Warunki nabycia zasiłku dla bezrobotnych we Włoszech
Warunkiem nabycia prawa do świadczeń dla bezrobotnych we Włoszech jest zarejestrowanie się w urzędzie pracy. Prawo do specjalnego świadczenia mają osoby, które zostały zwolnione na skutek likwidacji miejsca pracy, zakończenia pracy/projektu, cięć personalnych itp.
Osoba bezrobotna we Włoszech ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych przez okres 180 dni (osoby w wieku powyżej 50 lat przez okres 270 dni). Specjalny zasiłek dla bezrobotnych przysługuje przez okres 90 dni z możliwością przedłużenia w przypadku recesji. Zasiłek mobilnościowy przyznawany jest zwykle na okres 36 miesięcy, z możliwością przedłużenia do 48 miesięcy dla regionów w Południowych Włoszech.
Przy ustalaniu prawa do świadczeń dla bezrobotnych bierze się pod uwagę: 2 lata ubezpieczenia o 52 tygodniowe składki w ciągu ostatnich 2 lat. W przypadku specjalnego świadczenia dla bezrobotnych, osoba zainteresowana powinna posiadać 10-mieisęczne składki w ciągu ostatnich i lat w branży budowlanej, a starając się o zasiłek mobilnościowy - przynajmniej 12 miesięcy ubezpieczenia w czym jest przynajmniej 6 miesięcy efektywnej pracy.
We Włoszech nie ma jednolitej stawki ani okresu przyznania zasiłku. Kwestie te regulują zarówno ogólne przepisy prawa pracy, jak i układy zbiorowe, których rząd podpisał ze związkami zawodowymi.
Więcej informacji na temat zabezpieczenia społecznego we Włoszech znajduje się na stronie Komisji Europejskiej:
http://www.europa.eu.int/comm/employment_social/missoc/index_en.html
na stronie INFOR: http://www.infor.pl/dane/?right=opieka_socjalna_1&tresc=tydzien_ue
lub www.inps.it .
Transfer zasiłku dla bezrobotnych z Polski do Włoch
Transfer zasiłku dla bezrobotnych (zachowanie prawa do zasiłku przez bezrobotnego udającego się do innego państwa członkowskiego w celu poszukiwania pracy).
Osoba posiadająca prawo do zasiłku, pracy ma prawo poszukiwać pracy w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej oraz prawo do transferu tego zasiłku za granicę na okres od 3 do 6 miesięcy. Dokument U2 potwierdzający prawo do tego transferu wydawany jest na wniosek bezrobotnego przez wojewódzki urząd pracy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania bezrobotnego.
Możliwość transferowania zasiłku dotyczy osób bezrobotnych spełniających poniższe warunki:
Osoba bezrobotna zainteresowana poszukiwaniem pracy w innym państwie członkowskim
Uprawniona do świadczeń z tytułu bezrobocia
Zarejestrowana w urzędzie pracy przez minimum 4 tygodnie (urząd ten może uznaniowo skrócić wskazany okres, szczególnie w sytuacji gdy bezrobotny chce towarzyszyć małżonkowi lub partnerowi, który podjął pracę w innym państwie).
W przypadku podjęcia decyzji w sprawie wyjazdu z Polski w celu poszukiwania zatrudnienia w innym niż Polska kraju członkowskim osoba bezrobotna powinna:
Zgłosić zamiar wyjazdu w swoim powiatowym urzędzie pracy oraz pobrać zaświadczenie niezbędne do wystawienia dokumentu U2.
Złożyć wniosek o wydanie dokumentu U2 z odpowiednim wyprzedzeniem w wojewódzkim urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Wniosek o wydanie dokumentu U2 musi zawierać informację na temat pełnego adresu zamieszkania w kraju poszukiwania pracy wraz z kodem pocztowym ( nie może to być adres poste restante, czy schroniska lub pola namiotowego),
Uzyskać dokument U2, w którym będzie wskazana data wyjazdu w celu poszukiwania pracy w innym państwie członkowskim, termin wyznaczony na zarejestrowanie się jako poszukujący pracy w innym państwie, maksymalny czas przez jaki może zachować prawo do zasiłku oraz okoliczności, które mogą mieć wpływ na prawo do zasiłku.
Zarejestrować się w terminie wyznaczonym w dokumencie U2 jako osoba poszukująca pracy w państwie poszukiwania pracy.
Poddać się procedurze kontrolnej w państwie poszukiwania pracy np. wykazywać przed właściwą instytucją, że aktywnie poszukuje pracy, stawiać się w tej instytucji na każde jej wezwanie.
Po powrocie do kraju przed upływem maksymalnego czasu na jaki transfer był przyznany, osobie takiej przysługiwać będzie prawo do kontynuacji zasiłku, o ile nie wykorzystała już całego okresu zasiłkowego łącznie z okresem pobierania zasiłku poza granicami kraju.
Świadczenie wypłacane jest przez instytucję, która przyznała prawo do zasiłku.
Istnieje możliwość przedłużenia okresu transferu świadczenia do 6 miesięcy (według uznania instytucji, która wyraża zgodę na transfer).
Z prawa do transferu świadczeń można skorzystać więcej niż jeden raz pomiędzy dwoma okresami zatrudnienia (jednak łącznie okres transferu nie może przekroczyć 3 miesięcy lub 6 miesięcy po przedłużeniu według uznania instytucji właściwej).
Zasiłek dla bezrobotnych wypłacany jest wnioskodawcy przez instytucję, która przyznała prawo do zasiłku. W celu jego otrzymania należy podać numer polskiego konta, na który świadczenie będzie następnie przesyłane.