Austria

Flaga Austrii  jest podzielona na 3 poziome pasy: czerwony, biały, czerwony
Państwo: Austria
Obszar (km2): 83 878
Ludność 2012 (mln): 8,4
Język urzędowy: niemiecki
Waluta: euro
Domena internetowa: .at
Kod telefoniczny: +43
Data wstąpienia do UE: 1 stycznia 1995
PKB całkowite 2011 (mld USD): 419,2
PKB na osobę 2011 (USD): 49809

W przypadku ubiegania się o nabycie prawa do świadczeń, istnieje możliwość zaliczenia okresów zatrudnienia w innych krajach unijnych. Można również mieszkać w Austrii i pracować w innym kraju, wówczas prawo do tych świadczeń można uzyskać również w Austrii.

Pracownik ma prawo do zatrzymania w tajemnicy i nie ujawniania pracodawcy jednostki chorobowej.

Przyznawanie tych świadczeń odbywa się w oparciu o przepisy prawne obowiązujące w kraju zamieszkania (świadczenia rzeczowe) i w oparciu o przepisy kraju, w którym poszkodowany był ubezpieczony (świadczenia pieniężne).

Prawo do tych świadczeń mają wszyscy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę lub przyuczenia do zawodu, prowadzący działalność gospodarczą, uczniowie i studenci, funkcjonariusze służb mundurowych i rolnicy.

O wypadku takim można mówić tylko wtedy, gdy został on niezwłocznie zgłoszony przez lekarza lub kierownictwo zakładu pracy oraz wyniknął z działań typowych dla danego rodzaju działalności (w tym również wypadki drogowe).

Świadczenie to przysługuje, jeśli wypadek miał miejsce w pracy lub w drodze do lub z pracy.

Obejmuje pokrycie kosztów pierwszej pomocy, typowego w takim przypadku postępowania lekarskiego, rehabilitacji medycznej, socjalnej i zawodowej, środków pieniężnych potrzebnych do odbycia tej rehabilitacji (np. koszty dojazdu), wypłacanej renty lub odszkodowania w przypadku przewlekłej choroby i niepełnosprawności lub śmierci ubezpieczeniowego.

Renta jest wypłacana, jeśli niepełnosprawność na skutek wypadku trwała dłużej niż 3 miesiące i nastąpił co najmniej 20% uszczerbek na zdrowiu.

W przypadku, gdy pokrzywdzony w wypadku potrzebuje pomocy osób trzecich przynajmniej przez 50 godzin w miesiącu, ma prawo do zasiłku pielęgnacyjnego.

Renty rodzinne z tytułu śmierci współmałżonka gwarantują zabezpieczenie socjalne w takich przypadkach. Po śmierci ubezpieczonego przyznanie świadczenia zależy od wieku ubezpieczonego oraz czy zostały przedłożone orzeczenie o niepełnosprawności lub inwalidztwie.

Wysokość świadczenia wynosi od 0 do 60% emerytury, którą otrzymałby ubezpieczony i zależy m.in. od wysokości dochodów współmałżonka.

Renty dla sierot gwarantują im kontynuowanie nauki i zapewniają środki do życia w przypadku śmierci jednego lub obojga rodziców. Wysokość świadczenia wynosi w przypadku śmierci jednego z rodziców - 40% i 60% w przypadku śmierci obojga rodziców. Świadczenie to może być pobierane do momentu ukończenia 18 roku życia, lub ukończenia okresu nauki, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych - bezterminowo.

Więcej informacji: http://www.auva.at



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Polityka Prywatności