Prawie 14 milionów złotych na doktoraty

Dział: praca.studentnews.pl

Międzynarodowe projekty doktoranckie, koordynowane przez Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk oraz Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej, zostały wyróżnione przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Na realizację tych trzech projektów zostanie przeznaczone prawie 14 milionów złotych w ramach wzmacniania potencjału kadrowego nauki, które jest jednym z działań Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wyłoniła laureatów pierwszej edycji Programu Międzynarodowe Projekty Doktoranckie (MPD). Nagrodzono trzy propozycje. Konsorcjum realizujące projekt z zakresu nauk chemicznych Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego koordynuje prof. Renata Bilewicz. Konsorcjum realizujące projekt z zakresu biologii strukturalnej Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk koordynuje prof. Mariusz Jaskólski. Natomiast konsorcjum ds. projektu z zakresu nanonauki Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej koordynuje dr hab. Bartłomiej Szafran. Łączna wartość finansowania przyznanego na wszystkie trzy projekty wynosi do 13 910 800 złotych.

PODNIESIENIE POZIOMU POLSKICH BADAŃ

Program MPD ma wspierać jednostki współpracujące z partnerem zagranicznym przy realizacji studiów doktoranckich. Jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (Działanie 1.2 Wzmocnienie potencjału kadrowego nauki).

Celem programu jest podniesienie poziomu badań naukowych realizowanych w Polsce przez młodych naukowców w okresie przygotowywania przez nich prac doktorskich oraz zintensyfikowanie współpracy międzynarodowej polskich jednostek badawczych. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej finansuje pracę naukową studentów studiów doktoranckich i pokrywa koszty ponoszone w związku z międzynarodową współpracą naukową.

Jak informuje fundacja, program MPD adresowany jest do konsorcjów naukowych. Muszą one składać się z co najmniej jednej instytucji polskiej w roli koordynatora konsorcjum i co najmniej jednej zagranicznej. Jednostki mają prowadzić wspólne studia i projekty doktoranckie.

NA CO PIENIĄDZE

W ramach programu konsorcjum może uzyskać finansowanie m.in.: imiennych stypendiów naukowych dla doktorantów, grantu badawczego oraz kosztów ubezpieczenia i innych kosztów ogólnych oraz zarządzania.

Eksperci fundacji podkreślają, że podstawą oceny projektu są przede wszystkim: wartość naukowa lub innowacyjna przedstawionego w konkursie programu badań dla doktorantów oraz dorobek badawczy lub wdrożeniowy reprezentowany przez samodzielnych pracowników naukowych zaangażowanych w konsorcjum.

Dodają, że w sytuacji równorzędnej wartości merytorycznej zgłoszonych do konkursu projektów, preferencyjnie traktowane są te, w ramach których realizuje się tematy badawcze należące do dziedzin określonych w dokumentacji konkursowej jako Bio, Info, Techno.

WARUNKI UDZIAŁU W KONKURSIE

W konkursie mogą wziąć udział tylko te konsorcja, w których jednostka polska posiada pierwszą kategorię w aktualnej ocenie parametrycznej nadaną przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz prawo nadawania stopnia naukowego doktora. Dodatkowym warunkiem udziału w jest zaangażowanie w realizację projektu co najmniej pięciu samodzielnych pracowników naukowych po każdej stronie.

Konsorcjum ubiegające się o finansowanie projektu musi dokonywać wyboru doktorantów w drodze otwartego, międzynarodowego naboru przeprowadzanego jednorazowo lub w pierwszym i drugim roku trwania projektu. Rekrutacja może być przeprowadzana na pierwszy lub drugi rok studiów doktoranckich. W jej wyniku w projekcie powinno uczestniczyć co najmniej dziesięciu doktorantów po stronie polskiej.

Prace badawcze powinny być skoordynowane między partnerami konsorcjum i przewidywać wymianę międzynarodową uczestników tak, aby każdy doktorant spędził u partnera zagranicznego co najmniej sześć miesięcy w ciągu czterech lat. Szczególnej ocenie w konkursie, jak też podczas realizacji projektu, podlegają procedury wyboru doktorantów realizujących projekt. Projekty konsorcjów mogą być realizowane przez cztery do pięciu lat.

W ramach działania 1.2. Wzmocnienie potencjału kadrowego nauki Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka realizowane są cztery programy Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: WELCOME, TEAM, MPD oraz Ventures. Szczegółowych informacji udziela Zespół ds. Programów Finansowanych z Funduszy Strukturalnych.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl


ostatnia aktualizacja: 2008-08-01
Komentarze
Polityka Prywatności