Włochy

Włoska flaga to prostokąt podzielony na 3 pionowe pasy: zielony, biały, czerwony. Nawiązuja one do rewolucji francuskiej.
Państwo: Włochy
Obszar (km2): 301 230
Ludność 2012 (mln): 60,8
Język urzędowy: włoski
Waluta: euro
Domena internetowa: .it
Kod telefoniczny: +39
Data wstąpienia do UE: 25 marca 1957
PKB całkowite 2011 (mld USD): 2198,7
PKB na osobę 2011 (USD): 36 267

Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla wszystkich. Dostęp do narodowego systemu zdrowotnego następuje poprzez zwrócenie się do lokalnej jednostki medycznej ASL o nadanie narodowego numeru zdrowotnego. Kolejnym krokiem jest wybór lekarza ogólnego, który gwarantuje dostęp do różnego rodzaju świadczeń medycznych (w większości bezpłatnych). Aby móc korzystać ze świadczeń zdrowotnych, należy przekazać kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) do ASL, a następnie uzyskać zaświadczenie o uprawnieniu do świadczeń. Jeśli nastąpi konieczność hospitalizacji lekarz wydaje zaświadczenie, które najczęściej uprawnia do leczenia po obniżonej cenie. Następnie zaświadczenie to należy zanieść do ASL w celu zatwierdzenia.

Opieka zdrowotna obejmuje:

  • opiekę lekarza pierwszego kontaktu w domu oraz w gabinecie lekarskim;

  • opiekę pediatry, położnika i ginekologa;

  • opiekę specjalisty (w tym stomatologa) świadczoną w przychodniach publicznych i prywatnych, które mają podpisany kontrakt z Państwową Służbą Zdrowia;

  • hospitalizację (także w przypadku porodu) w placówkach publicznych (szpitalach, klinikach itp.) i prywatnych, które mają podpisany kontrakt z Państwową Służbą Zdrowia;

  • leki i środki farmaceutyczne.

Opieka lekarza pierwszego kontaktu

Opieka lekarza pierwszego kontaktu jest świadczona bezpośrednio w gabinetach lekarskich w ASL należącym do Państwowej Służby Zdrowia (Servizio sanitario nazionale, SSN)lub w strukturach posiadających akredytację SSN.Muszą się Państwo zwracać wyłącznie do wybranego wcześniej lekarza, a pod jego nieobecność do lekarza, który go zastępuje.

Jeżeli czasowo znajdują się Państwo poza swoim miejscem zamieszkania lub pobytu, w nagłych przypadkach mogą się Państwo zwrócić do dowolnego lekarza kontraktowego. Są Państwo wówczas zobowiązani pokryć koszty opieki, które będą następnie podlegać refundacji do wysokości ustalonych stawek. Istnieją dyżurne placówki medyczne, do których można się zwracać w nagłych przypadkach w nocy, w niedzielę oraz w dni wolne od pracy.

Opieka pediatry przysługuje do 12 roku życia.

Leki

Leki wydaje farmaceuta po przedstawieniu recepty lekarskiej. Receptę może wystawić lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista pracujący w jednostkach Servizio sanitario nazionalelub jednostkach posiadających akredytację SSN.

Większość leków figuruje na liście środków farmaceutycznych (prontuario terapeutico), która wyróżnia dwie kategorie leków. Pierwsza obejmuje leki w pełni nieodpłatne stosowane w nagłych przypadkach, w leczeniu chorób o wysokim stopniu ryzyka, a także schorzeń powodujących inwalidztwo i przewlekłych. W przypadku leków z drugiej kategorii, konieczne jest pokrycie części ceny bezpośrednio u farmaceuty w momencie ich zakupu. Muszą Państwo pokryć pewną część ceny leków z każdej recepty wystawionej przez lekarza.

Jeżeli lekarz przepisze Państwu lek niefigurujący na liście środków farmaceutycznych, będą Państwo musieli pokryć jego cenę w całości.

Opieka specjalistyczna i szpitalna

Specjalistyczna opieka medyczna świadczona jest bezpośrednio w jednostkach, którymi zarządzają lokalne ośrodki zdrowia oraz w jednostkach, które mają podpisany kontrakt z Państwową Służbą Zdrowia. Przewidziane jest współfinansowanie badań diagnostycznych i laboratoryjnych przez ubezpieczonego.

Opieka szpitalna jest świadczona nieodpłatnie w szpitalach oraz klinikach prywatnych, pod warunkiem, że mają one podpisany kontrakt z Servizio sanitario nazionale.Do hospitalizacji konieczne jest skierowanie od lekarza, przy czym nie dotyczy to nagłych przypadków. Na przyjęcie do kontraktowych placówek leczniczych musi uprzednio wyrazić zgodę Państwa lokalny ośrodek zdrowia.

