Jeszcze kilka lat temu panowało pewne wyobrażenie „informatyka”, jako człowieka nieaktywnego, pasjonującego się wyłącznie grami komputerowymi i nowinkami informatycznymi. Współcześnie specjaliści IT to zwykle pewni siebie i swoich umiejętności ludzie, ukierunkowani na konkretne osiągnięcia.
Dziś informatyka kryje w sobie wiele możliwości, do najpopularniejszych działów należą: administracja sieciowa, grafika komputerowa, programowanie, testowanie oprogramowania, webmastering oraz e-marketing. Z pewnością zainteresowani nowinkami technologicznymi znajdą coś dla siebie wśród tak bogatego wachlarza możliwości.
Wciąż warto studiować informatykę
Popularność informatyki nie słabnie. W tej branży utrzymują się dobre płace, a także duże zapotrzebowanie na specjalistów. Pracodawcy wciąż narzekają na niewystarczającą ilość kandydatów, którzy mogliby się poszczycić odpowiednimi kwalifikacjami.
– Praktycznie we wszystkich sektorach wykorzystujących w swojej działalności innowacyjne technologie internetowe, poszukiwani są specjaliści z obszaru IT. Duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów jest w firmach ubezpieczeniowych, instytucjach finansowych, wydawnictwach, koncernach medialnych, a także średnich i dużych przedsiębiorstwach. Na zatrudnienie szansę mają też serwisanci, administratorzy sieci oraz managerowie IT, lecz najwięcej ofert skierowanych jest do programistów – mówi Piotr Sikorski- – Kierownik Działu Rekrutacji RINF ICT
Liczy się doświadczenie
Okazuje się, że brak kierunkowego wykształcenia nie stanowi przeszkody w zrobieniu kariery w branży informatycznej.
– Oczywiście, dzięki studiom zyskuje się merytoryczne podstawy, ułatwiają też poruszanie się w obszarze IT oraz są bazą do dalszego rozwoju. Jednak nic nie zastąpi doświadczenia. Wiem z praktyki, że np. specjalista, który jest samoukiem, ale posiada ciekawe doświadczenie często dla pracodawców jest lepszym kandydatem niż absolwent kierunkowych studiów. Chociaż wśród wymogów stawianych kandydatom zawsze są wyższe studia, to jednak nie jest to najważniejsze kryterium. Zwykle najbardziej liczy się talent i pasja, a także nabyte doświadczenie – dodaje Piotr Sikorski
Wysokie zarobki
Od kilku lat specjaliści IT są jedną z najlepiej zarabiających grup zawodowych w naszym kraju. Zarobki zależą głównie od sektora, najwyższe są w branży ubezpieczeniowej, bankowości i telekomunikacji.
– Płace
zależą głównie od posiadanych umiejętności. Jednak dziedzina technologii
informacyjnych należy do najbardziej rozwojowych. Z biegiem czasu pojawiać się
będą następne rozwiązania, które będą obejmować coraz więcej dziedzin życia.
Dosyć dynamiczny rozwój branży, nawet jak na czasy kryzysu, sprawi być może, że pojęcie zawodu programisty
czy informatyka nabierze innego znaczenia. Niemniej jednak zapotrzebowanie na
specjalistów IT będzie systematycznie wzrastać – podsumowuje Piotr Sikorski
Źródło: Rinf ICT