Austria

Flaga Austrii  jest podzielona na 3 poziome pasy: czerwony, biały, czerwony
Państwo: Austria
Obszar (km2): 83 878
Ludność 2012 (mln): 8,4
Język urzędowy: niemiecki
Waluta: euro
Domena internetowa: .at
Kod telefoniczny: +43
Data wstąpienia do UE: 1 stycznia 1995
PKB całkowite 2011 (mld USD): 419,2
PKB na osobę 2011 (USD): 49809

Zasiłek rodzinny w Austrii jest niezależny od dochodów, ani okresu zatrudnienia.

W Austrii zapewniane są liczne świadczenia rodzinne, po części jako świadczenia rzeczowe ale głównie jako świadczenia pieniężne. Do świadczeń pieniężnych należą między innymi: zasiłek na dzieci (Kindergeld), ulga na dzieci (Kinderabsetzbetrag) wypłacana razem z zasiłkiem, tygodniówki (Wochengeld), zasiłek wychowawczy (Kinderbetreuungsgeld), dodatek do zasiłku wychowawczego dla potrzebujących (Zuschuss zum Kinderbetreuungsgeld), zaliczka na utrzymanie, wypłacana np. samotnie wychowującym dzieci po rozwodzie (Unterhaltsvorschuss), dodatek rodzinny do zasiłku z tytułu bezrobocia (Familienzuschlag). Do świadczeń rzeczowych należą m.in.: paszport badań matki i dziecka (Muter-Kind-Pass Untersuchungen), bilety komunikacji miejskiej dla uczniów i praktykantów (po wpłaceniu niewielkiego wkładu własnego), ubezpieczenie zdrowotne oraz akcja podręcznikowa (po wpłaceniu niewielkiego wkładu własnego).

Świadczenia rodzinne to przede wszystkim pomoc dla osób, które zamieszkują na terytorium Austrii i przepracowały w tym kraju co najmniej jeden dzień. Prawo do świadczeń przysługuje dzieciom do 18 roku życia i pełnoletnim, które kontynuują naukę w szkole lub studiują, jednak nie ukończyli 26 roku życia i ich nauka przebiega w sposób zgodny z planem nauczania. Pomoc mogą uzyskiwać również pełnoletnie dzieci niepełnosprawne, które z tego powodu nie mogą wykonywać pracy zarobkowej. Wysokość świadczeń rodzinnych zależy od wieku dziecka. Poza tym istnieją dopłaty, jeśli w rodzinie jest dwoje lub więcej dzieci na utrzymaniu.

Prawo do świadczeń rodzinnych ma każdy z rodziców. Zasiłek jest wypłacany co 2 miesiące. Dodatkowo we wrześniu wartość miesięcznego zasiłku rodzinnego jest wypłacana podwójnie (tzw. 13. zasiłek rodzinny). Wnioski składa się co roku i możliwe jest złożenie ich do 5 lat wstecz (po pięciu latach roszczenie dot. zasiłku przedawnia się).

Wypłata zasiłku odbywa się tylko na podstawie złożonego w urzędzie skarbowym pisemnego wniosku. Pobierający zasiłek jest zobowiązany do zawiadamiania urzędu o okolicznościach, które powodują utratę prawa do tego świadczenia np. ukończenie nauki przez pełnoletnie dziecko.

http://www.pensionversicherung.at



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Polityka Prywatności