Prawo do świadczeń na wypadek macierzyństwa nabywa się na 8 tygodni przed planowanym porodem i kończy się 8 tygodni po urodzeniu dziecka. Pobieranie świadczenia jest jednoznaczne z całkowitym zakazem świadczenia pracy. W tym czasie stosunek służbowy nie wygasa tzn. wynagrodzenie jest nadal wypłacane lub kobieta otrzymuje tzw. tygodniówkę. Tygodniówka wynosi 100% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedzających 3 miesięcy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym okresie może nastąpić tylko w szczególnych przypadkach np. likwidacji zakładu pracy.
Po okresie urlopu macierzyńskiego matka lub ojciec dziecka mają prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 30 miesięcy. Zasiłek wychowawczy (Kinderbetreuungsgeld) jest również wypłacany w grupach osób wcześniej niezatrudnionych i nie ubezpieczonych. Należą do nich: gospodynie domowe, studentki, prowadzący własną działalność gospodarczą).
Dozwolone jest uzyskiwanie dodatkowych dochodów do 14.600 Euro brutto rocznie. Wysokość zasiłku wychowawczego wynosi ok. 14,53 Euro dziennie. Wnioski o zasiłek wychowawczy składa się we właściwej kasie chorych, matki samotnie wychowujące dzieci otrzymują dodatek z zakładu pracy, pod warunkiem złożenia stosownego wniosku.
Linki do szczegółowych informacji:
http://www.help.gv.at/Content.Node/8/Seite.080002.html#Woche