W czasach wszechobecnej kultury profesjonalizmu, rozwój osobisty, rozwój zawodowy i rozwój kariery są bez wątpienia trzema głównymi elementami sukcesu.
Zarządzaj swoim rozwojem - planuj przyszłość
W czasach wszechobecnej kultury profesjonalizmu, rozwój osobisty, rozwój zawodowy i rozwój kariery są bez wątpienia trzema głównymi elementami sukcesu. Pamiętajmy jednak, że te trzy pojęcia nie są tożsame: podczas gdy nasz rozwój osobisty i zawodowy zależą od nas, rozwój naszej kariery zależy również od warunków zewnętrznych i możliwości, które pojawiają się w firmie lub na rynku pracy. Z drugiej strony rozwój kariery jest bardzo ważnym elementem naszego rozwoju w ogóle i ma ogromny wpływ na naszą motywację; chcemy się uczyć nowych rzeczy i wyznaczamy ambitniejsze cele.
Jest Nowy Rok 2016: czy jestem już prezesem?
Kiedy myślimy o naszej karierze często zastanawiamy się, gdzie widzimy się za trzy, pięć lub dziesięć lat. Ale czy zadajemy sobie pytanie, jak chcielibyśmy się tam dostać? Spróbujmy sobie odpowiedzieć właśnie teraz i wyobrazić, że, mimo szczerych chęci, jesteśmy wciąż w tym samym miejscu. Jaka jest nasza reakcja?
Prawdopodobnie ostatnią rzeczą, o jakiej pomyślimy będzie powrót do naszego planu rozwoju i rozliczenie się z niego, bo... najprawdopodobniej nigdy takiego planu nie mieliśmy.
Niestety, to jeden z najczęstszych i zarazem największych błędów: mamy cel, dajemy sobie czas na jego osiągnięcie, ale nie tworzymy przy tym żadnej długoterminowej strategii. A taka strategia jest w tym przypadku kluczowa.
'Zawsze planuj na przyszłość. Nie padało, kiedy Noe budował arkę'
Ten słynny cytat z Richarda C. Cushinga pasuje tutaj doskonale. Dobry plan rozwoju oznacza wyznaczenie celów zarówno krótkoterminowych (na nadchodzący rok), jak i długoterminowych (na najbliższe trzy do pięciu lat). Plan to również określenie wiedzy, którą musimy zdobyć, aby te cele móc osiągnąć i identyfikacja obszarów do rozwoju, ale także uświadomienie sobie swoich silnych stron, dzięki którym łatwiej będzie nam dojść do mety.
Kiedy dodatkowo przyjrzymy się miejscu, w którym aktualnie się znajdujemy i szkoleniom przez które już przeszliśmy, jesteśmy w stanie przygotować plan rozwoju, który doprowadzi nas do sukcesów i w perspektywie spowoduje rozwój naszej kariery.
Rozwój pracownika - czy to sie firmie opłaca?
Tak! Rachunek ekonomiczny jest prosty - najlepszych warto nie tylko w firmie zatrzymać, ale i należy ich rozwijać. Innymi słowy warto inwestować środki w szkolenia, ale również czas w... planowanie rozwoju pracowników. W UBS mamy jasno określone ścieżki rozwoju zawodowego, które pozwalają nam zdobyć wiedzę z zakresu finansów, komunikacji i zarządzania projektami, ale również możliwość udziału w szkoleniach ściśle związanych z wykonywaną pracą. Możemy także brać udział w zewnętrznych szkoleniach, studiach i kursach kończących się zdobyciem certyfikatów. Dodatkowo, mamy także możliwość skorzystać z rozmaitych sposobów nieformalnego dzielenia się wiedzą.
Spotkanie na szczycie - kilka rad
Kiedy spotykasz się (lub będziesz sie spotykać w przyszłości) ze swoim managerem, aby przedyskutować Twoją przyszłość, upewnij się, że jesteś dobrze przygotowany do takiej dyskusji. Myśl i planuj własny rozwój, bo zależy on przede wszystkim od Ciebie - w końcu kto jak nie Ty wie najlepiej, gdzie chcesz być za kilka lat?
Jak dobra i efektywna będzie ta rozmowa, zależy już tylko od Ciebie - Indywidualny Plan Rozwoju powinien być wynikiem szczerej rozmowy z przełożonym i wypadkową potrzeb firmy i Twoich własnych oczekiwań.
Indywidualny Plan Rozwoju z jasno określonym celem, pokazującym w jakim miejscu chcemy się znaleźć za trzy do pięciu lat, z pewnością pomoże nam przygotować się do przyszłych wyzwań i wykorzystywać pojawiające się możliwości. Pewni własnych umiejętności i kompetencji, będziemy mieli odwagę, by podejmować nowe role i interesujące zadania w naszej karierze.
dodane przez mjcc