W dzisiejszych czasach ukończenie studiów na renomowanej uczelni nie gwarantuje sukcesu w poszukiwaniach wymarzonej pracy. Pracodawcy szukają nie tylko wykształconych ludzi, ale też, a może przede wszystkim,ludzi zdeterminowanych, nastawionych na karierę i rozwój zawodowy. Jak więc przekonać rekrutera podczas rozmowy o pracę o swojej wysokiej motywacji?
Według badania przeprowadzonego przez CareerBuilder wśród osób zajmujących się rekrutacją najbardziej pożądaną cechą przez pracodawców jest umiejętność znajdowania efektywnych rozwiązań na zadane problemy, deklaruje tak aż 62% ankietowanych. Co to oznacza dla osoby poszukującej pracę?
Kompetencje miękkie
Jeszcze kilka lat temu najważniejsze dla pracodawcy było doświadczenie. Dziś rynek dynamicznie rozwijających się centrów usług biznesowych (BPO/SSC) wymusza zmiany i na pierwszy plan wychodzą inne wartości. Od kandydatów, a w przyszłości pracowników oczekuje się posiadania tzw. kompetencji miękkich, dzięki którym będą potrafili pracować w zespole i rozwijać się w firmie.
Do głównych kompetencji, i uznawanych za najwyżej cenione zalicza się: zaangażowanie, czyli motywację do pracy, budowania kariery zawodowej oraz chęć rozwoju, determinację do nauki, szkoleń. Wysoko cenioną wartością jest również komunikatywność - czyli zdolność porozumiewania się i to nie tylko w języku ojczystym.W przypadku firm międzynarodowych ważniejsze nawet niż polski jest płynne posługiwanie się językami obcymi. Dominującymi językami na rynku pracy są angielski, niemiecki i francuski.
W przypadku absolwentów wyżej cenimy znajomość języków obcych i dobrą komunikatywność niż doświadczenie. - mówi Dyrektor HR w RWE GBS Polska, centrum usług finansowo-księgowych grupy energetycznej RWE. - pracownik, który nie wie, ale potrafi zapytać czy poprosić o pomoc szybciej się nauczy niż taki, który zna słabo język i wstydzi się zadać pytanie. W firmie, która rozwija się tak szybko jak nasza, bardzo ważne jest, by pracownicy ze sobą współpracowali, uczyli się i dzielili zdobytą wiedzą. Ponadto dobra atmosfera w pracy jest równie ważna jak inne czynniki, a ta zależy między innymi od komunikatywności poszczególnych osób.
Duże znaczenie w oczach pracodawcy mają również kompetencje interpersonalne, międzykulturowe i społeczne, czyli zachowania które pozwalają na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym. Za przykład takich zachowań można podać umiejętność pracy w zespole, czy rozumienie zasad postępowania w różnych środowiskach. Pracodawcy cenią te kompetencje, bo pozwalają pracownikowi łatwo zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu.
Podkreślenie takich umiejętności podczas rozmowy o pracę, poparte realnymi argumentami z życia prywatnego podnoszą znaczenie szansę na zdobycie wymarzonej pracy.
Dlaczego właśnie motywacja
Jako pracodawca RWE GBS oferuje swoim pracownikom programy szkoleniowe trwające od 2 do 4 tygodni, szkolenia z zagranicznymi trenerami, kursy językowe czy też wyjazdy zagraniczne, tzw. transitions, w przypadku obejmowania nowych obowiązków. - tłumaczy specjalistka - Dlatego przyjmując pracownika chcemy mieć pewność, że planuje on związać się z nami na dłużej. Musi być zmotywowany do pracy i wykazywać chęć dalszego rozwoju.
Szkolenia i treningi to duża szansa dla pracownika, ale dla pracodawcy oznaczają inwestycje zarówno czasu jak i pieniędzy. Dlatego motywacja odgrywa aż tak duże znaczenie w rozmowach o pracę. Poza nastawieniem do pracy pracodawca stara się zweryfikować podane w CV informacje. Wysoko ceniona jest aktywność podczas studiów - koła naukowe, praktyki, szkolenia czy wyjazdy na wymiany studenckie. Takie doświadczenia są dla pracodawcy dowodem na determinację, zaangażowanie i przedsiębiorczość kandydata.
Kilka dobrych rad
Rozmowa kwalifikacyjna to forma egzaminu. Zdanie jest równoznaczne z otrzymaniem pracy. Dlatego, podobnie jak do egzaminu trzeba się do niej przygotować. Wiele firm przedstawia proces rekrutacyjny w swoich materiałach informacyjnych, czy też na stronie internetowej. Dzięki temu łatwo się zorientować czy spotkanie obejmuje tylko rozmowę, czy też testy i jeśli tak, to z jakiego zakresu. Standardem w firmach zagranicznych jest weryfikacja znajomości języka. Czasem w formie pisemnej, czasem ustnego tłumaczenia czy też po prostu kontynuacji rozmowy w danym języku.
Bardzo często pracodawcy sprawdzają przygotowanie kandydata do rozmowy poprzez zadanie pytań o firmę. Dlatego warto przed rozmową sprawdzić czym firma (grupa) się zajmuje, w jakich krajach działa, jaka jest specyfika wykonywanego zawodu - to wszystko będzie świadczyć o tym, iż aplikujący poważnie pochodzi do rekrutacji.
O wysokiej motywacji świadczyć będzie również zadanie kilku pytań dotyczących firmy, stanowiska i zespołu, czy też możliwości szkoleń i dalszego rozwoju w jej strukturach.