Marta Rojewska, autorka badania i ekspert kariery w serwisie InterviewMe.

Oto niektóre z wniosków analizy:

  1. Typowe CV w Polsce są krótkie i mieszczą się na 1 stronie. Przeciętny dokument zawiera tylko 237 słów. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych typowe CV ma długość 475-600 słów.

  1. Przeważająca większość (75%) kandydatów do pracy w Polsce pisze jedno, teoretycznie uniwersalne CV i rozsyła ten sam dokument do różnych firm. Tylko 25% kandydatów decyduje się stworzyć więcej niż jedno CV.

  1. Polskie CV rzadko zawiera dodatkowe sekcje. W niewielu z analizowanych dokumentach występowały takie sekcje, jak Kursy i szkolenia (16%), Certyfikaty (13%) lub Wolontariat (3%).

  1. W blisko połowie CV nie ma informacji o znajomości języków obcych. Jeśli taka sekcja już się pojawia, aż 94% kandydatów umieszcza język angielski, a 26% — niemiecki.

Większość kandydatów nie wie, jak stworzyć CV, które będzie ciekawe i dopasowane do konkretnej oferty pracy, a tym samym zwiększy ich szanse na zdobycie pracy. I tak najmniej dopracowaną sekcją CV w Polsce jest lista umiejętności zawodowych — blisko połowa (49%) kandydatów w ogóle jej nie dodaje, a pozostali wymieniają w niej ogólnikowe kompetencje. W analizowanych przez InterviewMe dokumentach do najczęściej powtarzających się w CV kwalifikacji należały: prawo jazdy kat. B (18%), MS Office (10%) czy obsługa komputera (2%). Jeśli chodzi o umiejętności miękkie, kandydaci najczęściej wpisują w CV umiejętność pracy w zespole (6%) i komunikatywność (2%).

Patrząc na wyniki analizy typowych CV w Polsce, można odnieść wrażenie, że osoby szukające pracy nie wiedzą, czym powinien cechować się profesjonalny życiorys zawodowy i nie umieją go stworzyć. W podobnym badaniu przeprowadzonym w USA tamtejsi kandydaci do pracy wypadli o wiele lepiej. Co więc decyduje o wysokiej jakości CV? Przede wszystkim, jeśli aplikujemy o pracę do różnych firm, warto stworzyć kilka wersji własnego CV i dopasować każdą z nich do konkretnej oferty pracy. Poza tym, dla rekruterów najistotniejsze są umiejętności kandydatów, więc pomijanie ich opisu lub powtarzanie w CV ogólników już na wstępie zmniejsza nasze szanse na zatrudnienie. — komentuje Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe i autor popularnych poradników o pisaniu dokumentów aplikacyjnych.


data ostatniej modyfikacji: 2020-10-14 10:14:02
Komentarze
 
Polityka Prywatności