Znaczenie i zasady zarządzania kapitałem intelektualnym oraz nowoczesność zarządzania małymi przedsiębiorstwami to kwestie ważne dla współczesnej ekonomii oraz teorii organizacji i zarządzania.
W swojej pracy doktorskiej pt.: "Zarządzanie kapitałem intelektualnym w małym przedsiębiorstwie" badaczka ocenia, że ukryty potencjał przedsiębiorstw tkwi głównie w głowach pracowników, niepowtarzalności stosowanych rozwiązań organizacyjnych i zarządczych, w unikatowości relacji z partnerami zewnętrznymi. Potencjał ten staje się coraz bardziej istotny dla właścicieli i menedżerów.
Zdaniem dr Sokołowskiej, świadomość ważności kapitału intelektualnego wzrasta. I choć poziom owej świadomości jest często zróżnicowany w zależności od wielkości przedsiębiorstwa, przedmiotu działalności, branży, czasu istnienia na rynku, przyjętych rozwiązań strategicznych, to obecnie w zarządzaniu przedsiębiorstwem obserwuje się zwiększenie wykorzystywania aktywów niematerialnych.
Jak twierdzi dr Sokołowska, przedsiębiorstwa mogą trwać lub atakować przy zaangażowaniu silnego potencjału intelektualnego. Symptomy nowej przestrzeni gospodarczej wymuszają redefinicję ich działalności. Owa redefinicja będzie oznaczała nowy wymiar zarządzania tymi samymi przedsiębiorstwami, sukcesywnie odnawianymi poprzez kompleksowe i ustawiczne uczenie się. Odnawiane przedsiębiorstwa będą posiadały rozwinięty proces dzielenia się wiedzą, świadomie będą zarządzać swoim kapitałem intelektualnym, a intelektualnej ofensywie może towarzyszyć duża autonomia wsparta rzetelną wiedzą i profesjonalizmem oraz kultura organizacyjna oparta na zaufaniu, współdziałaniu i współtworzeniu.
Dysertacja dr Sokołowskiej zwyciężyła w I edycji konkursu "Nowe trendy" na najlepsze doktoraty z zakresu nauk ekonomicznych i zarządzania organizowanym przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych (FPiAKE).(PAP)