Zasady nabywania zasiłku dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii
Zasiłek dla bezrobotnych (jobseeker’s allowance - JSA) mogą otrzymywać osoby, które są zdolne do pracy i aktywnie poszukują pracy. Mogą się o niego ubiegać osoby powyżej 18 roku życia i poniżej wieku emerytalnego, którzy nie pracują lub pracują mniej niż 16 godzin na tydzień. Osobom w wieku 16-17 lat nie jest wypłacany zasiłek dla bezrobotnych, chyba, że jest to sytuacja wyjątkowa.
Są
2 rodzaje zasiłków dla bezrobotnych: te, których wysokość ustala
się w oparciu o składki i te,
których wysokość ustala się w oparciu o dochody.
- Contributions-based JSA (JSA C) wypłacany jest osobom, które płaciły wystarczająca ilość składek NICs w ciągu 2 lat poprzedzających rok podatkowy, w którym ubiegają się o zasiłek. Zasiłek ten może być wypłacany do 182 dni przez urząd pracy. Składki NICs płacone przez osoby samozatrudnione nie pomogą w nabyciu prawa do tego zasiłku.
Wysokość zasiłku uzależnionego od opłacanych składek:
Maksymalne stawki tygodniowe:
- Income-based JSA (JSA IB) uzależniony jest od dochodów i oszczędności. Może go otrzymać osoba, która nie wpłaciła wystarczająco dużo składek NICs (albo płaciła składki, ale jako osoba samozatrudniona) i ma niskie dochody. Do zasiłku prawdopodobnie nie będzie uprawniona osoba posiadająca oszczędności warte więcej niż 16,000 GBP albo osoba, której współmałżonek/partner pracuje więcej niż 24 godziny tygodniowo.
Wysokość zasiłku uzależniona od dochodów:
Maksymalne stawki tygodniowe:
osoba samotna, poniżej 25 roku życia - 53,45 GBP
osoba samotna powyżej 25 roku życia - 67,50 GBP
pary, małżeństwa (oboje w wieku 18 lat lub więcej) - 105,95 GBP
samotny rodzic (poniżej 18 roku życia) - 53,45 GBP
Infolinia dotycząca zasiłków dla bezrobotnych - Jobcentre Plus 0800 055 6688., czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00.
Szczegółowe informacje:
http://www.jobcentreplus.gov.uk
http://www.dwp.gov.uk/international/benefits/jobseekers-allowance/jobseekers-allowance-in-eea/
Transfer zasiłku dla bezrobotnych z Polski do Wielkiej Brytanii
Zgodnie z przepisami koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego można transferować zasiłek nabyty w jednym państwie członkowskim do drugiego państwa członkowskiego, w którym chcemy poszukiwać pracy.
Jeżeli osoba bezrobotna z prawem do zasiłku udaje sie do Wielkiej Brytanii w celu poszukiwania pracy może tam pobierać przyznany w Polsce zasiłek przez okres 3 miesięcy (na wniosek bezrobotnego instytucja właściwa może wydłużyć ten okres maksymalnie o kolejne 3 miesiące). Wysokość tego świadczenia jest równa (w przeliczeniu na walutę danego kraju) zasiłkowi wypłacanemu w Polsce i przekazywana jest bezpośrednio na konto osoby bezrobotnej. Warunkiem dokonania transferu jest pozostawanie w dyspozycji służb zatrudnienia (powiatowych urzędów pracy) w Polsce przez okres 4 tygodni. Dokumentem dającym możliwość transferu zasiłku jest PD U2, który wydawany jest przez wojewódzki urząd pracy właściwy dla miejsca zameldowania, na prośbę bezrobotnego, po złożeniu przez niego wniosku oraz zaświadczenia z powiatowego urzędu pracy, w którym jest zarejestrowany.
Inne dokumenty z serii U:
U1 - (odpowiednik dawnego Formularza E301) jest zaświadczeniem dotyczącym okresów zaliczanych przy przyznawaniu świadczeń dla bezrobotnych (zasada sumowania okresów zatrudnienia i ubezpieczenia). Jeżeli pracownik najpierw był zatrudniony w Polsce, a następnie utracił pracę w innym państwie członkowskim UE, na podstawie U1, może ubiegać się o świadczenie z tytułu bezrobocia w kraju ostatniego zatrudnienia.
U1 jest wydawany w wojewódzkim urzędzie pracy, właściwym dla miejsca zamieszkania:
na prośbę pracownika ubiegającego się o świadczenie z ww. tytułu poprzez złożenie wniosku wraz z dołączonymi świadectwami pracy i zaświadczeniem z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) potwierdzającym opłatę składek na ubezpieczenie społeczne.
na prośbę instytucji właściwej państwa, w którym pracownik ubiega się o zasiłek dla bezrobotnych.
U3 - informacja dla bezrobotnego, że Wojewódzki Urząd Pracy poinformował instytucję właściwą o okolicznościach mających wpływ na świadczenie (np. podjęcie zatrudnienia).