Hospitalizacja jest nieodpłatna. Jeśli jednak oczekują Państwo szczególnych wygód (pokój jednoosobowy, telefon, telewizja), będą Państwo musieli pokryć dodatkowe koszty.

Świadczenia uzupełniające

Świadczenia uzupełniające mają najczęściej charakter pośredni i tylko część ich kosztów podlega refundacji. Chodzi tu przede wszystkim o leczenie sanatoryjne, niektóre zabiegi ortopedyczne, protezy, niektóre pomocnicze świadczenia diagnostyczne. Aby móc korzystać ze świadczeń uzupełniających, należy złożyć w lokalnym ośrodku zdrowia wniosek, załączając do niego opinię lekarza prowadzącego.

Co muszą Państwo zrobić, aby korzystać z opieki zdrowotnej?

Opieka zdrowotna przysługuje osobom zarejestrowanym w ASLwłaściwym dla ich miejsca zamieszkania oraz osobom, które są do niej uprawnione na podstawie obowiązujących przepisów krajowych i wspólnotowych.

W momencie rejestracji muszą Państwo wybrać lekarza pierwszego kontaktu z listy lekarzy kontraktowych. Jeśli są Państwo w stanie, powinni się Państwo zgłosić w gabinecie lekarza, jeżeli natomiast nie mogą Państwo wychodzić, możliwe jest wezwanie lekarza na wizytę domową.

Pracownik, który zachorował, ma prawo, w granicach określonych w układzie zbiorowym, zachować swoją pracę i otrzymywać pensję. Pracownik nieobecny z powodu choroby musi niezwłocznie udać się do lekarza, który wystawi zaświadczenie określające diagnozę oraz prognozę dopuszczalnego okresu nieobecności.

Kopie zaświadczenia należy przesłać do właściwego lokalnego urzędu zdrowia (Azienda Sanitaria Locale) (ASL) oraz do pracodawcy danego pracownika, w ciągu dwóch dni od wystawienia. Pracodawca może zwrócić się do ASL o przeprowadzenie badań, nawet w domu pacjenta; mogą one być przeprowadzane pomiędzy 10.00 a 12.00 oraz pomiędzy 17.00 a 19.00. Jeżeli pracownik jest nieobecny bez usprawiedliwienia, tj. jeżeli opuścił dom z przyczyn innych niż wizyta u lekarza, pogrzeb, wypadek, konkurs publiczny lub postępowanie prawne, Krajowy Urząd Ubezpieczeń Społecznych (Istituto Nazionale di Previdenza Sociale) (INPS) może zawiesić wypłatę świadczeń na okres do 10 dni oraz zmniejszyć te świadczenia o 50% przez pozostałą liczbę dni nieobecności.

Każda umowa przewiduje maksymalną liczbę dni absencji z powodu choroby, a pracodawca ma podstawę do zwolnienia pracownika, jeżeli jest nieobecny przez dłuższy okres.

Płatności z przyczyn zdrowotnych. Pracownikom w przypadku choroby wypłacane jest począwszy od czwartego dnia, świadczenie rekompensacyjne. Pierwsze trzy dni nie są płatne.

Świadczenie to przysługuje osobom w sektorze prywatnym oraz pracownikom w sektorach usług (z wyłączeniem handlu), bezrobotnym oraz osobom zawieszonym w pracy (należącym do powyższych kategorii), pod warunkiem, że ich stosunek zatrudnienia wygasł lub został zawieszony nie więcej niż 60 dni przed rozpoczęciem się choroby.

W przypadku osób na umowach na czas określony, prawo do świadczeń chorobowych wygasa jednocześnie z wygaśnięciem stosunku pracy.

Świadczenie chorobowe przysługuje za okresy nie dłuższe niż 180 dni w roku kalendarzowym.

W jaki sposób je uzyskać? Pracownik musi uzyskać zaświadczenie medyczne sporządzone w dwóch kopiach przez lekarza prowadzącego leczenie i musi, w ciągu dwóch dni, przesłać ich kopie do właściwego INPS (ze względu na miejsce stałego zamieszkania), a także jego kopię pracodawcy.

Świadczenie nie przysługuje za dni stracone w okresie przesyłania zaświadczenia medycznego lub gdy pracownik jest nieobecny bez usprawiedliwienia na badaniach wizytacyjnych przeprowadzanych przez INPS lub ASL. W takich przypadkach, przepis przewiduje całkowitą utratę prawa do świadczeń przez okres maksymalnie 10 dni. W przypadku drugiej nieusprawiedliwionej nieobecności, świadczenie zostanie zmniejszone o 50% przez pozostałą część okresu choroby.

Dla większości kategorii, kwota jest równa 50% średniego dziennego świadczenia przez pierwsze 20 dni choroby; 66% przez kolejne dni spowodowane tą samą chorobą lub jej nawrotem. Świadczenie jest wypłacane przez pracodawcę w naturze, a następnie dokonuje on odpowiedniej korekty składek należnych INPS.

