Renta z tytułu wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych: jest przyznawana ofiarom w celu zrekompensowania trwałej niezdolności pozostałej po wyleczeniu skutków poniesionych szkód. Renta nie jest uzależniona od dochodów ani nie podlega kryterium długości pracy. W przypadku gdy dana osoba musi korzystać z usług „opiekuna”, renta zostaje uzupełniona kwotą podobną do dodatku renty inwalidzkiej. W ramach systemu ogólnego, to świadczenie z ubezpieczenia społecznego jest finansowane przez pracodawców i administrowane przez fundusze ubezpieczeń chorobowych.
Dzienne odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej wypłacane jest przez cały okres niezdolności do pracy, aż do całkowitego wyzdrowienia, przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy lub do śmierci.
Wysokość odszkodowania:
Przez 28 pierwszych dni od momentu zaprzestania pracy z powodu wypadku lub choroby zawodowej, dzienne odszkodowanie wynosi 60% dziennej stawki wynagrodzenia,
Począwszy od 29 dnia, wysokość odszkodowania wzrasta do 80% dziennej stawki wynagrodzenia. Wysokość dziennego świadczenia nie może być jednak wyższa od wysokości dziennego wynagrodzenia netto otrzymywanego przed wypadkiem Dzienne odszkodowanie podlega opodatkowaniu w:
CSG (contribution sociale generalisee) 6,2%
CRDS (contribution uu remboursement de la dette sociale) 0,5%.