Jaki jest największy błąd, który możesz popełnić pisząc swoje CV? Karygodnym błędem jest niedostosowanie CV do oferty pracy. Jeśli do każdego ogłoszenia i pracodawcy wysyłasz takie same dokumenty aplikacyjne, nie licz na to, że zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Ponadto pomijając słowa kluczowe tracisz swoje szanse. Narzędzia rekrutacji działają jak skaner i wyszukują tylko tych informacji, których potrzebują. Przygotuj więc listę swoich osiągnięć w taki sposób, aby czytelnik mógł szybko znaleźć to czego szuka.
Zadbaj o szczegóły
Błędy gramatyczne i ortograficzne zdarzają się często. Zapominanie o wpisaniu danych kontaktowych, bałagan i zły format też nie należą do rzadkości. Te niedoskonałości mogą zaprzepaścić Twoje szanse i CV trafi do folderu "Nie dzwoń do nas. My zadzwonimy do Ciebie". Jak tego uniknąć? Przeczytaj poniżej nasze wskazówki.
1. Sprawdź dokładnie pisownię i gramatykę swojego CV
Myślisz, że Twój automatyczny słownik jest niezawodny i poprawi wszystkie błąd w CV? No cóż, ten zainstalowany na moim komputerze powinien podkreślić błąd w poprzednim zdaniu i zasugerować zmianę liczby pojedynczej na mnogą w zwrocie "wszystkie błąd w CV". Jak widzisz, nie jest on niezawodny.
Co w takim razie możesz zrobić? Poproś znajomych o sprawdzenie Twojego CV. Dodatkowe pary oczu zawsze się przydadzą i pomogą wychwycić, to co Tobie i Twojemu procesorowi uciekło.
2. Dostosuj słowa kluczowe do oferty pracy, na którą aplikujesz
Postaraj się, aby Twoje CV nie było identyczne jak wszystkie dokumenty, które otrzymuje rekruter. Dopasuj je pod konkretną ofertę pracy lub firmę. Pracodawcy oczekują od nas dodatkowego wysiłku. Z ogólnego CV możesz skorzystać, jeśli ubiegasz się o posady niższego szczebla, ale w przypadku stanowisk specjalistycznych musisz się bardziej postarać - zaznacza Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
Odpowiedz dokładanie na wymagania zawarte w ofercie pracy i zawrzyj je w swoim CV. Stwórz dynamiczny profil zawodowy i umieść go na samej górze CV tak, aby rekruter zwrócił na niego uwagę.
3. Wyślij CV w odpowiednim formacie
W erze elektronicznej komunikacji, wysyłania CV e-mailem lub w postaci formularza online nie zgaduj jaki format CV preferuje pracodawca.
Przeczytaj dokładnie ofertę pracy, a wszystko w niej znajdziesz. Jeśli wysyłasz CV korzystając z maila załącz je w czytelnym formacie i starannie przygotuj je wizualnie, a w treści maila napisz najważniejsze argumenty przemawiające za Twoją kandydaturą tak, aby rekruter mógł szybko znaleźć to czego szuka. A szuka słów kluczowych, które znajdziesz w opublikowanych przez niego wymaganiach.