Nowe zasady umów na czas określony

Dział: praca.studentnews.pl

Już na początku przyszłego roku pojawia się nowy limit 33-miesięczny dla umów na czas określony a długość okresu wypowiedzenia staje się identyczna, jak w przypadku umowy bezterminowej. Zmieniają się także zasady zawierania umów na okres próbny oraz zasad zwalniania z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

25 czerwca 2015 r. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy w zakresie umów na czas określony. Ustawa została już podpisana przez Prezydenta i wejdzie w życie w terminie 6 miesięcy od publikacji (publikacja ustawy nastąpiła w dniu 21 sierpnia 2015r.). Zmiany są bardzo istotne - poniżej sygnalizujemy najważniejsze z nich.

1. Nowy limit 33-miesięczny

W aktualnym stanie prawnym nie ma żadnego limitu czasowego dla umów na czas określony. Częste jest więc zawieranie pojedynczych umów na okresy wieloletnie. Po zmianach, pojawi się limit 33 miesięcy u jednego pracodawcy dla wszystkich umów na czas określony. Po wyczerpaniu tego limitu, zatrudnienie będzie z mocy prawa traktowane jak umowa na czas nieokreślony.

2. Trzy kolejne umowy zamiast dwóch

Obecnie, pracodawca może zastosować maksymalnie 2 kolejne umowy na czas określony. Trzecia umowa, zawarta bezpośrednio po zakończeniu 2 poprzednich (lub po przerwie nie przekraczającej miesiąca) jest automatycznie traktowana jak umowa bezterminowa. W nowym stanie prawnym pracodawca będzie mógł zastosować 3 kolejne umowy na czas określony następujące bezpośrednio po sobie.

3. Umowa na okres próbny - poza limitem

Do limitu nie wejdzie umowa na okres próbny. Pracodawca będzie więc mógł zatrudnić pracownika np. na 3 miesięczny okres próbny na następnie np. na 3 kolejne umowy na czas określony - każda obejmująca 11 miesięcy (łącznie 3 miesiące + 33 miesiące = 36 miesięcy).

4. Nowe okresy wypowiedzenia

Nowelizując Kodeks pracy ustawodawca zdecydował się na zrównanie okresu wypowiedzenia dla umów terminowych i bezterminowych. Po zmianach, pracodawca zatrudniający pracownika np. przez 1 rok na podstawie umów na czas określony będzie stosował więc 1-miesięczny okres wypowiedzenia.

5. Kilka umów próbnych z tym samym pracodawcą

Sejm zdecydował o legalności pojawiającej się od czasu do czasu praktyki ponawiania umów na okres próbny z tymi samymi osobami. Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem będzie możliwe, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy oraz po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania pracy tego samego rodzaju (w tym przypadku dopuszczalne będzie jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny).

6. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy bez pytania o zgodę

Nie będzie trzeba pytać pracownika o zgodę na zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Pracodawca jednostronnie podejmie decyzję w tej sprawie - oczywiście wypłacając pracownikowi w tym okresie wynagrodzenie.


opublikowano: 2015-09-29
Komentarze
Polityka Prywatności