Francja

Flaga francuska jest podzielona na 3 pionowe pasy: niebieski, biały i czerwony
Państwo: Francja
Obszar (km2): 675 417
Ludność 2012 (mln): 65,4
Język urzędowy: francuski
Waluta: euro
Domena internetowa: .fr
Kod telefoniczny: +33
Data wstąpienia do UE: 25 marca 1957
PKB całkowite 2011 (mld USD): 2776,3
PKB na osobę 2011 (USD): 44008

Świadczenia związane z macierzyństwem i urlopem rodzicielskim przydzielane są przez CPAM. Ubezpieczenie macierzyńskie zapewnia pokrycie kosztów związanych z ciążą i rodzicielstwem (świadczenia w naturze, np.: wizyty lekarskie, badania itd.), a także zapewnia świadczenia pieniężne w trakcie zaprzestania pracy przez kobietę przed narodzinami dziecka, w trakcie urlopu adopcyjnego matki lub ojca oraz urlopu macierzyńskiego lub ojcowskiego.

Warunkiem otrzymania świadczeń pieniężnych jest całkowite zaprzestanie wykonywania pracy zawodowej przez co najmniej 8 tygodni. Wysokość dziennego świadczenia równa jest dziennemu podstawowemu wynagrodzeniu ubezpieczonego pomniejszonemu o część pracowniczą składki społecznej.

Dzienne świadczenie nie może być niższe niż 1/365 kwoty minimum renty inwalidzkiej (8,72 euro) i nie może być wyższe od dziennej stawki bazowej w limicie ubezpieczenia społecznego pomniejszonej o składki społeczne, i od 1 stycznia 20111r. nie może przekroczyć (77,79 euro). Niemniej jednak, układy zbiorowe najczęściej przewidują podtrzymanie 100% wynagrodzenia w okresie, podczas którego ubezpieczonej przysługuje świadczenie pieniężne.

W przypadku ciąży, obowiązkowe badania lekarskie wykonywane po zgłoszeniu tego stanu pracodawcy, są w 100% refundowane z ubezpieczenia zdrowotnego, w ramach przysługujących limitów stawek podstawowych.

Pieniężne świadczenia z tytułu macierzyństwa (indemnites journalieres de maternite) przysługują tylko pracownicom przerywającym pracę na czas urlopu macierzyńskiego w wymiarze::

  1. 16 tygodni (w tym 6 przed porodem i 10 po porodzie),

  2. 2 dodatkowe tygodnie przed urodzeniem dziecka w wypadku ciąży patologicznej,

  3. 26 tygodni w wypadku trzeciego dziecka ( w tym 8 przed porodem i 18 po porodzie),

  4. 34 tygodnie (w tym 12 przed porodem) w wypadku bliźniąt,

  5. 46 tygodni (w tym 24 przed porodem) w wypadku ciąża wielokrotnej (za wyjątkiem bliźniąt). Ojciec dziecka ma również prawo do urlopu macierzyńskiego w wymiarze 11 kolejnych dni (18 w przypadku narodzin więcej niż 1 dziecka), który powinien wykorzystać w ciągu 4 miesięcy po narodzinach dziecka.

W wypadku adopcji urlop macierzyński ulega zwiększeniu o 11 dni (o 18 gdy adoptowane jest więcej niż 1 dziecko). Urlop ten może być podzielony pomiędzy ojca i matkę, pod warunkiem, że oboje są do niego uprawnieni.



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 
Polityka Prywatności