Świadczenia
z tytułu inwalidztwa
Disablement Benefits przyznawane są osobom, które stały się niepełnosprawne w wyniku wypadku przy pracy lub zapadły na uznaną chorobę zawodową spowodowaną np. chemikaliami, z którymi się pracuje lub utratą słuchu spowodowana pracą. Świadczenie to przysługuje osobom, które pozostają niezdolne do pracy 15 tygodni po wypadku lub wystąpienia choroby. Jego wysokość nie jest uzależniona od składek na NI, ale od stopnia inwalidztwa i wieku i obliczana jest w formie procentowej od 1 do 100 procent.
Świadczenia te nie przysługują osobom samozatrudnionym.
Renta wypadkowa - Industrial injuries disablement benefit (accidents) przyznawana jest osobom zatrudnionym, które stały się niepełnosprawne na skutek wypadku przy pracy. Orzeczenie lekarskie wskazuje, w jakim stopniu osoba jest niepełnosprawna i jak długo taki stan może trwać. Wypadek musi mieć miejsce w Wielkiej Brytanii. Wysokość renty uzależniona jest od stopnia uszczerbku na zdrowiu wyrażonego w procentach. Jeżeli renta ustalona jest na poziomie 100% i występuje konieczność codziennej opieki, dana osoba może otrzymać stałą rentę opiekuńczą (Constant Attendance Allowance).
Renta chorobowa - Industrial injuries disablement benefit (diseases and deafness) przysługuje osobom zatrudnionym, którzy ulegli chorobie lub doznali uszczerbku na zdrowiu spowodowanego pracą zawodową. Po zbadaniu przez lekarza i ustaleniu stopnia choroby lub uszczerbku na zdrowiu i przewidywanej długości choroby, wydane zostaje orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Od tego zależy wysokość renty chorobowej, jaką otrzyma osoba poszkodowana.
W Wielkiej Brytanii wnioski należy składać w Regionalnym Ośrodku Świadczeń Inwalidzkich (Disamblement Benefis Centre) możliwie najwcześniej po wystąpieniu inwalidztwa. Wszelkich informacji udzieli lokalny Jobcentre Plus.
W Irlandii Północnej wnioski należy składać w Dziale Wypadków Przy Pracy przy Agencji Zabezpieczenia Społecznego - Industrial Injuries Branch of the Social Security Agency:
Castle Cort, Rogal Avenue Belfast BT1 1SD.
Więcej informacji:
http://direct.gov.uk/en/DisabledPeople/FinancialSupport/DG_10016082
http://www.welfarerights.net/benefits-guides/Incapacity-Benefit