Spóźniony urlop po staremu czy po nowemu?

Są wątpliwości, czy prawo do wypoczynku w 2011 r. powinno być wykorzystane do końca marca czy do końca września 2012 r.

Niejasność ta pojawiła się za sprawą ustawy z 16 września 2011 o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (DzU nr 232, poz. 1378, dalej ustawa). Zmienia ona art. 168 k.p. dotyczący wykorzystywania zalegjych urlopów. Od 1 stycznia 2012 taki urlop będzie mógł być wykorzystany do końca września, a nie do końca marca. Problem pojawił się w związku z brakiem w ustawie przepisów przejściowych dotyczących wybrania wypoczynku.

W związku z tym już zarysowały się dwa różne stanowiska. Zgodnie z pierwszym prawo nie działa wstecz, a więc do urlopu nabytego w 2011 r. należy stosować art. 168 kodeksu pracy w brzmieniu obowiązującym w dacie jego nabywania. Przyjęcie takiego poglądu oznacza, że wakacje z 2011 r., jeśli nie zostaną wybrane w tym roku, należałoby wykorzystać w 2012 r. do końca marca, a nie do końca września. W praktyce zatem nowy przepis znalazłby zastosowanie dopiero w 2013 r., gdy udzielane będą zaległe urlopy za 2012 r. Dopiero bowiem urlop nabyty pod rządami zmienionej regulacji może być udzielany zgodnie z nowym brzmieniem art. 168 k.p., czyli do końca września.

Źródło: nf.pl

ostatnia aktualizacja: 2011-12-05
Komentarze
Trochę humoru przed pracą:)
Przedstawiciel handlowy, urzędniczka administracji i kierownik idą razem na lunch. Na ulicy znajdują starą lampę. Kiedy jej dotknęli, z lampy wyszedł dżin i obiecał spełnić jedno życzenie każdego z nich.
"Ja pierwsza, ja pierwsza" krzyknęła urzędniczka "Chcę być na Bahamach i płynąć motorówką, nie myśląc o całym świecie"
I puff - zniknęła
"Teraz ja, teraz ja: krzyknął przedstawiciel handlowy "Chcę być na Hawajach, odpoczywać na plaży, z osobistą masażystką i zapasem Pina Colady"
Puff - zniknął.
"No dobrze, Teraz ty" mówi dżin do kierownika.
A ten na to: Chcę, żeby ta dwójka stawiła się w biurze zaraz po lunchu"
Morał z tej historii:
Zawsze pozwól aby twój szef mówił pierwszy.
Polityka Prywatności