W lutym na Pracuj.pl opublikowano 32 256 oferty pracy, co oznacza 6,5% wzrost rok do roku. Największe zapotrzebowanie na specjalistów zgłosiły branże handel i sprzedaż oraz bankowość/finanse/ubezpieczenia. Coraz więcej czynników wskazuje na ożywienie w branży budownictwo i nieruchomości – trend ten jest widoczny także w analizach Pracuj.pl. Tradycyjnie nie maleje popyt na inżynierów i specjalistów IT.
Najwięcej ogłoszeń o pracę skierowano do specjalistów handlu i sprzedaży - było ich 12 459. Na kolejnych miejscach uplasowali się specjaliści ds. obsługi klienta (5 957 ofert), specjaliści ds. finansów (5 248 ofert) oraz specjaliści ds. IT (4 626 ofert).
Największy udział w ogólnej liczbie ogłoszeń o pracę stanowiły oferty z branży handel i sprzedaż (21% ofert pracy), bankowość/finanse/
Inżyniera zatrudnię od zaraz
Znaczący wzrost liczby ofert pracy, porównując rok do roku, odnotowano dla inżynierów - wyniósł on 6,5%. W obszarze inżynierii najwięcej ogłoszeń o pracę skierowano do monterów/serwisantów, elektroników/elektryków, mechaników oraz do specjalistów zajmujących się konstrukcją/technologią. Znaczący wzrost liczby ogłoszeń zanotowano także wśród ofert dla projektantów (o 7,1% w porównaniu do lutego roku ubiegłego). Inżynieria jest jednym z tych obszarów, w którym specjaliści są stale poszukiwani.
W lutym na większe zapotrzebowanie na stanowiska związane z szeroko pojętą inżynierią z pewnością miał wpływ trend stopniowego ożywienia w polskim sektorze budowlanym, dostęp do tańszych kredytów i tym samym inwestycje w działy badawczo-konstrukcyjno-
Ruch w budownictwie i nieruchomościach
W lutym na Pracuj.pl opublikowano ponad dwa tysiące ogłoszeń o pracę w branży budownictwo i nieruchomości. Najwięcej ogłoszeń z tej branży skierowano do specjalistów sprzedaży, specjalistów budownictwa, oraz specjalistów inżynierii. Najdynamiczniej przyrastały ogłoszenia skierowane do specjalistów budownictwa (o 8,6% rok do roku), osób odpowiedzialnych za finanse/ekonomię (8,3% wzrostu rok do roku). Ożywienie w branży potwierdzają również analitycy rynków kapitałowych.
Luty był drugim z rzędu miesiącem silnych wzrostów spółek budowlanych notowanych na GPW, co wskazuje na duży optymizm uczestników rynku kapitałowego co do perspektyw rozwoju tej branży w kolejnych miesiącach - komentuje Piotr Zybała, analityk Domu Maklerskiego mBanku. - W oparciu o środki unijne z nowej perspektywy budżetowej stworzone zostały wieloletnie programy inwestycyjne na lata 2014-2020, które zakładają wydatki w kwocie 93 mld PLN w drogach oraz 59 mld PLN w kolejach. Największy front prac budowlanych będzie miał miejsce po 2015 r., co oznacza, że branżę może czekać kilka lat dobrej koniunktury. Nie dziwią więc komentarze przedstawicieli największych spółek z branży (np. Budimex) odnośnie planowanego wzrostu zatrudnienia - dodaje Zybała.
Ożywienie na rynku pracy
Największy wzrost zapotrzebowania w stosunku do lutego ubiegłego roku zanotowano w obszarze HR i wyniósł on 13,6%. Trend ten wynika z ożywienia na rynku pracy, a co za tym idzie stale zwiększającego się zapotrzebowania na specjalistów od rekrutacji oraz od zarządzania zasobami ludzkimi.
Ożywienie na rynku pracy widać również po stronie kandydatów. W lutym br. na Pracuj.pl zarejestrowało się ponad 81 000 nowych użytkowników, o 23% więcej niż w tym samym okresie 2014 roku. Wzrosła również o 8,37% liczba wysyłanych aplikacji na oferty pracy (porównując luty 2015 do lutego 2014).