Wielu dobrych liderów organizacji nie cechuje jeden typ przywództwa. Potrafią oni dynamicznie dostosowywać swój typ przywództwa do zmiennych warunków, w jakich funkcjonują ich organizacje. Umieją jednocześnie wykorzystywać zachowania specyficzne dla kilku typów przywódczych.
W swojej pracy dr Mrówka przedstawił i zweryfikował dwie podstawowe tezy dotyczące przywództwa w organizacjach.
Pierwsza głosi, że część funkcji przywódczych ulega rozproszeniu w organizacjach. Mowa np. o zarządzaniu ludźmi, budowaniu subkultury organizacyjnej, budowaniu przekazu zmiany, łagodzeniu oporów wobec zmian, wykorzystaniu władzy eksperckiej, pobudzaniu uczenia się w ramach organizacji, zarządzaniu częścią innowacji.
Druga z kolei mówi, że inna część funkcji przywódczych ulega dodatkowej centralizacji. Chodzi o funkcje związane m.in. z budową strategii i podstawowych założeń kultury organizacji, w tym sieci organizacyjnych
Dr Mrówka swoje tezy sprawdził analizując kilkadziesiąt przykładów strategii wybieranych przez przywódców organizacji międzynarodowych. Na tej podstawie zbudował model przywództwa w organizacji w otoczeniu burzliwym.
Praca brała udział w konkursie "Nowe trendy" na najlepsze doktoraty z zakresu nauk ekonomicznych i zarządzania organizowanym przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych (FPiAKE).(PAP)