Ponad tysiąc ofert pracy tymczasowej opublikowali w marcu pracodawcy na stronach największych polskich internetowych giełd pracy. Z analizy propozycji wynika, że największe zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych mają obecnie firmy produkcyjne, branża reklamowa i handel.
Wśród osób poszukujących pracy tymczasowej największym zainteresowaniem cieszą się propozycje pracy w charakterze kasjerów, sekretarek, sprzątaczek, hostess oraz kolporterów ulotek.
Poszukiwani do pracy na czas określony są także samodzielni księgowi, informatycy, handlowcy, technolodzy produkcji, pracownicy telefonicznych centrów obsługi, telemarketerzy oraz osoby z uprawnieniami do obsługi wózków widłowych. W naszym serwisie pracodawcy zamieścili dotychczas kilkadziesiąt ofert, ale pierwsze tygodnie wiosny to już tradycyjnie początek wzrostu liczby ofert pracy tymczasowej - wyjaśnia Beata Szilf-Nitka, Dyrektor Generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl. Większego wzrostu liczby ofert pracy tymczasowej już standardowo można spodziewać się w III kwartale oraz na początku IV. Pozytywne, ale nadal słabe, impulsy z firm wskazują, że właśnie w tym okresie można spodziewać się wzrostu zapotrzebowania na pracowników, w tym na pracowników tymczasowych - dodaje Szilf-Nitka.
Pracowników tymczasowych poszukują także pracodawcy z zagranicy. Najciekawsze z już opublikowanych ofert pochodzą głównie z Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, Portugalii i Hiszpanii. Pracodawcy ze "starej Unii" poszukują nad Wisłą kandydatów do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie, produkcji, budownictwie, hotelarstwie oraz gastronomii. Znajdują wielu chętnych. Przykładowo, na stronach internetowej giełdy pracy infoPraca.pl na 15 miejsc pracy przeznaczonych dla zbieraczy borówek w Portugalii, aplikują ponad 292 osoby. Ze względu na warunki płacowe, Polacy bardzo chętnie podejmują pracę za granicą, tym bardziej, że mimo spowolnienia gospodarczego w Unii Europejskiej, takich propozycji nie brakuje - wyjaśnia Szilf-Nitka.
Z badań Międzynarodowej Konfederacji Prywatnych Agencji Zatrudnienia CIETT wynika, że pracodawcy działający na europejskich rynkach coraz częściej decydują się na zatrudnienie pracowników tymczasowych. W 2008 roku liczba pracowników tymczasowych na świecie wyniosła ponad 9,5 mln, w Unii Europejskiej 3,9 mln, natomiast w Polsce 475 tys., stanowiło to zaledwie 0,3 proc. wszystkich zatrudnionych. W porównaniu ze średnią europejską, Polska nadal plasuje się nisko, wyprzedzając jedynie kraje Europy Środkowowschodniej - Bułgarię, Rumunię, Słowację czy Grecję. Najchętniej z tej formy zatrudnienia korzystają pracodawcy w Wielkiej Brytanii, gdzie odsetek pracowników tymczasowych w 2008 roku wynosił aż 4,1 proc. Eksperci prognozują, że w Polsce liczba zatrudnionych w ten sposób będzie rosła. Ubiegły rok był dla agencji pracy tymczasowej rokiem poważnej próby. Spowolnienie gospodarcze wymusiło na wielu przedsiębiorcach ograniczenie zatrudnienia, często w pierwszej kolejności zwalniano pracowników tymczasowych. Druga połowa minionego roku przyniosła pozytywne zmiany.
Przedsiębiorcy, odczuwając symptomy poprawy kondycji rynku, bardziej skłonni są do zwiększania zatrudnienia tymczasowego. Doświadczenie ostatnich miesięcy stagnacji gospodarczej umocniło w nich przekonanie, że zatrudnienie tymczasowe pozwala na elastyczne i bezpieczne dostosowanie się do zmieniającej się sytuacji - komentuje Katarzyna Gurszyńska, Communication Manager Randstad Polska. W naszej ocenie ta tendencja wzrostu zainteresowania pracą tymczasową nadal będzie się utrzymywać i w kolejnych latach będzie nabierała tempa.
Z analizy przeprowadzonej przez Randstad Polska wynika, że ludzie młodzi nadal są najbardziej reprezentowaną grupą wśród pracowników tymczasowych, jednak z roku na rok odnotowuje się coraz większy udział osób starszych, z większym doświadczeniem zawodowym. Co ciekawe systematycznie wzrasta również udział kobiet - obecnie wynosi on już ponad 54 proc. ogółu pracowników tymczasowych.
Z końcem stycznia weszła w życie długo oczekiwana nowelizacja ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. Wprowadza ona znaczne ułatwienia dla pracodawców w kwestii zatrudniania tymczasowego. Między innymi wydłużyła maksymalny okres zatrudnienia z 12 do 18 miesięcy oraz zdejmuje ograniczenie dla współpracy z agencjami pracy tymczasowej w przedsiębiorstwach, w których miały miejsce zwolnienia grupowe. Są to dla branży bardzo korzystne zmiany, jednak nie spodziewamy się by tylko ta nowelizacja wywołała diametralnie nową sytuację na rynku - dodaje Gurszyńska.
Zestawienie dotyczące pracy tymczasowej zostało przygotowane w oparciu o oferty pochodzące z 4 największych polskich serwisów rekrutacyjnych (infoPraca.pl, gazetapraca.pl, praca.pl, pracuj.pl).