Świadczenie jest jednak wypłacane bezpośrednio przez INPS osobom bezrobotnym oraz zawieszonym w pracy, które nie otrzymują dodatku uzupełniającego wynagrodzenia, osobom dla których płatność jest ograniczona do płatności dla pracowników rolnych oraz pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę na czas określony dla prac sezonowych.

Szczepienia

Na terenie Włoch nie istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i brak jest wymogu dokonywania dodatkowych szczepień dla wybierających się tam osób.

Jeśli chodzi natomiast o katalog szczepień dla dzieci, jest on zbliżony do polskiego, chociaż istnieją pewne drobne różnice zarówno w stosunku do okresu wykonywania konkretnych szczepień jak i ich obowiązkowości/fakultatywności.

W celu zapoznania się ze szczegółami w w/w temacie, należy skonsultować polski kalendarz szczepień, ustalany corocznie przez Główny Inspektorat Sanitarny i zatwierdzany przez Ministerstwo Zdrowia oraz jego włoski odpowiednik - do uzyskania w lokalnych przychodniach, tzw. ASL(Azienda Sanitaria Locale).

Ubezpieczenie przy pobytach turystycznych

Obywatele Polski przebywający na terenie Włoch turystycznie, mają prawa do korzystania z tutejszej publicznej służby zdrowia (SSN - Servizio Sanitario Nazionale)w ramach ubezpieczenia unijnego. Dotyczy to jednak osób płacących składki na NFZ i mających prawo do opieki medycznej również w Polsce. Przed wyjazdem do Włoch powinny one zaopatrzyć się w dokument potwierdzający w/w ubezpieczenie, tzn. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Posiadacze Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego mają prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej na koszt własnego kraju, zgodnie z zasadami określonymi w posiadanych zaświadczeniach czy formularzach. W przypadku niespełnienia tego warunku przez obywatela polskiego, tj. w sytuacji gdy nie posiada on prawa do korzystania z opieki zdrowotnej także w Polsce, opłatą za świadczenia zostanie obciążony sam zainteresowany.

Zgodnie z art. 26.2. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Prezes Funduszu w określonych przypadkach może wydać wnioskodawcy (posiadaczowi karty EKUZ), na jego wniosek albo na wniosek jego przedstawiciela ustawowego lub małżonka, zgodę na pokrycie kosztów transportu do miejsca udzielenia świadczeń, najtańszym środkiem komunikacji możliwym do zastosowania w aktualnym stanie zdrowia, w przypadkach uzasadnionych stanem zdrowia.

UWAGA! Karta EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę w celach turystycznych zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, a także koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach oraz inne.

Do najczęściej spotykanych dodatkowych ubezpieczeń należą:

  • pokrycie kosztów leczenia i pomocy w podróży - przedmiotem ubezpieczenia są przeważnie koszty poniesione w następstwie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku w trakcie trwania okresu ubezpieczenia, poza granicami Polski i kraju zamieszkania ubezpieczonego;

  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - gwarantuje wypłatę odszkodowania związanego z nieszczęśliwym wypadkiem, na skutek którego ubezpieczony doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu lub poniósł śmierć;

  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym za szkody na osobie i na rzeczy (OC) - ubezpieczenie OC przenosi materialną odpowiedzialność ubezpieczonego za szkody wyrządzone osobom trzecim na firmę ubezpieczeniową (do wysokości sumy gwarancyjnej ustalonej w polisie ubezpieczenia). Ubezpieczenie OC jest dobrym rozwiązaniem dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Chroni ono od skutków finansowych związanych z naprawieniem szkody - pokrywa koszty leczenia, koszty zniszczonego sprzętu, a nawet koszty procesu sądowego.

  • pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego - firmy ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie bagażu podróżnego na wypadek jego utraty, zniszczenia i opóźnienia w dostarczeniu na miejsce pobytu. W ramach tego ubezpieczenia ochroną ubezpieczeniową objęte są rzeczy wchodzące w skład bagażu podróżnego, tzn. walizy, nesesery, torby wraz z ich zawartością (odzież i rzeczy osobiste).

  • pokrycie kosztów odwołania imprezy przed wyjazdem lub wcześniejszego powrotu czy anulowania pierwszego noclegu w hotelu - organizatorzy wyjazdów zagranicznych zwykle obciążają turystów kosztami odwołania uczestnictwa we wcześniej zarezerwowanej imprezie. Turysta, który rezygnuje z udziału w imprezie przed planowaną datą wyjazdu, dzięki ubezpieczeniu ma możliwość odzyskania poniesionych w takiej sytuacji kosztów.

Ubezpieczenie obejmuje także koszty poniesione przez ubezpieczonego, gdy z przyczyn losowych, niezależnych od niego, musi wcześniej powrócić z zagranicznej imprezy turystycznej



źródło: Eures, Eures Polska, Eurostat, Eurydice, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Polityka Prywatności